Rotterdam’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Rotterdam Gezi Rehber1 - Lebego1.Com

Çağdaş mimarinin kentin karakterine yansıdığını şehrin hemen her sokağında görebiliyorsunuz. Kelime anlamı ‘Rotte Nehri’nin üzerine kurulan baraj’ olan Rotterdam, dünyanın en geniş liman bölgelerinden birine sahip ve tam bir metropol yaşamı sürüyor. Enerjik ve kozmopolit bir yer burası. İkinci Dünya Savaşı’nda yok edilen Rotterdam modern bir tarzda tekrar inşa edilmiş ve günümüzde 600,000 kişilik bir nüfusa sahip. Silüeti sürekli değişen Rotterdam’ın ihtişamlı binalarının arasında yapılacak pek çok şey var. Bir Amsterdam kadar çok baştan çıkarıcı cazibeye sahip olmasa da, 2 günlük bir tatil için rotaya alınabilecek bir şehir. Benim yaptığım gibi Rotterdam, Antwerpen, Gent ve Brugge rotasıyla güzel bir tatil noktasının başlangıcı olabilir. Rotterdam kimliğini Rotte Irmağı’ndan alır. II. Dünya Savaşı sırasında işgalde aldığı hasarlarla neredeyse yok olan şehir. Hollanda’nın en büyük ikinci şehri olan Rotterdam, modern tasarım binalarıyla ilginç bir şehir. Çok yönlü karakteriyle de diğer bir çok Avrupa şehrinden farklı.Yılın her dönemi yağışlı olan bu şehre seyahat ederken hazırlıklı olmalısınız.Kıyasla daha az yağış alıyor olması sebebiyle, seyahat için en uygun zaman dilimi ilkbahar ve yaz dönemidir. Şehrin düzenli ve gelişmiş toplu ulaşım sistemi sayesinde birçok farklı noktayı kısa sürede görebileceğiniz için 2 veya 3 gün şehri keşfetmek için yeterlidir.

Rotterdam’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Köprüleri, tasarımıyla hayran bırakan binaları, özgün sokakları ve etkinlikleri, “Hollanda’nın mimari başkenti” olarak tanımlaman Rotterdam; misafirlerini rengarenk bir yolculuğa davet eder. Mimarlık kenti olan Rotterdam’ı görmeden anlatmak zor. Çelik halatlarla havada duran Erasmus Köprüsü, ışıklandırmasıyla dikkat çeken Wallhaven Limanı, BoijmansVan Beuningen Müzesi, Arboretum Trompenburg Botanik Parkı, 200 ünlünün el izinin bulunduğu Yıldızlar Kaldırımı ve Denizcilik Müzesi ile Rotterdam’da gezilip görülecek pek çok yer var.

Erasmus Köprüsü

Ben van Berkel tarafından 1996 yılında yapılan bu köprü şehrin kuzey ve güney yakasını birbirine bağlar.Nieuwe Mass Nehri üzerinde yer alan köprünün tek sütunu olması nedeniyle halk tarafından The Swan (Kuğu) olarak da adlandırılır.Köprü; tarihi bir değere sahip olmamasına rağmen, inşa edildiği günden beri birçok kültürel aktiviteye ev sahipliği yapmış olması sebebiyle şehrin kültürel simgelerinden biri haline gelmiştir.Köprü, yalnızca bu özelliğiyle değil, altında bulunan bar ve restoranlarla da oldukça ilgi çeken destinasyonlar arasındadır.

St. Laurenskerk

Rotterdam’da yer alan St. Laurenskerk Kilisesi 1449 ile 1525 arasında yapılmış ve şehrin en eski tarihi yapısı. II. Dünya Savaşından gerideşehirde sağ kalmış tek Ortaçağ yapı aynı zamanda. Gotik mimarinin kusursuz bir örneği olan Büyük Rotterdam Kilisesi, 1940’taki bombardımanda zarar görse de 1952’deki restorasyonla eski ihtişamına kavuşturulmuş.Blaak Meydanı’nda yer alan ve günümüzde hala aktif olarak kullanılan kilisenin anları ve orgları görülmeye değer. Büyük Kilise’nin bakırdan yapılmış 7600 koro parmaklıkları 1713’e dayanıyor ve Hollanda’nın en büyük, dünyanın en büyüklerinden birisi. Bronz kapılar ise İtalyan tasarımcı Manzu tarafından 1968’de yapılmış. St Laurenskerk’un önünde, Rönesans’la birlikte ortaya çıkan hümanizm akımının yaratıcılarından Erasmus‘un heykeli bulunuyor.

Rotterdam Markthal Pazar Yeri

Markthal, şimdiye kadar gördüğüm en güzel ve en ilginç modern kapalı pazar yeri diyebilirim. Bir tasarım şehrinin pazar yeri de böyle olmalıydı zaten.Rotterdam Blaak bölgesinde yer alan pazar yeri, dışarıdan bakıldığından bir uçak hangarına benziyor. Her iki tarafından da pazar yerine girilebiliyor. Alt katında park yeri var, üst katlarda ise evler oldukça lüks.Rotterdam’ın yeni kapalı pazar alanı Markthal, içeri girer girmez tavandan kocaman meyve ve sebzelerin üstünüze düştüğünü ve harikalar diyarındaki tavşanın deliğine girmişsiniz gibi hissettiriyor. Çok sayıda dükkan ve tezgahın yer aldığı Markthal, hem alış veriş, hem de yeme içme için şahane. Rotterdam’ın kalbinde, Küp Evlere ve Laurenskerk kilisesine de çok yakın. Kahve molası ve yemek için ideal.

Hotel New York

Hotel New York, Rotterdam’da gördüğüm en güzel tarihi yerlerden biri. Zaten geriye kalan tarihi bina sayısı nerdeyse parmakla sayılıyor bu şehirde. Kop van Zuid Bölgesi’nin tepesinde eskiden Holland America Line’a ait olan genel müdürlüğün yerinde bulunuyor.Bir zamanlar burada ki Wilhelmina Limanı’ndan kalkan gemiler yüz yıl boyunca New York’a gidip geliyormuş. On binlerce insan bir zamanlar daha iyi bir yaşam bulmak ümidiyle buradan “Fırsatlar ülkesi Amerika”ya gitmiş. Gemicilik endüstrisinin değişmesiyle Rotterdam’dan son gemi 1971’de kalkmış.The Holland America Line kapanmış ve 1993 yılında Hotel New York olana kadar da bina boş kalmış. Şimdilerde çok keyifli bir kafe ve otel olarak hizmet veriyor.

The Euromast

Şehirleri yüksekten izlemeyi severim. Avrupa şehirlerinin hemen hepsinde de bunun için bir kule var nerdeyse. Rotterdam’ı anlamanın en güzel yolu da Euromast kulesinin tepesine çıkmak Süper hızlı asansörüyle kuleye saate 100 km hızla çıkıyorsunuz.Gözlem kulesi olarak inşa edilen ve 100 metre yükseklikteki Euromast’a 1970’te eklenen 85 metre yüksekliğindeki Space Tower ile günümüzdeki haline kavuşmuş. Rotterdam’ın önemli görülecek yerlerinin hemen hepsini kuleden gördüğünüz gibi hava iyiyse Lahey ve Anvers’e kadar görüş alanı sağlıyor

Küp Evler

Küp Evler, Piet Blom tarafından tasarlanan bir yapı. Sadece Rotterdam’ın değil, muhtemelen dünyanın en sıradışı mimari örneklerinden biri olan kompleksi ormandan esinlenerek tasarlayan Blom, eserlerini de ahşaptan yaratmış. Bir çok farklı şeyin yapılabileceği güvenli bir cennet olarak düşündüğü bu ufak köyü, dev bir şehrin içinde yaşatmak istemiş.Evler, zemin seviyesinin üstünde, hatta altlarından yol geçiyor. Dışarıdan bakıldığında 45 derece eğik duran küpler, kentsel bir çatıda yaşamak prensibiyle yapılmış. Tek olarak ağacı, yan yana durunca da ormanı temsil eden küp evleri kişi başı 2 Euro’ya gezebileceğiniz, içi tamamen mobilyalarla döşenmiş bir sergi evide var. Ya da benim yaptığım gibi Stayokay Rotterdam Cube Hostel‘e gidip içini bedava da görebilirsiniz.

Kunsthal Rotterdam

Rotterdam’daki Museumpark içinde bulunan müzelerden biri olan Kunsthal oldukça yenilikçi bir müze. Her türden sanatın bulunduğu bir odaya sahip: eski, yeni ve deneysel sanat, fotoğraf, tasarım ve aklınıza gelebilecek her şey.Tıpkı Rotterdam’da ki diğer müzelerde olduğu gibi Kunsthal’da başlı başına bir mimari eser. Mimar Rem Hoolhass, 3300 m2’like devasa bir alan olmasına karar vermiş. Bu büyüklükte bir yerde aynı anda beş sergi yapılabiliyor.Bu kadar geniş bir sanat yelpazesinin anlamı herkese hitap eden bir şeyin Kunsthal’da bulunabileceği. Yakın zamanda Chuck Close, Andy Warhol ve Arne Quinze gibi 20. yüzyılın büyük isimleri ağırladı. Genç yada yaşlı farketmez, dünya sanat gündeminde geniş yer alan bu sıradışı sergileri gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Salı-Cumartesi 10-17; Pazar günleri 11-17 arası ziyaret edilebilir.

Boijmans Van Beuningen Müzesi

Museumpark Bölgesinde bulunan Boijmans Van Beuningen Müzesi ülkenin en önemli sanat müzelerinden biri. Rotterdam’ın en önemli sanat müzesi, 1847’de Museum Boymans adıyla kurulmuş ve 1958’de iş adamı Daniel George Van Beuningen’in kişisel koleksiyonun da eklenmesiyle şimdiki adını almış.Müzenin Orta çağ eserlerinden çağdaş sanata kadar uzanan geniş koleksiyonunda Bosch, Van Gogh, Rembrandt, Monet, Cézanne, Dali gibi sanat tarihinin büyük isimlerinin tablolarını görmek mümkün. Müzede yüz kırk bin çalışma sergileniyor.

Rotterdam Blijdorp Zoo

Rotterdam Hayvanat Bahçesi oldukça eski, 1857’de kurulmuş. Yılda 1,5 milyondan fazla ziyaretçi alan 150 yıllık hayvanat bahçesi Avrupa’nın en iyilerinden birisi. Asya yağmur ormanlarından ve Himalayalara ve Afrika Savanasına kadar çok farklı coğrafyada yaşayan hayvanları burada görebiliyorsunuz.Oceanium bölümünde cesareti olanlar köpekbalıklarıyla yüzebilir. Penguenler, Galapagos Adası’ndan dev kaplumbağalar ziyaretçileri bekliyor. Her gün saat 9-18.00 arasında açık. 3-12 yaş çocuklar 16.5€, 12 yaş ve üstü 21€.

Erasmus Köprüsü

Ziyaret edilmesi gereken en güzel mimari örnekler ise Ben van Berkel’in, Rotterdamlıların ‘Swan’ yani kuğu olarak adlandırdığı zarif Erasmus Köprüsü. Rotterdam hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz, bu köprüden şehri izleyin. Uzaktan görünen Euromast ve Hollanda’nın bu en uzun köprüsü güzel bir ufuk çizgisi oluşturuyor.Paris için Eyfel veya Londra için Big Ben ne ise Rotterdamlılar da bu gözle bakıyorlar bu asma köprüye. Şehrin sembollerinden sayılan 808 metre boyuyla dünyanın en uzun asma köprüsü olan Erasmus Bridge, öyle pek de havalı durmadığını söyleyeyim.

Kübik Evler

Şehrin yeniden inşa edildiği 1970’li yıllarda, Hollandalı mimar Piet Blom’dan üzerinde evlerin de yer alabileceği bir yaya köprüsü tasarlaması istenmiştir.Maddi sıkıntılar nedeniyle oldukça uzun sürede tamamlanmış olsa da bu evler, şehrin modern mimarisinin en ilginç yapılarından biri haline dönüşmüştür.Günümüzde bu kübik evlerden biri müze olarak kullanılmaktadır. Bu bölgeyi ziyaret etmek isterseniz, 1 numaralı tramvay hattını veya 32 ve 49 numaralı otobüsleri kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.Haftanın her günü açık olan bu müzeyi 11.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Boijmas Van Beuningen Müzesi

Müzeleriyle meşhur olan Rotterdam şehrinin en çok ziyaret edilen rotalarından biri olan Boijmas Van Beuningen Müzesi, Orta çağ döneminden modern döneme kadar 140.000’den fazla sanat eserini barındırır.İlk olarak 1849 yılında Museum Boymans ismiyle açılan bu müze, 1958 yılında Daniel George Van Beuningen’in eserlerinin de eklenmesiyle günümüzdeki adı almıştır.Tarih ve sanatın harmanlandığı bir yolculuğa koyulmak isterseniz, gezi rotanıza bu müzeyi mutlaka eklemelisiniz.

Euromast Rotterdam

Şehri bir de kuş bakışı izlemek isteyenlerin ideal rotası olan bu kule, Mimar Maaskant tarafından tasarlanmış ve şehrin en önemli simgelerinden biri haline gelmiştir.İyi bir seyir keyfinin yanı sıra, kulede güzel bir akşam yemeği yiyebileceğiniz restoranlar da bulunmaktadır.

Spido

Tarihi yaklaşık 900 yıl kadar önceye dayanan Rotterdam, 1340’da belediye olmuş, 1872’de ise New Waterway’in tamamlanması ile deniz yollarına açılıp bir liman kenti olarak kendini dünyaya tanıtmış. Spido tekneleri ile dünyanın en büyük limanlarından birinde yapılan turlar Rotterdam’ın en popüler turistik aktivitelerinden birisi.Rotterdam’daki Spido yıl boyunca çok eğlenceli liman turları düzenliyor. Dilerseniz 75 dakika süren ve Rotterdam Limanından kalkan teknelerle deniz turuna veya yazın yapılan uzatılmış günü birlik turlara katılın. Extended Harbour Tour veya the Summer Evening Turarı 2.5 saate kadar uzuyor.Şehrin silüetine kanaldan bakmak isteyenler denesin, ama çok da fazla bir şey beklemeyin. Ayrıca 11,75€ gibi fiyat da tekne turu için oldukça yüksek.

Rotterdam’daki Festivaller

Rotterdam’a ne zaman gidilir sorusunun bir diğer yanıtı festivaller olabilir. Festival tarihlerine göre seyahatinizi planlayarak eğlenceli bir tatil geçirebilirsiniz.

-Uluslararası Rotterdam Film Festivali (Ocak)
-King’s Day (Nisan)
-Boothstock Festival (Haziran)
-NN North Sea Jazz Festival (Temmuz)
-CuliNESSE (Ağustos)

Rotterdam’da Ne, Nerede Yenir?

Rotterdam’da, Hollanda’nın geleneksel yemeklerini ve özel deniz mahsullerini deneyebilirsiniz.Rotterdam turistik açıdan oldukça popüler bir rota olduğu için, dünya mutfağından pek çok seçkin lezzeti de şehirde tadabilirsiniz.

-Geleneksel Felemenk Mutfağı (Kapsalon, Stamppot, Niuwe Haring De Ballentent, Bierhandel De Pijp
Deniz Mahsulleri: Restaurant De Hef, FG Food Labs, Kaat Mossel
Çin Mutfağı: Restaurant Chung, Asian Glories, Sansan
İtalyan Mutfağı: Panzero’ Apulian StrEat Food, Guliano, SUGO -Pizza – Aert van Nesstraat

Rotterdam’da Ne, Nereden Alınır?

Rotterdam’a geziniz sırasında alışveriş yapmak istemeniz durumunda birçok alternatifiniz mevcut.Şehirde birçok alışveriş merkezi bulunuyor. Bu nedenle rahatlıkla bir alışveriş planı yapabilirsiniz.Size önerebileceğimiz birkaç nokta ise; 140’dan fazla mağazası bulunan ve Hollanda’nın en büyük alışveriş merkezi olan Plaza Rotterdam, açık havada dolaşarak alışveriş yapmak isterseniz.Mauritskwarter’da bulunan The Van Oldenbarneveltstraat adlı şehrin ünlü alışveriş sokağı, Avrupa’nın ilk yaya alışveriş bölgesi Lijnbaan veya tasarım ve vintage ürünlere meraklıysanız Nieuwe Binnenweg sokağı bunların bazıları.Ayrıca Rotterdam’da Pazartesi günleri hariç şehrin birçok bölgesinde pazarlara da rastlayabilirsiniz.400’den fazla tezgahı ile Avrupa’nın en büyük sokak pazarı olan Black Markt da bu pazarlardan birisi.Böylece geziniz sırasında birçok farklı alışveriş alternatifini de bir arada yaşayabilirsiniz.

Rotterdam’da Gece Hayatı

Şehrin dans ve müzik açısından oldukça renkli bir yapısı bulunuyor. Bu nedenle eğer gece bir eğlence planınız varsa oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz.Özellikle house ve dans müziğinin doğuş noktası olarak düşünürsek bunun pek şaşırtıcı bir sonuç olmadığını söyleyebiliriz. Cazdan reggaeye bir çok farklı müzik tarzını birlikte izleyebilirsiniz. Bunlar için seçebileceğiniz noktalardan bir kaçı ise; Town Hall Meydanı ve Stadhuisplein bölgesi şehrin en canlı noktalarından bazıları.Villa Thalia ve Club Bed Rotterdam adlı gece kulüpleri ile en eski ve en popüler publarından Get Back ve Coconut uğrayabileceğiniz noktalardan bir kaçı.

Rotterdam Ulaşım

Şehirde toplu taşıma kullanmak isterseniz OV-chipkaart adlı toplu ulaşım kartını edinmeniz gerekiyor.Seyahat planınız doğrultusunda, kartı saatlik veya günlük olarak alabilirsiniz. Çok eğleneceksiniz buna hiç ama hiç kuşkum yok çok renkli bir şehir.

Rotterdam’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Her bütçe ve talebe uygun konaklama seçeneği bulunan şehirde, turistik rotalara yakın olmak için şehir merkezini tercih edebilirsiniz, Fakat manzaralı ve lüks bir seçenek arıyosanız, liman bölgesinin sizler için daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.Holiday Inn Express Rotterdam, tren istasyonuna yakın bir konumda bulunan Hotel Emma ve birçok toplu ulaşım durağına oldukça yakın olan Hotel Breitner, merkezde tercih edebileceğiniz Rotterdam konaklama seçenekleri arasında yer alıyor.Ayrıca otellerin yoğun olarak konumlandığı Westersingel, Kruisplein ve Westblaak gibi caddeleri kontrol ederek de konaklama planınızı şekillendirebilirsiniz.Daha uygun fiyatlı seçeneklere göz atmak isterseniz, şehrin farklı bölgelerinde bulunan ve genellikle yurt tarzında çok kişilik odalar şeklinde hizmet veren hostel seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

Art Hotel Rotterdam

Şehir merkezi 3.2 km mesafedeWinkelcentrum Zuidplein 1.1 km mesafede, Otel, Rotterdam şehrinin eğlenme bölgesinde bulunan otel açık havuz ve meze barı sunar.

King Kong Hostel

Şehir merkezi 1.1 km mesafedeSonneveld House 300 m mesafede, Art deco mimarisi tarzı bir binada yer alan hostel 23 oda ve en suite banyolar sunar.

Holiday Inn Express Rotterdam

Şehir merkezi 500 m mesafedeLuxor Theater Rotterdam 200 m mesafede, Bira barı sunan otelde ayrıca konuklarıın dalabilecekleri açık havuz vardır.

Easyhotel Rotterdam City Centre

Şehir merkezi 900 m mesafedeDutch Museum of Photography 300 m mesafede, Otel 2013 yılından beri Rotterdam Şehir Merkezi semtinde olup 107 modern oda ve meze barı sunmaktadır.

Cityhub Rotterdam

Şehir merkezi 1.1 km mesafedeDutch Museum of Photography 100 m mesafede, Avontureneiland’dan kısa mesafede bulunan bütçeye uygun konaklama şehrin Rotterdam Şehir Merkezi semtinde yer alır.

Sparks Hostel

Şehir merkezi 900 m mesafedeDe Doelen 200 m mesafede, Göle 0.4 km uzaklıkta yer alan hostel, Katendrecht civarındadır.

The James Hotel Rotterdam

Şehir merkezi 500 m mesafedeRotterdam Dünya Ticaret Merkezi 200 m mesafede, Otel World Port Center’a çok uzak olmayıp lounge tarzı restoran ve bünyesindeki açık havuz sunmaktadır.

Ibis Rotterdam City Centre

Şehir merkezi 900 m mesafedeNavy Museum of Royal Navy 300 m mesafede, De Doelen’a yakın konumda yer alan otel, 139 odaya ve özel yüzme havuzuna sahiptir.

Nh Atlanta Rotterdam Hotel

Şehir merkezi 400 m mesafedeRotterdam Dünya Ticaret Merkezi 200 m mesafede, Rotterdam şehrinin kalbindeki konuma sahip otelde Fransız mutfağı ve çatı bahçesi sunulur.

Citizenm Rotterdam

Şehir merkezi 800 m mesafedeOude Haven 100 m mesafede,Diergaarde Blijdorp’nın hemen yanında uygun bir konumda bulunan otel, 24 kokteyl barı ile beraber konuklarına en-suite banyolu odalar sunmaktadır.

Hotel Rotterdam

Şehir merkezi 800 m mesafedeStation Rotterdam Hofplein 500 m mesafede, Ortak dinlenme salonu, golf kursları gibi olanakların yanı sıra yüzme havuzu sunan otel, Rotterdam şehrinin kalbinde yer almaktadır.

Hotel Breitner

Şehir merkezi 1.3 km mesafedeNetherlands Architecture Museum 200 m mesafede, Şehrin kalbinde ve otobüs durağının yakınında bulunan otel, çocuklu misafirler için bebek karyolaları, çocuk büfesi sunmaktadır.

Ibis Budget Rotterdam The Hague Airport

Şehir merkezi 4.1 km mesafedeMuseum Oud Overschie de Hoop 1.5 km mesafede, Açık havuza sahip olan bu otel, Overschie semtinde yer almakta olup 121 oda sunmaktadır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar