Şavşat’ta Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Şavşat’ta Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Artvin’de bulunan Şavşat, turistik bir ilçe olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Her yıl on binlerce kişi tarafından ziyaret edilen kent, doğal ve tarihi güzellikleriyle de turistlerin beğenisini kazanmaktadır. Konaklama faaliyetleri açısından da gelişmiş olan Şavşat ilçesi, her bütçeye uygun konaklama tesisleriyle bilinmektedir. Artvin Şavşat yayları ile de oldukça ünlü bir ilçe. Arsiyan, Bilbilan, Cancır, Cengelek, Sahara ve Sarıçayır Şavşat’ta görebileceğiniz yaylalardan. Eğer dağcılık sporuna ilginiz varsa Cin Dağı, Karçal Dağları, Nasara Dağı, Sarıçayır Dağı, Yalnızçam Dağları ve Göze Dağı’nı keşfedebilirsiniz. Otluca Köyü’nde yer alan yeraltı mahzenleri, Yavuzköy’de bulunan Komta Kalıntıları, Meşeli Köyü’ndeki yeraltı odaları, Köprülü Köyü’ndeki Zorbey yurtları, Tarihi Kemer Köprü, Şavşat Kalesi, Dutlu Kalesi, Tukharis Kalesi, Kocabey Camii Şavşat’ta görmenizi tavsiye ettiğimiz tarihi yapılar.Yalnızca doğasıyla değil; kültürü ve tarihi birikimiyle de görülmeye değer bir yer olan Şavşat, huzurlu bir tatilin en ideal adresi. Artvin’in ülkemizdeki doğa harikası şehirlerden biri olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Doğu Karadeniz’in yeşile bürünmüş bu şehri, bünyesinde büyüleyici birçok yeri barındırıyor. Şavşat da bu yerlerden biri.

Şavşat’ta Mutlaka Gezilecek Yerler

Arsiyan Yaylası

Bir Karadeniz ilinden bahsedip de yayladan bahsetmemek olmaz! Arsiyan Yaylası, Artvin‘deki birçok yayladan biri olsa da Şavşat’ın en bilinen yaylası. Serin havası ve yeşilin hakim olduğu yapısının yanı sıra yayla, birçok göle ev sahipliği yapıyor.

Papart Vadisi

Şavşat’ın güzellikleri göller ve yaylalarla sınırlı değil. Karçal Dağları’nda yer alan Papart Vadisi, kentte görmeniz gereken bir diğer doğa harikası yer.“Doğa yalnızca yeşilden ibaret değil” diyorsanız, vadinin güneyine doğru yol almanızda fayda var çünkü bu bölge birçok kuş türü ve yabani hayvanın yaşam alanı.

Şavşat Karagöl

Bundan daha güzelini görmedim; dediğiniz bir göl varsa, henüz Şavşat’taki Karagöl’ü görmemişsiniz demektir.Bakir yapısı, oksijen deposu ormanı ve muhteşem manzarasıyla Karagöl, sizi kendine hayran bırakacak.Göle geldiğinizde, durgun su üzerinde kayıkla seyahat etmenin yanı sıra civardaki köyleri de ziyaret etmelisiniz. Tamamen ahşaptan yapılan evler size gerçek bir doğal yaşamın ne olduğunu kanıtlar nitelikte.

Şavşat Kalesi

Şavşat, doğal güzellikleriyle birlikte tarihi yapısıyla da ön plana çıkıyor. Söz konusu tarihi yapılardan biri olan Şavşat Kalesi, turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği yerlerden biri. 10. yy’da Gürcü Krallığı tarafından kullanılan kale, ilçe merkezinden 3 km uzaklıkta ve ulaşım oldukça kolay.

Tibeti Kilisesi

Artvin’in birçok farklı millete ev sahipliği yapması, kültürel birikimini de doğrudan etkilemiştir.Şavşat’ın Cevizli köyünde bulunan Tibeti Kilisesi, bunun yaşayan örneklerinden biridir. 11. yy’dan itibaren bölgenin en önemli ibadet merkezi haline gelen kilise.İslamiyet’in kabul edilmesiyle camiye dönüştürülmüş. Yıldırım nedeniyle hasar gören Tibeti Kilisesi, günümüzde ibadet için kullanılmamaktadır.

Karagöl Sahara Milli Parkı

Karagöl ve Sahara Yaylası olarak iki sahadan oluşan Karagöl Sahara Milli Parkı, turistlerin en uğrak noktalarından biridir.Parkı cazip kılan özelliklerinden biri kamp alanına sahip olması. Böylesine göz alıcı bir manzaraya karşı bir gün geçirmek, doğa yürüyüşü yapmak ve fotoğraf çekmek parkta yapacağınız en popüler aktivitelerden.

Satlel Kalesi

Söğütlü Mahallesi’nde yer alan Satlel Kalesi, Bağrat Krallığı Dönemi yapıları arasındadır.Kalenin günümüze kadar sağlam kalan bölümleri burçları, surları ve silindir planlı 15 metre yüksekliğindeki kulesidir.İlçe merkezine 2 km mesafede yer alan Satlel Kalesi’nin bulunduğu mevkide aynı adı taşıyan bir de kilise bulunmaktadır.

Balıklı Göl

Şavşat, Pınarlı Köyü’nde yer alan Balıklı Göl, manzarası ile dikkat çekmektedir. Rakımı yaklaşık olarak 2000 metre olan göl, balık türlerine ev sahipliği yapmaktadır.Oval ve uzun şekle sahip gölün çevresini ormanlık alan ve dağlar kaplamaktadır. Birçok doğal güzelliği bir arada sunan Balıklı Göl’ün etrafında manzarayı izlemek için oturma alanları yer almaktadır.

Tamara Odaları ve Sultan Şelalesi

Aşağı Koyunlu Köyü mevkiinde yer alan Tamara Odaları ve Suatan Şelalesi, bölgeyi ziyarete gelenlere hem tarih hem de doğa gezisi yapma imkanı sunmaktadır.Tamara Odaları’nın ne zaman inşa edildiği net olarak bilinmemekle birlikte, Ortaçağ Dönemi’ne ait olduğu tahmin edilmektedir.Yapıldığı dönemlerde din adamlarının inziva zamanlarına tanıklık etmiştir.Tamara Odaları’na 15 dakika mesafede bulunan Suatan Şelalesi ise 60 metre yükseklikten dökülen suları ve çevresindeki geniş ormanlık alanı ile doğa gezilerinin tercih edilen noktaları arasında yer almaktadır.Her iki alana da köy üzerinde bulunan patika üzerinden yürüyerek yaklaşık olarak 2 saatte ulaşılabilmektedir.Şavşat’ta manzarası ve tarihi yerleri ile sizi büyüleyecek yerler için Şavşat gezi rehberi sayfasını ziyaret etmeyi unutmayın.

Meydancık Taş Kemer Köprüsü

Şavşat’a bağlı Meydancık Köyü’nde yer alan Taş Kemer Köprüsü, Bocanat Deresi üstüne kurulmuştur.Ortaçağ zamanı tarihi eserleri arasında yer alan köprünün korkulukları bulunmamakta olup tek gözlüdür. Günümüze kadar sağlam kalan köprü hala kullanılmakla birlikte çevresindeki yeşil alanlar doğa gezileri için tercih edilmektedir.

Şavşat Günübirlik Gezilecek Yerler

Artvin’in doğal güzellikleri ile öne çıkan noktalarından biri olan Şavşat’ta keyifli bir gezinin ardından dilerseniz rotanızı çevre ilçelere ve şehir merkezine çevirebilir, Karadeniz’in masmavi denizi ile yemyeşil doğasını, köklü tarihi ile buluşturan eşsiz yerleri keşfedebilirsiniz.Şavşat dışında il genelinde yapılmakta olan tüm etkinliklere ulaşmak için Artvin gezi rehberi sayfasına göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Hatila Vadisi

Artvin şehir merkezinin en dikkat çeken doğal güzelliklerinden biri olup, Çoruh Nehri’nin bir koludur. Genç vadi özelliği taşıyan bu alan, kayaçları ile meşhurdur. Sessiz ve doğa ile iç içe bir gün için tercih edebileceğiniz Hatila Vadisi Şavşat’a 84 km mesafede yer almaktadır.

Cehennem Deresi Kanyonu

Amerika’nın Arizona eyaletine bağlı olan Grand Canyon’dan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu olma özelliğine sahiptir.Doğa ve macera tutkunlarının oldukça dikkatini çekmektedir. Cehennem Deresi Kanyonu Şavşat arası mesafe ortalama 42 km’dir.Şavşat’ta merkezi noktalarda yakın, havuzlu ve jakuzili otellerin listesini Şavşat jakuzili oteller sayfamızda bulabilirsiniz.

Atabarı Kayak Merkezi

Kış aylarında kar tutkunlarının Karadeniz’deki ilk tercihleri arasında yer almaktadır.800 metre uzunluğundaki pisti, restoran ve kafeleri ile dolu dolu bir gün geçireceğiniz kayak merkezi Şavşat’a ortalama 85 km mesafede yer almaktadır.Şavşat’ta tatilinizde masaj ve terapilerin bir arada sunulduğu tesislerde konaklamak isterseniz Şavşat spa otelleri listemizden birini tercih edebilirsiniz.

Porta Manastırı

896-918 yılları arasında Prens Khaouli tarafından yaptırılmış olup, hizmet verdiği dönemde bölgenin önemli dini ve kültürel alanları arasında yer almaktadır.Zamanda keyifli bir yolculuğun yanı sıra çevresindeki doğal güzelliklerle de dikkat çeken Porta Manastırı, Şavşat ilçe merkezine ortalama 40 km mesafededir.Şavşat birbirinden güzel doğal varlıklara sahip. Sahara-Karagöl Milli Parkı, Karaağaç Gölü, Boğa Gölü, Carba Gölü, Koyunlu Şelalesi, Kocabey Köyü Kışlaları, Maden Köyü ve Şelalesi, Papart Ormanı mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden.

Şavşat’ta Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Genellikle modern otellerin tercih edildiği ilçede dağ evleri de ön plana çıkmaktadır. Yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen Şavşat otelleri, kaliteli hizmet anlayışıyla tercih edilmektedir. Şavşat’ta yer alan başlıca konaklama tesisleri arasında Şavşat Laşet Motel, Green Valley Hotel, Black Forest Sea, Veliköy Han Konakları, Sıla Pansiyon ve Papart Butik Otel bulunmaktadır.

Veliköy Han Konakları

İlçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta yer alan Veliköy Han Konakları, sağladığı hizmetlerle ön plana çıkmaktadır.Sessiz ve sakin bir bölgede bulunan tesiste yaklaşık 10 farklı konak yer almaktadır. Tam pansiyon olarak hizmet verdiği belirtilen tesisin yabancı turistler tarafından ilgiyle karşılandığı bilinmektedir.Otel içerisinde yer alan restoran, bar, cafe, havuz ve SPA gibi mekanlar sıklıkla vakit geçirilen yerler arasındadır. Sık sık ziyaret edilen Veliköy Han Konakları, doğa ile iç içe olmak isteyenlerin de uğrak noktaları arasında bulunmaktadır. Otel odalarında bulunan duş, minibar, spa, masaj, TV, Wİ-Fİ, kahvaltı ve uyandırma servisi, ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.Yılın 12 ayı konaklama hizmeti verdiği belirtilen Veliköy Han Konaklarının herhangi bir rezervasyon şartı söz konusu değildir. Eşsiz manzaralara karşı konaklama imkanı bulacağınız tesis, yüzölçümü açısından da oldukça geniş bir bölgeyi kapsamaktadır.Aile grupları tarafından sık sık tercih edilen tesis, tam pansiyon olarak hizmet vermektedir. 0 – 6 yaş çocuklara ücretsiz olan otelde yılın her günü kalabilirsiniz. Veliköy Han Konaklarının gecelik konaklama ücreti 850 – 950 TL aralığında değişmektedir.

Black Forest Sea & Spa

Şavşat ilçe merkezine 4 kilometre uzaklıkta yer alan Black Forest Sea, her yıl yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilen bir konaklama tesisidir. Özel araçlarla veya otobüslerle ulaşım sağlayabileceğiniz otel, yaklaşık 35 odadan oluşmaktadır. Küçük bir bölgeyi kapsayan otel yerleşkesi, turistler tarafından beğeni kazanmaktadır. Otel içerisinde bulunan odalar ortalama 20 – 30 metrekare aralığında değişiklik göstermektedir. Otel odaları içerisinde yer alan Wİ-Fİ, TV, minibar, kasa, dolap ve duş gibi özellikler, ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Fiyat performans açısından ön plana çıkan Black Forest Sea, gençlerin sıklıkla tercih ettiği tesisler arasında yer almaktadır. Konaklama tesisi içerisinde yer alan restoran, bar ve cafe mekanları vakit geçirebileceğiniz yerlerin başında gelmektedir. Yılın 12 ayı konaklama hizmeti sağlayan otelin herhangi bir rezervasyon şartı bulunmamaktadır. 0 – 6 yaş çocuklara ücretsiz olarak hizmetlerin verildiği tesiste konforlu bir şekilde konaklama hizmeti alınmasına olanak sağlanmaktadır. Black Forest Sea & Spa’nın gecelik konaklama ücreti 450 – 550 TL aralığında değişmektedir.

Green Valley Hotel

Şavşat’ın popüler tesisleri arasında bulunan Green Valley Hotel, ilçe merkezine 3 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Özel araçlarla veya otobüslerle ulaşım sağlanan konaklama tesisi sağladığı hizmetlerle ziyaretçilerinin beğenisini kazanmaktadır. Her yıl yüzlerce kişi tarafından tercih edilen Green Valley Hotel, yılın 12 ayı konaklama hizmeti sağlamaktadır. Otel içerisinde yer alan bar, restoran, havuz, cafe, SPA ve oyun salonu gibi mekanlar eğlenceli vakit geçirebileceğiniz yerler arasındadır. Sosyal yaşamın ön planda olduğu otelde tam pansiyon olarak konaklama hizmeti almanız mümkündür. Otel restoranında hem dünya mutfağından hem de Karadeniz mutfağından eşsiz yemekler servis edilmektedir. Önceden rezervasyon şartının bulunduğu tesis, daha çok aile grupları tarafından beğenilmektedir. Otel odaları genel olarak 25 metrekare genişliğinde olmakla birlikte duş, masaj, kahvaltı ve uyandırm hizmeti, Wİ-Fİ, TV ve minibar gibi pek çok özelliği beraberinde getirmektedir. 0 – 6 yaş çocuklara ücretsiz olan tesiste konforlu bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz. Green Valley Hotel’in gecelik konaklama ücreti 350 – 450 TL aralığında değişmektedir.

Şavşat Laşet Motel

İlçe merkezine 4 kilometre uzaklıkta yer alan Şavşat Laşet Motel, her yıl binlerce kişiye hizmet vermektedir. Özel araçlarla veya otobüsler aracılığıyla rahatça ulaşım sağlayabileceğiniz tesis, oldukça geniş bir yüzölçümüne sahiptir. Pek çok mekanın yer aldığı tesiste tam pansiyon hizmet alınmasına olanak sağlanmaktadır. Sık sık ziyaretlerin gerçekleştirildiği tesiste bar, fitness, havuz, restoran ve spa gibi pek çok eğlence mekanı bulunmaktadır. Sosyal etkinliklerin yapıldığı Şavşat Laşet Motel, genellikle günübirlik konaklama için tercih edilmektedir. Gençler ve yabancı turistler tarafından ön plana çıkan tesis, yaklaşık 50 odadan oluşmaktadır. Yılın her günü ziyarete açık olduğu belirtilen tesisin herhangi bir giriş kısıtlaması söz konusu değildir. Önceden rezervasyon şartının bulunduğu otelde ücretsiz kahvaltı seçenekleri yer almaktadır. 0 – 6 yaş çocuklara ücretsiz olarak hizmet sağlayan Şavşat Laşet Motel, araç girişine uygun bir bölgede bulunmaktadır. Şavşat Laşet Motel’in gecelik konaklama ücreti 350 – 450 TL aralığında değişmektedir.

Sıla Pansiyon

Sahara Milli Parkı içerisinde yer alan Sıla Pansiyon, doğal güzellikler eşliğinde konaklama yapmanıza olanak sağlamaktadır. Her yıl binlerce kişi tarafından tercih edilen tesis, yarı pansiyon olarak hizmet vermektedir. İlçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan pansiyona özel araçlarla veya otobüsler yardımıyla ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 20 odadan oluşan tesis, küçük bir bölgeyi kapsamaktadır. 18 – 25 metrekare aralığında değişiklik gösteren odalarda TV, Wİ-Fİ, duş ve merkezi ısıtma gibi özellikler yer almaktadır. Pansiyona ait restoran ve bar üzerinden yeme – içme faaliyetlerini gerçekleştirmeniz mümkündür. Eşsiz manzaralara komşu olan Sıla Pansiyon, kayık turları ve gezi programları gerçekleştirmeniz açısından da tercih edilmektedir. Yılın 12 ayı konaklama hizmeti verdiği belirtilen pansiyonun herhangi bir rezervasyon kısıtlaması yoktur. 0 – 6 yaş çocuklara ücretsiz olarak hizmet sağlayan pansiyon daha çok gençler tarafından tercih edilmektedir. Araç girişine uygun bir bölgede bulunan Sıla Pansiyon, Şavşat’ın popüler tesisleri arasında yer almaktadır. Sıla Pansiyon’un gecelik konaklama ücret 200 – 300 TL aralığında değişmektedir.

Papart Butik Otel

İlçe merkezine 4 kilometre uzaklıkta yer alan Papart Butik Otel, yarı pansiyon olarak hizmet vermektedir. Özel araçlarla veya otobüslerle ulaşım sağlayabileceğiniz tesis, yaklaşık 25 odadan oluşmaktadır. Küçük bir bölgeyi kapsayan konaklama tesisi her yıl yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Tesis içerisinde bulunan restoran, bar ve cafe sıklıkla vakit geçirilen yerler arasındadır. Otel odaları içerisinde TV, Wİ-Fİ, duş, merkezi ısıtma, dolap, kahvaltı ve uyandırma servisi gibi özellikler yer almaktadır. Çevresinde ki otellere göre daha uygun fiyatlarla hizmet veren tesis, ziyaretçilerin beğenisini kazanmaktadır. Yılın her günü konaklama faaliyetlerine açık olan Papart Butik Otel, doğal güzelliklere yakın bir bölgeye bulunmaktadır. Önceden rezervasyon şartının aranmadığı tesiste özgür bir şekilde konaklama hizmeti alabilirsiniz. 0 – 6 yaş çocuklara ücretsiz olarak hizmet veren Papart Butik Otel, gençler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Papart Butik Otel’in gecelik konaklama ücreti 200 – 250 TL aralığında değişmektedir.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar