Sidney’de Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Sidney’de Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Sidney Ziyaretçi Merkezi, Ocak 2017’den beri Sidney BIA tarafından yönetilmektedir.Sidney-by-the-Sea’nin kısaltması olan Sidney, Victoria’nın sadece 30 dakika kuzeyinde davetkar bir sahil kasabasıdır. Victoria’nın hemen dışında, Deniz Kenarında Büyülü Sidney, Victoria Uluslararası Havaalanı, BC Feribotları ve Anacortes, WA feribot terminaline birkaç dakika uzaklıktadır. Sidney, küçük kasaba cazibesi, son teknoloji toplantı ve kongre tesisleri, sahil yürüyüş yolları, muhteşem manzara ve ılıman iklim sunar.Butikler, galeriler ve kahvehaneler arasında dolaşın. Enfes restoranları, kaplıcaları, şarap imalathanelerini ve tarihi mekanları ziyaret edin. Balina izleme ve tüplü dalış yapın.

Sidney’de hepsi var ve çok daha fazlası! Washington Eyaleti Feribot terminaline (gemiler San Juan Adaları üzerinden Anacortes’e seyahat eder) ve BC Feribot terminalinin sadece beş dakika güneyinde, bir mola vermeye ve hatta bir hafta sonu ziyaretine değer.Çok sayıda kitapçı da dahil olmak üzere sokaklar bağımsız dükkanlarla kaplıdır aslında o kadar çok ki, Sidney, Kanada’nın tek resmi Booktown Sidney’in park benzeri sahil şeridi olarak bir deniz ekoloji merkezinin yanı sıra kafeler, restoranlar ve tekerlekli sandalye ile erişilebilen sahil yolu, kano sporcuları, balina gözlemcileri ve denizdeki Körfez Adaları Ulusal Parkı Koruma Alanı’nı keşfetmek için çıkan ekotur tekneleri için bir başlangıç noktasıdır.

Sidney’de Mutlaka Gezilecek Yerler

Sydney Tower

Sidney’in etkileyici seyir noktalarından Sidney Kulesi, şehri tepeden izleyebileceğiniz en güzel ikonik gezi noktalarından. 1970 yılında yapımına başlanan kule, 1981 yılında tamamlanarak şehir hayatına katılmış. 309 metre yüksekliğiyle görenleri büyüleyen kule, aynı zamanda Sidney’de yer alan en yüksek yapı unvanına da sahip. Şehrin seyir noktası olması dışında kule, şehrin televizyon ve radyo sinyallerini de yayma işlevine de sahip.

Darling Limanı

Sidney’in merkezinde yer alan Darling Limanı, şehrin en hareketli ve eğlenceli yerlerinden biri. Darling Harbour olarak bilinen liman, yakın zamanda yapılan yenileme projesiyle birlikte, gecesi ayrı gündüzü ayrı bir şenlik alanına dönüşmüş durumda. İsmini NWS valisi olarak 1825-1831 yıllarında görev alan Ralph Darling’ten alan liman, şehrin meşhur otellerinden restoranlarına kadar birçok alternatifi bünyesinde barındırıyor.

Ulusal Denizcilik Müzesi

Australian National Maritime Museum, Sidney’de yer alan en ünlü şehir müzelerinden. Listemizin bir üst maddesinde yer alan Darling Limanı’ndaki bu dünyaca ünlü müze, 1991 yılında ziyarete açılmış. Sidney gezilecek yerler dendiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan müze, denizciliğe ilgisi olanların yanı sıra, şehre gelen herkesin ilgisini çekiyor. Dünyanın en çeşitli deniz filosuna da ev sahipliği yapan müze, Soğuk Savaş döneminde önemli rol oynayan Hmas Onslow denizaltısından, Büyük Okyanus’un keşfinde Kaptan Cook tarafından kullanılan dünyaca ünlü yelkenliyi de ziyaretçilerine sergiliyor.

Avustralya Müzesi

Avustralya’nın ilk kamu müzesi olan Avustralya Müzesi, Sidney şehrinin en popüler müzelerinden. İlk olarak 1827 kurulan müze, çok sayıda nadir ve ilginç doğa tarihi koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. 1929 yılında William Holmes’in kuş koleksiyonuyla başlayan müze, günümüze kadar farklı binalarda hizmet vermiş. 21 Milyona yakın tarihi nesnenin yer aldığı müze, aynı zamanda sistematik araştırmaların yapıldığı Lizard Island’ta yer alan araştırma merkeziyle de ortak çalışmalara ev sahipliği yapıyor.

Art Gallery of New South Wales

Sidney gezilecek yerler listemizin keyifli müzelerinden biriyle daha karşınızdayız. Sidney Limanı’nın yukarı kısmında kalan müze, 1874 yılında ziyarete açılan oldukça önemli bir müze. Şehir merkezine oldukça yakın bir konumda yer alan müze, sanat koleksiyonlarının yanı sıra, ülkenin en geniş Aborjin koleksiyonu sergisiyle de ziyaretçilerini ağırlıyor.

Avustralya Çağdaş Sanat Müzesi

Museum of Contemporary Art, Sidney’in merkezinde yer alan Circular Quay bölgesinde yer alan bir çağdaş sanat müzesi. 1991 yılında açılan müze, art deco mimariye sahip binasıyla şehre gelenlerin dikkatini çekiyor. Avustralya’nın en önemli müzelerinden biri olarak kabul edilen müze, göçmen sanatçı John Powers’tan sonra daha da ünlenerek dünyada tanınmış bir hale gelmiş. Günümüz sanatçılarının çağdaş sanat eserlerinin yer aldığı müze, Sidney’de yapılacak ücretsiz şeyler listesin de de yer alıyor.

Powerhouse Museum

Avustralya Sidney’in etkileyici müzelerinden Powerhouse Müzesi, şehrin uygulamalı çağdaş müzelerinden biri. 1970 yılında kurulan müze, teknoloji, mühendislik, bilim ve tasarımın dünyayı nasıl etkilediğini göstermek için en güzel noktalardan. Uluslararası MAAS koleksiyonundan, öğrenciler için burs ve sergi imkanı da sağlayan müzenin koleksiyonu içerisinde, tarih, bilim, teknoloji, tasarım, endüstri ve uzay araştırmaları gibi farklı alanlardan eserler yer alıyor.

Madame Tussauds Müzesi

Dünyanın en ünlü balmumu heykeli müzesi olarak bilinen Madame Tussauds Müzesi, 250 yıllık köklü bir geçmişe sahip. Dünyanın önemli şehirlerinde yer alan müze, Sidney’in Darling Limanı bölgesinde yer alıyor. Denize sıfır bir şekilde, Sidney Akvaryumu ile yan yana olan müze, dünyanın geçmişten günümüze kadar önde gelen isimlerinin balmumu heykellerinin oluştuğu koleksiyondan oluşuyor.

Bondi Beach

Sidney’in en ünlü plajı olan Bondi Plajı, şehrin doğusunda yer alıyor. Ticaret merkezine 7 kilometre uzaklıkta bulunan plaj, yumuşacık altın renkli kumu ve masmavi deniziyle görenleri büyülüyor. Oldukça rüzgarlı bir bölgede olan plaj, dalgalı deniziyle meşhur. Sörf tutkunlarının vazgeçilmez sörf noktalarından olan Bondi, şehre geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken özel bir yer.

Manly Beach

Manly Plajı, Sidney şehrinin en popüler plajlarından bir diğeri. Hem karadan hem de deniz yoluyla ulaşabileceğiniz plaj, geniş ve uzun kumsalıyla şehirde gidebileceğiniz en güzel plajlardan. Circular Quay bölgesinden kalkan otobüslerle 45 dakikalık kara yolculuğuyla ulaşabileceğiniz plaja en rahat gidebileceğiniz yol ise 30 dakikalık yolculukla ulaşabileceğiniz Manly feribotları.

Bronte Beach

Sidney’in şehir merkezine oldukça yakın bir mesafede yer alan Bronte Beach, Bondi Plajı’nın hemen yanı başında yer alıyor. Keyifli bir yürüyüş ile de rahatça ulaşabileceğiniz plaj, şehirde sık sık tercih edilen kumsallardan. Sidney’in diğer plajları gibi burası da dalgalı olduğu için sörf için oldukça elverişli.

Palm Beach

Palm Beach, ya da yerlilerin Palmy olarak adlandırdığı bu meşhur plaj, altın kumu ve berrak suyuyla şehirde oldukça meşhur. Şehir merkezine 45 km mesafede bulunan Palm Beach, yarımadanın sonunda kalan oldukça nezih bir plaj. Avustralya’nın pek çok plajı gibi burası da sörf için oldukça uygun. Çevresinde yer alan gezilecek birçok alanıyla etkileneceğiniz Palm Beach, restoranlarından parklarına keşfetmeniz gereken ayrı bir alan.

Cooge Beach

Sidney’in dünyaca ünlü meşhur plajlarının bulunduğu bölgede yer alan Cooge Plajı, Bondi ve Bronte Beach’in yan tarafında yer alıyor. Bondi plajından yürüyerek gelebileceğiniz plaj, diğer plajlardan biraz daha küçük olsa da, Sidney’de keyifli vakit geçirebileceğiniz doğa harikası bir yer. Çevresinde yer alan piknik alanlarından restoranlarına birçok şey yapabileceğiniz Cooge Beach’te keşfetmeniz gereken çok şey bulunuyor.

Cockatoo Adası

Cockatoo Island, bizim dilimizle Kakadu Adası, Sidney’in en ilgi çekici noktalarından. Sidney Limanı’nda, Unesco Dünya Listesi’nde yer alan ada, kısa bir feribot yolculuğu sonrası kolaylıkla ulaşılabilen bir noktada yer alıyor. Hem tarihi hem de etkinlik alanı olarak ziyaret edebileceğiniz adada, bölgenin eski cezaevi olan Wareahmah yer alıyor. Günümüzde restore edilen tersane ve cezaevi, dünya starlarının konserlerinden, ünlü ressamların sergilerine kadar oldukça önemli etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Shark Island

Köpekbalığı Adası aslında Sidney Limanı’nda yer alan ulusal bir park. Şehrin en meşhur adalarından olan ada, Rose Körfezi’ne 1 km mesafede yer alıyor. 250 m2’lik küçük bir alana sahip olan ada genellikle piknik ve deniz keyfi için tercih ediliyor. Limandan feribotlarla ya da kayıkla geçebileceğiniz adada yapılacak fazla bir etkinlik alanı yok, ancak tüm gün mü vakit geçireceğiniz, yoksa bir saat mi vakit geçireceğiniz size kalmış.

Gordons Körfezi

Cooge ve Clovelly plajına sadece birkaç dakika mesafede yer alan Gorgons Bay, Sidney’de bulunan adeta küçük bir cennet parçası. Yakınlarındaki plajların kalabalığından uzakta, resif tarafından korunan koy, balık tutmak, yüzmek ve dalmak için sık sık tercih ediliyor.

Kraliyet Botanik Bahçesi

Sidney’in merkezinin doğusunda kolayca ulaşabileceğiniz bir noktada yer alan Royal Botanic Gardens, Farm Cove bölgesinde bulunuyor. Circular Quay ve Hyde Park’a oldukça kısa yürüyüş mesafesinde yer alan botanik bahçesi, binlerce bitki türünden, vahşi yaşam örneklerine, renkli kuşlardan, sanat sergilerine şehrin en keyifli gezi planını oluşturuyor.

Hyde Park

Avustralya’nın en eski parkı olarak da bilinen Hyde Park, aynı zamanda şehrin en ünlü parklarından. Sidney’in merkezinde, ticaret bölgesinde bulunan pak, 16 hektarlık bir alana sahip. Açık ve geniş bir alana sahip olduğu için insanların istedikleri gibi, çimenlerin üzerinde uzandığı, kitap okuyup dinlendiği bir park burası. Güneşlenen birçok kişiyi görebileceğiniz parkta, ikonik fıskiyeden, önemli günlerin kutlamalarına kadar çeşitli etkinlikler de gerçekleştiriliyor.

Chinese Garden of Friendship

Çin Dostluk Bahçesi, Sidney şehrinin ortasında söğüt dallarının sallandığı, şelalelerinin sesinin yankılandığı ve zamanın yavaşladığı oldukça etkileyici bir park. Çin konseptiyle tasarlanan bahçe, şehir içinde adeta birer vaha. 1888 yılında tasarlanan bahçe, Guangzhou’dan gelen peyzaj mimarları tarafından yapılarak halkın ziyaretine açılmış.

Observatory Hill

Sidney’in en popüler parklarından biri olan Observatory Hill, şehri panoramik olarak seyredebileceğiniz oldukça keyifli bir gezi noktası. Sidney Limanı’ndan, Darling Harbour’a kadar şehrin tüm ikonik noktalarını gözlemleyebileceğiniz park, Circular Quay bölgesine 8 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor.

Centennial Park

Sidney’in en büyük ve popüler parklarından Centennial Park, oldukça büyük bir alana yayılmış bir park. İçerisinde büyüklü küçüklü göletlerden, çeşit çeşit bitkilere ve heykellere ev sahipliği yapan park, özellikle de yaz aylarında haftasonu gezisi için sık sık ziyaret ediliyor. Sidney’in şehir merkezine 10 dakikalık mesafede yer alan parka kolayca ulaşabilir, doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Barangaroo Reserve

Barangaroo Parkı, Sidney şehrinin en yeni parklarından biri. Sidney Limanı’na oldukça yakın bir bölgede yer alan park, şehrin en eski sanayi bölgelerinden birinde yer alıyor. Önceden gemi konteynerlerinin bulunduğu alanın dönüştürülerek park haline getirilmesiyle halkın ziyaretine açılan park, 75.000’den fazla ağaç dikilerek bol yeşillikli bir alan olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Mimarlığını Amerikalı Peter Walker ve ortaklarının gerçekleştirdiği park, şehrin son dönemlerinde ortaya çıkan en güzel yapılardan.

Blue Mountains

Blue Mountains, Avustralya’nın dünyaca ünlü sıra dağlarından biri. Sidney’in şehir merkezine 2 saatlik uzaklıkta bulunan dağlar, binlerce çeşit bitki ve hayvan çeşitliliğiyle görenleri büyülüyor. Sonsuza kadar uzanan mavi okaliptüs ağaçlarından oluşan orman, Dünya Mirası listesinde de yer alıyor.

Mungo Milli Parkı

Mungo Milli Parkı aslında Sidney şehrine biraz uzak. Ancak macera ve doğa tutkunları cezbedebilecek bu doğa harikası milli parkı listemize eklememek olmazdı. Araçla yaklaşık 14 saatlik yolculuk sonrası ulaşabileceğiniz milli park, gittiğiniz yollarıyla dahi doğa harikası manzaralar sunuyor. 40 bin yıllık köklü geçmişiyle ziyaretçilerini ağırlayan parkta, öyle Blue Mountains’teki gibi yemyeşil araziler göremeyebilirsiniz. Kurumuş göl yatakları ve kum tepeleri zincirinden oluşan alanda, doğanın büyüleyici etkisini gözlemleyebilirsiniz.

Wollemi Milli Parkı

Wollemi Milli Parkı Sidney’in kuzey batısında, şehre 5 saatlik mesafede yer alan etkileyici bir ulusal park. Dünya Mirası listesinde de yer alan park, doğa yürüyüşlerinden kampa, kano ve yüzme gibi su sporlarına kadar birçok etkinlik yapabileceğiniz doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor.

Lane Cove Park

Sidney’in şehir merkezine çok uzak olmayan Lane Cove Parkı, Avustralya’nın meşhur ulusal parklarından birisi. Lane Cove Nehri’nin iki yanında yer alan milli park, uzunca yürüyüş yollarından, keyifli kamp alanlarına keyifli vakit geçirebileceğiniz alanlara ev sahipliği yapıyor. Doğanın tadına doyabileceğiniz Lane Cove Park’ta, Sidney’in şehir hayatından farklı bir atmosfere geçiş yapabilirsiniz.

The Rocks

Sidney gezilecek yerler listemizin en keyifli gezi duraklarından birisi de şehrin en meşhur bölgesi olan Rocks Mahallesi. Avustralya’ya ilk gelen Avrupalı göçmen kolonisinin 1788 yılında kurduğu mahalle, limana olan yakınlığı nedeniyle ilk kurulduğu günden beri şehrin en önemli noktası olarak faaliyet göstermiş. Dar ve tarihi sokaklardan oluşan mahalle, 20.Yüzyıl sonrası yaşadığı büyük değişimlerle birlikte bugün şehrin ünlü turistik mekanlarından biri olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Pitt Street

Sidney’in merkezinde yer alan Piit Street, ticaret merkezinin en ünlü alışveriş sokağı olarak da biliniyor. Şehrin en işlek ve kozmopolit alışveriş merkezlerine de ev sahipliği yapan sokakta, dünyaca ünlü markaların mağazalarını bulabilirsiniz.

King Street

Sidney’in Newtown bölgesinde yer alan ünlü ticaret sokağı King Street, farklı sosyal, kültürel ve ekonomik geçmişe sahip insanların bir arada olduğu keyifli bir sokak. New York’un Manhattan sokaklarına benzetebileceğimiz King Street, Sidney Üniversitesi’nden, Kraliyet Prens Alfred Hastanesi’ne kadar birçok ünlü yapıyı içerisinde barındırıyor.

China Town

Burası Sydney’in merkezinde yer alan meşhur Çin Sokağı. Çin’in meşhur baharatlarının kokusunu alacağınız, ülkenin yöresine has ürünleri bulabileceğiniz China Town, Darling Limanı ile Dixon Caddesi arasında yer alıyor.

Queen Victoria Building

Queen Victoria Building, Sidney’e gelenlerin en çok merak ettiği alışveriş merkezlerinden desek yanlış olmaz. Gotik mimariye sahip olan alışveriş merkezi, 1898 yılında inşa edilen, aynı zamanda tarihi bir yapı. Gösterişli mimarisiyle herkesi büyüleyen bina, 1980 yılında yapılan restore sonrasında günümüze daha uygun bir hale getirilerek turistik bir alan haline getirilmiş.

The Strand Arcade

Burası listemizde de yer alan şehrin ünlü caddelerinden Piit Street’teki bir alışveriş merkezi. Şehrin kalbinde bulunan avm, aynı zamanda tıpkı Queen Victoria Building gibi tarihi bir yapı. 1891 yılında yapılan The Strand Arcade, günümüzde halen orjinal formunu korumaya devam ediyor.

South Head

Sidney’in meşhur gözlem noktalarından South Head, Sidney Limanı Ulusal Parkı alanı içerisinde yer alıyor. Sidney’in en iyi okyanus manzarasını sunan noktalardan biri olan South Head aynı zamanda balinaların geçişleri sırasında ilginç görüntülere sahne oluyor.

Sidney Gözlemevi

Sydney Observatory, listemizde de yer alan Observatory Hill parkının içinde yer alıyor. 1858 yılında kurulan gözlemevi, Avustralya’nın bilimsel ve tarihsel olarak gelişimini gösteren, meteoroloji ve astronomi araştırmaları için kurulmuş değerli tarihi yapılardan biri.

Barrenjoey Deniz Feneri

Barranjoey Light House, Sidney’in kuzeyinde yer alan bir 1850’li yıllarda inşa edilmiş bir deniz feneri. Şehrin ünlü plajlarından Palm Beach’te bulunan deniz feneri, deniz seviyesinden 91 metre yükseklikte bulunan kaya üzerinde yer alıyor. Yürüyüş parkurunun sonunda bulunan deniz feneri, okyanus manzarasıyla görenleri büyülüyor.

State Theatre

State Theatre şehrin kalbinin attığı Darling Limanı’na 3 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bir devlet tiyatrosu. Saraya benzeyen mimarisiyle ve dekorasyonuyla adeta bir sanat eseri izlenimi veren salon, 1929 yılında açılarak Sidney sanat hayatına kazandırılmış.

City Resital Hall

Sidney’in şehir merkezinde yer alan City Recital Hall, 2015 yılında şehir hayatına kazandırılmış ve kısa sürede popüler etkinlik alanı haline gelmiş bir konser salonu. Şehrin çeşitli konser ve etkinliklerinin düzenlendiği salon, oda orkestralarından, opera gösterilerine, müzakerelerden tartışmalara bir çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

White Rabbit Galeri

Beyaz Tavşan Galerisi Sidney’in 21.Yüzyıl modern sanat galerilerinden biri. Çin’de gelişen çağdaş sanat eserlerinden oluşan koleksiyon White Rabbit Gallery adıyla sergileniyor. 2009 yılında açılan galeri, yaklaşık 700 sanatçının katıldığı 2000’den fazla sanat eseriyle ziyaretçilerini ağırlıyor.

Jamberoo Action Park

Jumberoo Action Park, Sidney’in güneyinde şehir merkezine 1 saatlik mesafede yer alan eğlenceli bir havuz parkı. İçerisinde birçok su kaydırağının yer aldığı eğlence parkında, plaj konseptli çocuk havuzlarından yetişkinler için devasa kaydıraklara kadar eğlenebileceğiniz pek çok oyuncak yer alıyor.

Sidney Olimpik Havuzu

Sidney’in merkezinde yer alan liman kenarındaki North Sydney Olympic Pool şehrin en popüler yüzme komplekslerinden. 50 metre karelik büyük havuzu ve 25 metrekarelik kapalı havuz bölümüyle hizmet veren olimpik havuz, Harbour Bridge köprüsüne bakan konumuyla, ziyaretçilerine müthiş bir manzara keyfi sunuyor.

Sidney Luna Park

Sidney’in en meşhur eğlence yerlerinden biri olan Luna Park, Sidney Limanı’nın yanı başında yer alıyor. 4 Ekim 1935’te açılan park kurulduğu günden bugüne şehrin popüler etkinlik noktalarından biri. Çocuk, yetişkin fark etmeden şehre gelen turistlerin mutlaka ziyaret ettiği lunapark, kurulduğu günden beri giriş kapısında yer alan ikonik gülümseyen yüzüyle de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Taronga Zoo

Sidney’in en ünlü ziyaret noktalarından Taronga Hayvanat Bahçesi, Avustralya’nın yerli vahşi yaşamının yanı sıra nadir ve nesli tükenmekte olan egzotik hayvanlara da ev sahipliği yapıyor. 4 binden fazla hayvanın bulunduğu Taronga, dışarıdan gelen ziyaretlerin yanı sıra, aynı zamanda nesli tükenmekte olan hayvanları da koruyan önemli bir kuruluş.

Avustralya Sürüngen Parkı

Avustralya Replite Park, dünyanın dört bir yanından gelen egzotik sürüngenlere ve çok çeşitli Avustralya yerli hayvanlarına ev sahipliği yapan,doğal alandan oluşan uygulamalı bir park. NSW’nin orta kıyısında yer alan park, canlı eğlence gösterilerinden, sahne turlarına eğlenceli etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

Sea Life Sydney Akvaryumu

Sea Life Sydney Aquarium, şehrin kalbinde Darling Limanı’nda yer alan bir deniz yaşamı akvaryumu desek yanlış olmaz. 12 Ayrı temalı bölgeye ayrılan akvaryum, Sark Vadisi’nden, Dugong Adası’na kadar gezilecek keyifli alanlara sahip.Dünyanın en büyük akvaryumlarından biri olan Sea Life, 700’ü aşkın deniz türüne ve 13.000 deniz hayvanına ev sahipliği yapıyor.

Pyrmont Bridge

Pyrmont Bridge Darling Limanı’nda yer olan tarihi ve turistik ünlü bir köprü. İlk olarak 1857 yılında kullanılmaya başlanan köprü, dünyanın halen ayakta olan ve elektrikle çalışan en büyük köprülerinden biri. Percy Allen tarafından tasarlanan köprü, yayalar ve bisikletliler için keyifli bir yürüyüş yolu olmasının yanı sıra, şehrin manzarasını izleyebileceğiniz en güzel yerlerden.

Newtown

Newtown, Sidney’de yer alan en hareketli ve ünlü semtlerden. 19.Yüzyıl evlerinin bulunduğu sokaklarının yanı sıra Newtown , ilgi çekici dükkanlarından, şehrin en ünlü restoranlarına ve barlarına ev sahipliği yapıyor.

Kiama

Kiama, Sidney’in şehir merkezine 120 kilometre mesafede bulunan bir sahil kasabası. Şehrin güneyindeki kasaba, 90 dakikalık yolculukla ulaşabileceğiniz en güzel alternatif gezi yerlerinden biri. Kiama Hava Deliği ile dünyaca ünlü olan kasaba, sörf plajlarından kamp alanlarına, keşfetmeniz gereken bir doğa harikası.

Central Coast

Central Coast, Sidney’in şehir merkezine 1 saatlik uzaklıkta bulunan bir sahil şerhi. Ülkenin popüler yazlık bölgelerinden olan Central Coast, kamp alanlarından meşhur plajlarına gezilecek harika noktalara ev sahipliği yapıyor.

British Columbia

Uçuş tarihi konusunda tutkulu gönüllüler, Victoria Uluslararası Havaalanı yakınlarındaki bu müzede, birkaç düzine tarihi askeri ve sivil uçağı ve hatta 1910’lardan kalma bir uçan makineyi sevgiyle restore ettiler.1957 Vickers Viscount, dünyanın ilk ticari turbo pervaneli uçaklarından biri, 1970’lerde kit yapımı bir helikopter ve Leonardo da Vinci’nin Ornithopter modeli müzenin iki hangarında sergilenen birçok uçak arasında yer alıyor. Turlar yaklaşık bir saat sürer.

Muse Şaraphanesi

Saanich Yarımadası’nın kuzey ucunda bulunan Muse Winery, arazide yetişen Ortega ve Pinot Gris çeşitlerinde uzmanlaşmıştır; Veranda bistro, yaz aylarında perşembe gününden pazar gününe kadar öğle yemeği sunmaktadır.

Tuzlu Deniz Shaw Merkezi

Derin deniz asansöründe su altında simüle edilmiş bir yolculuk, bu eğlenceli ve eğitici deniz yorumlama merkezine yapılacak ziyaretin sadece başlangıcıdır. Vancouver Adası’nın güney ve doğusundaki Tuzlu Deniz’in su yaşamına ve koruma ihtiyaçlarına adanmış küçük ama modern merkez, parlak denizanası, parlak mor denizyıldızı, kurt yılanları, kaya balığı ve ahtapot gibi yerel deniz yaşamını sergiliyor.Uygulamalı aktiviteler ve dokunmatik tanklar, üzerine bastığınızda dalgalanan bir zemin projeksiyonu ve kafanızı sokabileceğiniz bir açılır tank gibi yüksek teknoloji efektlerini de seven çocukları memnun ediyor.

Sidney Spit Ferry

Yaz aylarında, Alpine Sidney Spit Ferry tarafından işletilen bir yolcu feribotu, Körfez Adaları Ulusal Parkı Koruma Alanı’nın bir parçası olan Sidney Adası’ndaki bu uzun sahil şeridine günde birkaç kez yarım saatlik yolculuk yapar. Yürüyüş parkurları ve piknik alanları adada keyifli bir gün geçirmenizi sağlar.

Sidney Opera Binası

Avustralya’nın en kalabalık şehirlerinden Sidney denince akla ilk gelen yapılardan Sydney Opera House, 1973 yılında Kraliçe Elizabeth’in açılışını gerçekleştirdiği gün dünya mimarisine kazandırılmış oldukça değerli bir eser. Yapım düşüncesi 1956 yılına kadar dayanan opera binası, dönemin New South Wales hükumeti tarafından yeni bir bina düşüncesiyle ortaya çıkmış.

Sidney Harbour Köprüsü

Sidney’in en ünlü noktalarından Harbour Bridge, şehre geldiğinizde görüp mutlaka hayran kalacağınız bir yapı. Şekli nedeniyle Askı köprü olarak da anılan yapı, 1924 yılında 42 milyon € bütçeyle yapımına başlansa da 1932 yılında tamamlanarak hizmete açılabilmiş. Sidney fotoğraflarında mutlaka yer alan bu etkileyici köprü, Sidney siluetinin en önemli parçalarından. Halk tarafından elbise askısına da benzetilen ve çelik kemerden inşa edilen köprü, 134 metre yüksekliğiyle görenleri büyülüyor.

Circular Quay

Sidney’in en hareketli yerlerinden Circular Quay (Dairesel Rıhtım), Sidney Limanı’nın hemen yanı başında yer alıyor. Bir yanında Sidney Opera Binası, bir yanında Kraliyet Botanik Bahçesi’yle şehre gelen herkesin mutlaka ziyaret ettiği rıhtım, Harbour Köprüsü manzarasıyla da görenleri büyülüyor. Aynı zamanda Sidney’in ana feribot terminali olarak da kullanılan Circular Quay, sahil şeridi üzerindeki iskelelerde yer alan kafe ve restoranlarıyla oldukça meşhur.

Sidney’de Şehir İçi Ulaşım

Sidney’de nerede kalınır şehir içi ulaşım araçları
Sidney metropol alanının tamamına hakim toplu taşıma sistemi; banliyö trenlerinden, otobüslerden, feribotlardan ve hafif raylı sistemden oluşuyor.Ulaşım ağı iyi tasarlandığından kent merkezinden Bondi Beach gibi banliyölere gitmek sorun olmaktan çıkıyor. Sydney Center ya da The Rocks gibi kentin kalbi sayılan bölgelerde konaklandığında bu seçeneklere neredeyse hiç ihtiyaç duyulmuyor.Şehirdeki otobüslerin büyük çoğunluğu, hükümet bünyesindeki Sydney Buses kontrolünde hizmet veriyor. Kimi banliyölerde ise özel şirketler ulaşım ihtiyacına çözüm getiriyor.Otobüsler 24 saat kesintisiz yolcu taşısa da sefer sıklıkları günün ilk saatlerinde azalıyor. Sydney Trains isimli banliyö trenleri ise otobüs ağının en büyük tamamlayıcısı konumunda olmayı sürdürüyor. Hatta bazı güzergâhlarda otobüsler doğrudan tren istasyonlarına ulaşım sağlıyor.Trenlerle ilgili tek dikkat etmeniz gereken konu, seferin nereye kadar yapıldığı. İstasyonlardaki bilgilendirme panolarından trenlerin sefer bilgilerini kontrol edebilirsiniz.Eğer Darling Harbour’de konaklamayı tercih ettiyseniz tren ya da otobüs yerine daha hızlı ulaşım imkânı sağlayan hafif raylı sistemi kullanabilirsiniz. Zaman sınırlamanızın olmadığı durumlarda, keyifli bir yolculuk için feribotlar seferlerinden yararlanabilirsiniz.Sidney toplu taşıma ağındaki tüm araçlarda Opal isimli kart kullanılıyor. Kart, tıpkı ülkemizdeki çoğu türdeşi gibi bakiye sistemiyle çalışıyor.Yani ücretsiz sunulan karta kullanım sıklığınıza bağlı olarak dilediğiniz an yükleme yapabilirsiniz. Bütçe kontrolünü mümkün kılan kart aracılığıyla yolculara 60 dakika içerisinde aktarma hakkı da sağlanıyor.

Sidney Otel Fiyatları

Sidney, gerek otel sayısı gerekse de gecelik konaklama fiyatlarıyla sizi üzmeyecek bir şehir. Kentin en lüks bölgelerinden The Rocks ve Sydney Center’da bile kısa bir araştırmanın ardından cüzi fiyatlarla gezginleri ağırlayan hostellere denk gelebilirsiniz.Bu araştırmayı seyahat tarihinizden 4-5 ay öncesinde yaparsanız hizmet kalitesi yüksek otellerde kişi başı 100 Avustralya Doları’nın altında fiyatlarla boş oda bulabilirsiniz. Sidney, tüm yılı ılıman iklimin etkisi altında geçiriyor. Ancak şehir, mart ve haziran aylarında en yağışlı dönemini geçiriyor. Dolayısıyla kuzey yarım kürede yaşayan gezginler, hava şartlarının daha tutarlı olduğu ve bizde yılbaşına denk gelen dönemde kente seyahat etmeyi tercih ediyor.

Sidney’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Dünyanın en güzel ve yaşanılası şehirleri arasında sayılan Sidney, oldukça geniş yüz ölçümüne sahip. Şehrin bu özelliği ve bünyesinde barındırdığı sayısız turistik olanak, konaklama açısından doğru yer seçimini oldukça önemli kılıyor. Çünkü Sidney, yanlış seçimler yapan gezginler için gayet pahalı bir tatil destinasyonuna dönüşebiliyor. Kendi deneyimimden yola çıkarak hazırladığım Sidney’de nerede kalınır yazısı aracılığıyla hem bütçenizi hem de kısıtlı tatil sürenizi en iyi şekilde kullanmanızı sağlayacak konaklama seçeneğini rahatça belirleyebilirsiniz.

Sydney Center – CBD (Central Business District)

Avustralya‘nın turistik bakımdan en popüler kentine ilk kez seyahat edecekseniz konaklama tercihinizi Sydney Center ya da diğer adıyla Central Business District’te bulunan oteller arasından yapabilirsiniz.

Radisson Hotel & Suites Sydney

Chinatown’daki restoranlara ve Capitol Theater’a oldukça yakın konumda hizmet veriyor.Zaten bölgedeki otellerin bir kısmı, mimari harikası köprüye hâkim konumları ile konuklarını mest ediyor.

Novotel Sydney Central

Sydney ile otel arasında birkaç dakikalık mesafe bulunuyor. Tarihi atmosferi ile dikkat çekse de aslında ününü hareketli gece hayatı.Çağdaş Sanat Müzesi, yerel ve uluslararası sanatçıların eserlerini yakından görmek isteyenleri kendisine çekiyor.

The Grace Hotel

Sidney Opera Binası yakınındaki otelden, The Rocks’a ve Circular Quay’e yürüyerek 15 dakikada ulaşabilirsiniz.Alışveriş tutkunlarının gözdesi kılan sokak pazarlarında ise stantları birbirinden lezzetli yemekler ile el yapımı ürünler süslüyor.

Swissotel Sydney

Modern tarzdaki lüks otel, State Theatre’ın hemen karşısında. The Rocks ile Sidney Opera Binası’na ulaşım yürüyerek yalnızca 20 dakika sürüyor.Geniş bütçeye sahip ve tatillerini lüks otellerde geçirmek isteyenlere hitap ediyor

The Rocks

Kentin en eski yerleşim bölgesi olan The Rocks, şehir merkezinin kuzeybatısında yer alıyor. Bu bölge, her ne kadar tarihi atmosferi ile dikkat çekse de aslında ününü hareketli gece hayatına borçlu.

Russell Hotel In The Rocks

Otel, bulunduğu bölgenin tarihi atmosferine vurgu yapan bir binada faaliyet gösteriyor. Üstelik Circular Quay’e de yalnızca 2 dakikalık uzaklıkta.

Holiday Inn Old Sydney

Otelden, Sidney Liman Köprüsü ve Kraliyet Botanik Bahçesi de dâhil olmak üzere birçok yere ulaşım yalnızca dakikalar sürüyor.

Pier One Sydney Harbour

Sidney Liman Köprüsü’nün hemen yanı başındaki lüks otel, sunduğu manzarayla konuklarını büyülüyor.

Darling Harbour

Eğer ailenizle birlikte tatilinizi eğlence fırsatları ile dolu, güvenli bir bölgede geçirmek istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden Darling Harbour sınırları içerisinde arayabilirsiniz.

Ibis Sydney Darling Harbour

Sydney Akvaryumu, Denizcilik Müzesi ve Uluslararası Kongre Merkezi gibi birçok cazibe noktası otele yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Novotel Sydney Darling Harbour

Etrafında çok sayıda tematik park bulunan otel, Harbourside Alışveriş Merkezi’ne çok yakın. Üstelik sunduğu manzara gerçekten harika.

Sofitel Sydney Darling Harbour

Panoramik kent manzarası, ticaret bölgesine yakınlığı ve birinci sınıf olanakları, üst düzey konaklama deneyimi yaşamak isteyen gezginlerin bu oteli tercih etmelerini sağlıyor.

Surry Hills

Şehirdeki en havalı konaklama bölgesi Surry Hills, eskiden sadece Sidney’in moda merkezi olarak nitelendiriliyormuş.Sayısız kafe, sanat galerisi ve mağazanın bulunur.

Royal Exhibition Hotel

Çağdaş çizgisiyle beğeni toplayan otel, Prince Alfred Park’a komşu. Darling Harbour ile arasındaki mesafe ise sadece 15 dakikada aşılıyor.

57 Hotel

Sydney Merkez İstasyonu’nun 5 dakika uzağındaki otel, Crown Caddesi’ndeki alışveriş fırsatlarına kolayca ulaşmak isteyenler için ideal.Kentin kalbinde huzurlu birkaç saat geçirmek isteyenlerin bu bölgede ziyaret ettikleri ilk yerlerse Chinese Garden of Friendship ve Tumbalong Park oluyor.

Crown Hotel Surry Hills

Crown Caddesi üzerindeki otel çevresinde, kentin popüler turistik bölgelerine ulaşımınızı kolaylaştıracak çok sayıda toplu taşıma seçeneği bulunuyor.Sidney Akvaryumu ile Wildlife World, çocukları ile birlikte seyahat etmekten hoşlananları adeta bir mıknatıs gibi çekiyor.

Bondi Beach

Sırt çantalı gezginlere hitap eden hostellerden aile dostu otellere kadar uygun fiyatlı pek çok seçeneğe ev sahipliği yapan Bondi Beach çevresinde müzeler, sanat galerileri ya da ilgi çekici mağazalar bulunmuyor.

Hotel Bondi

Plaja bir hayli yakın konumdaki otelden arabayla ticaret bölgesine 15, havalimanına ise 22 dakikada ulaşabilirsiniz.Günün her saati farklı eğlence seçenekleri sunması tabii ki bu çabaya fazlasıyla değiyor.

Adina Apartment Hotel Bondi Beach Sydney

Konuklarına konforlu daireler ve açık plan stüdyo odalar sunan tesisten plaja gitmek, yürüyerek en fazla 5 dakika sürüyor. Üst düzey yeme-içme olanakları, kentin simgesi sayılan yapılara yürüyüş mesafesinde tatil yapma fırsatı.

QT Bondi

2015’ten bu yana faaliyet gösteren otel, deniz kenarında ve etrafında birçok restoran ile alışveriş mekânı bulunuyor.Zaten bölgedeki otellerin bir kısmı, mimari harikası köprüye hâkim konumları ile konuklarını mest ediyor.

Sidney gayet büyük, yaşam standartları yüksek ve hayatın her alanında konuklarına eğlence dolu fırsatlar sunan bir şehir. Tabii bu fırsatlardan tatiliniz boyunca bolca yararlanmayı düşlüyorsanız konaklama bölgesi seçiminde ince eleyip sık dokumanız gerekiyor.Kente ilk seyahatinizi gerçekleştirecekseniz Sydney Center’ın kesinlikle tüm beklentilerinizi karşılayacağından emin olabilirsiniz. Çünkü kentin simgesi sayılan tüm yapılar ile üst düzey eğlence, alışveriş ve yeme-içme olanakları kentin kalbi sayılan ticaret merkezinde yoğunlaşıyor.Tarihi atmosferini başarıyla koruyan The Rocks ise lüks seçenekleri bünyesinde barındırıyor. Sydney Center’a birkaç adım uzaklıktaki Darling Harbour çocuklu ailelere en ideal ortamı sağlarken, Surry Hills kültürel zenginliği ile cezbediyor.Eğer doyasıya deniz keyfi yapabileceğiniz dünyaca ünlü bir plaj çevresinde konaklamak size cazip gelirse araştırmanızı Bondi Beach otellerine yoğunlaşın. Sidney’de nerede kalınır yazımda tüm yönleri ile sizlere tanıtmaya çalıştığım bu bölgelerde uygun fiyatlı otel arayışı içerisine girerseniz 3? Russell Hotel In The Rocks, ibis Sydney Darling Harbour ve Royal Exhibition Hotel arasından seçim yapabilirsiniz.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar