Singapur’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Singapur'da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Singapur’da gezebilir ve birkaç günde her yeri görme imkanına sahip olabilir, isterseniz bir haftaya yakın kalıp büyüleyici bu şehrin tadını çıkarabilir; dilerseniz de birkaç günümüzü ayırarak keşfedebilirsiniz. Singapur’da herkes için onlarca yapılacak aktivite, görülecek güzellik var.5 milyonluk nüfusa sahip adada Malezya, Hindistan, Bangladeş ve Çin kökenli halk bir arada huzur içerisinde yaşıyor. Kentin sahip olduğu bu çeşitlilik kültürel anlamda zenginleşmesine neden olurken gezginlere farklı tarzdaki toplulukları tek bir şehirde gözlemleme imkânı yaratıyor Singapur’a en yakından tanıklık edebileceğiniz bir başkent arıyorsanız, bilinmelidirki buranın bir başkenti yok. Malezya’ya komşu olan Singapur’un hem doğal gem de geleneksel güzelliği bulunuyor. Her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanı misafir eden Singapur, Türklerin de yeni gözdesidir. Singapur, kültürlerin buluşma noktası olarak da adlandırılıyor. Muhteşem sokak lezzetlerinden lüks restoranlara, yemyeşil şehir parklarından muazzam gökdelenlere kadar birçok farklılığı bri arada sunan ülke, aynı zamanda Asya ve Okyanusya arasında önemli bir aktarma noktası. Singapur şehir merkezinin simgesi olan Merlion Heykeli, tabi ki Singapur gezilecek yerler listenizin en başında olmalı. 8,6 metre uzunluğundaki heykel, yarı balık yarı aslan şeklinde ve aslında bir nevi fışkiye gibi. Yüzölçümü olarak İstanbul’dan 9 kat küçük olan bu ülkenin ekonomik olarak Asya’nın en zenginlerinden olduğunu söyleyebiliriz.

Singapur Gezi Rehberi üzerine hazırladığımız bu yazı oldukça değerli bilgileri içermektedir. Çünkü heykelin ağız kısmından sürekli su akıyor. Heykelin tasarımındaki hayvan figürleri ve ağzından su akıtmasının ise belirli anlamları var. Balık tasarımının aslan figürü ile birleştirilmesinin nedeni Singapur’un aslan şehir anlamına gelmesi. Sürekli suyun akıtılması ise Çin inancındaki refahı ve bolluğu temsil etmesinden kaynaklanıyor. 1972 yılında inşa edilen Merlion heykeli, birçok turistin önünde fotoğraf çekilmeden dönmediği turistik bir yapı. Singapur, küçücük olmasına rağmen sürekli gelişerek adını duyurmayı başarmış yerlerden. Ülke bugün dünyanın en zengin ve en çok turist çeken ülkeleri arasında yer alıyor. Asya ülkelerinin karakteristik özelliklerini yoğun olarak taşımasa da, nefis doğası, çok çeşitli ve ilginç tema parkları ve alanları, sunduğu eğlence seçenekleriyle keyifli bir Asya ülkesi. Din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin halkların birbirine saygı göstererek barış içinde yaşadığı ülke Singapur tam bir kurallar ülkesi.

Singapur’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Chinatown

Singapur gezilecek yerler arasındaki en renkli ve eğlenceli yerlerden birisi burası. Singapur halkının çoğunluğunun Çinliler oluşturduğundan şehrin en önemli lokasyonlarından birisi. Müze, tapınaklar, falcılar ve hediyelik eşya alışverişi yapabileceğiniz yerler mevcut. Eğer Çin mahallesine gidiyorsanız, Chinese Heritage Center’a gidip mutlaka Çin kültürünü yakıdan tanımanızı tavsiye ediyoruz. Sri Mariamma Temple ve Buddha Tooth Relic tapınakları ise inanç turizmi kapsamında ziyaret edilebilecek yerler arasında.

Marina Bay Sands Oteli

Singapur gezilecek yerler arasındaki otel, dünyanın en sıra dışı mimarileri yapılarından biri. 2010 yılında hizmet vermeye başlayan yapının inşa maliyeti ise 5,7 milyar dolar. Moshe Safdie tarafından tasarlanan otelde kalmasınız dahi buranın yakınından kesinlikle geçmek isteyecekseniz. Zaten yapıyı görmeden dönmemeniz imkansız. Çünkü 3 tane kocaman gökdelen var ve bu gökdelenlerin çatısı kayık şeklindeki bir yapı ile birleştirilmiş. Burası sadece bir otel değil. Yapı içerisinde alışveriş merkezi, restoranlar ve Sonsuzluk Havuzu bulunuyor. Neden havuza böyle bir isim verilmiş diyorsanız, yüzerken kendinizi uçsuz bucaksız bir okyanusta gibi hissediyorsunuz. Bu nedenle de adına sonsuzluk denmiş. Ayrıca otelin SkyPark seyir terasına da çıkabiliyorsunuz. Burada muhteşem bir Singapur manzarasına tanıklık edebiliyorsunuz.

Singapur Botanik ve Orkide Bahçesi

UNESCO Dünya Mirasları listesinde ve Singapur gezilecek yerler arasında bulunan Singapur Botanik Bahçesi, 1859 yılında kurulmuş. Hem Singapur halkı tarafından hem de turistler tarafından sık sık ziyaret edilen bahçe, Asya kıtasının en güzel parklarından biri. Singapur Botanik Bahçesi’nin en popüler kısımlarından biri ise Orkide kısmı. 1200 türe ev sahipliği yapan Orkide Bahçesi, dünyanın en geniş orkide alanı olma özelliğine sahip. Burada orkideler arasında yürüyüş yapmak oldukça keyifli bir aktivite.

Sentosa Adası

Sentosa Adası’nı en iyi şekilde anlatabileceğimiz tek bir kelime var. O da tatil köyü olduğu. Plajları, iki golf sahası ve Universal Studios Singapore tema parkı ile kesinlikle eğlencenin merkezi. Singapur gezilecek yerler listenize dahil etmenizi şiddetle önerdiğimiz Sentosa Adası, bir de iFly Singapore uçuş similatörü ile tam bir aktivite dünyası. Eğer Singapur gezilecek yerler kapsamında bu adaya geliyorsanız, burada birkaç gün geçirebilirsiniz.

Gardens by the Bay

101 hektarlık alanı ile sadece Singapur’un değil, dünyanın en büyük parklarından biri. Yeşilin her tonuna ev sahipliği yapan park içerisindeki SuperTrees isimli ağaçlar oldukça ilgi çekici. Parkın yağmur suyu ve gölgelik alan ihtiyacını karşılayan bu ağaçların arasından geçen Skyway yolunda yürüdüğünüz an kendinizi başka bir dünyada gibi hissediyorsunuz. Eğer çocuklarınızla birlikte Singapur’a geldiyseniz, parkın Cloud Forest ve Lost World gibi tematik kısımlarında gezerken çocuklarınızın vereceği ilginç tepkilere şaşırabilirsiniz.

Singapore Flyer

Singapur’un 165 metre yüksekliğindeki dönme dolabına binmeden Singapur gezilecek yerler listenizi tamamladım demeyin. Çünkü burası dünyanın en yüksek dönme dolaplarından ve şehrin sembollerinden biri. Ayrıca dönme dolabını seyir terası niyetinde kullanabileceğiniz gibi isterseniz yemek de yiyebilirsiniz.

Clarke Quay

Singapur gezilecek yerler listenize gece hayatı içinde bir yer eklemek isterseniz adresiniz burası. Hatta Singapur’un gece hayatının kalbi burada atıyor desek abartmış olmayız. Singapur nehrinin hemen kıyısında yer alan Clarke Quay bölgesi, birçok gece kulübüne ev sahipliği yapıyor.

Singapur’da Yasaklar

Sakız çiğnemek bu ada ülkesinde yasak. Şaka yapmıyoruz. Yerler ve metrolar kirlenmesin diye sakız çiğnemeyi yasaklamışlar.
-Kırmızı ışıkta karşıya geçmek yasak ve bunun ciddi bir maddi cezası var.
-Toplu taşıma araçlarında bir şey yiyip içemezsiniz.
-Yol üzerinde taksi durduramıyorsunuz. Taksiye binmek istiyorsanız duraklara gitmeniz gerekiyor.
-Aracınız kirli ise trafiğe çıkmanız yasak.
-Asansöre tuvalet yapmak da aysak. Bu gerçekten en ilginç yasaklardan biri.
-Arabanızı nereye park edeceğinizi gösteremiyorsanız, araç satın alamıyorsunuz.

Singapore Universal Studios ( Yetişkinler S$76- çocuklar S$56 giriş ücreti ödüyor) eğlence severler için adada böyle bir seçenek de var. Eğlence parkı konusunda çok çok keyifli bir park burası. ABD’deki Six Flags ve Universal Studios karışımını burada da yapmışlar. Çocuklar gibi eğlenmek için harika bir yer. Akvaryum da, hemen yanıbaşında yer alıyor. Binlerce çeşit deniz canlısını görmek güzel bir deneyim. Mesela, insan boyundaki yengeçlre buna bir örnek.

Singapur’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Singapur’da konaklama açısından birçok fırsat var. Turistik bir ada ülkesi olduğundan otel bulma konusunda endişeniz olması. Bizde sizler için en çok tercih edilen Singapur otellerini araştırdık ve hazırladık.

-Pan Pacific Serviced Suites Beach Road
-Hilton Singapore
-Crowne Plaza Changi Airport
-Fraser Residence Orchard Singapore
-Mandarin Orchard Singapore
-The Fullerton Bay Hotel Singapore
-Ascott Raffles Place Singapore

Singapur dünyanın en sağlıklı ekonomilerinden birine sahip ve Singapur’da ne yapılacağını tam olarak bilen gezginler, fütüristik faaliyetlere katılabilirken, bölge tarihi ile de ilgilenirler Singapur kaç günde gezilir.

Bence 4-5 günde ancak gezilir. Rahat rahat, geniş geniş. Ama birkaç ülkeyle birleştiriyorsanız. Örneğin Malezya ile, Endonezya ile, 2-3 günde bitirip günlerinizi diğer ülkelerde kullanabilirsiniz. Singapur metro sistemi (MRT); hızlı, uygun fiyatlı ve Singapur’un her bir köşesine ulaşım sağlayan bir ağ. Toplamda beş hat üzerinde bulunan 100 durak, Changi Havalimanı‘ndan, Singapur’un doğusuna, İş Kuleleri Bölgesi’nden Orchard Caddesi’ne, Little India Bölgesi’nden Chinatown’a, Marina Bay’den Bugis ve Kampong Glam’e bağlantı sağlıyor. Tüm dünya lezzetlerinin ve yemek kültürün birleşip sunulduğu Singapur’da baharatlar vazgeçilmezlerin başında yer alıyor. Et, balık ve tavuğun daha çok tercih edildiği yemekler, kullanılan baharat ve soslarla benzersiz tatlarda gelenlere sunulmaya devam ediyor. Singapur mutfağında tüm kültürlerden izler bulmak mümkün. Hint, Çin, Malezya ve Tayland yemeklerinin ağırlıkta olduğu bölgede son dönemlerde Türk, İspanyol, Lübnan, İtalyan mutfakları da gelişme gösteriyor. Lüks restoranların yanı sıra sokak satıcılarının da sayısının fazla olduğu yerde, herkese uygun alternatif lezzetler bulmak mümkün olduğunu unutmayın.

1. Orchard Road

Bulvar, alışveriş olanakları bakımından adeta bir cenneti andıran Koloni Bölgesi’nin batısındaki 2,2 kilometrelik alanı kaplıyor.Singapur’un ana alışveriş caddesi konumundaki Orchard Road üzerinde çok sayıda AVM, mağaza ve tasarımcı butiği bulunuyor. Bölge içerisinde alışveriş mekânlarının yanı sıra birçok sanat galerisi de faaliyetlerini sürdürüyor.

2. Marina Bay

Marina Bay.Kentin simgesi konumundaki birçok yapıya ev sahipliği yapan bölge, özellikle Singapur’a ilk kez seyahat edeceklere keyifli bir tatil deneyimi yaşatıyor.Marina Bay, ışıklı gece hayatını ve kaliteli otellerde konaklamayı sevenler kadar Singapur’a ticari faaliyetler amacıyla gelenleri de kendisine çekiyor. Zira konaklama bütçesi geniş, kısıtlı tatil süresine sahip gezginler için ideal bölgenin batısı, ülkenin iş ve finans merkezi olarak anılıyor.

3. Chinatown

Güneydoğu Asya’nın en modern ve teknolojik şehirleri arasında başı çeken Singapur’un çok kültürlü yapısını yakından görmek isterseniz, otel seçiminiz esnasında Chinatown sınırları içerisindeki tesislere odaklanabilirsiniz.Bu bölgede zaman geçirirken ayrıca karnınızı doyurmak için uygun fiyatlı restoranlara rahatlıkla denk gelebilirsiniz.Rengârenk evlere, özgün atmosfere ve Singapur’daki en iyi yemek stantlarına ev sahipliği yapan mahalle, ziyaret edilmeye değer müzeleri ve tapınakları sayesinde şehir devletindeki kültürel açıdan zengin yerleşim bölgeleri arasında önemli bir konuma sahip.

4. Little India

Singapur nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturan ve yerel kültürün zenginleşmesinde önemli katkıları bulunan Hint kökenli göçmenlerin renkli yaşamları ilginiz çekiyorsa konaklama seçiminizi Little India‘da yer alan oteller arasından yapabilirsiniz.Küçük Hindistan, pahalı ülkede gezginlere ucuz konaklama imkânı sunan bölgelerden bir tanesi. Hatta yerleşimin sınırları içerisinde birbirinden güzel yemeklerin tadına bakma fırsatı bulacağınız, uygun fiyatlı restoranlar sizleri bekliyor.Tıpkı Çin Mahallesi’nde olduğu gibi Singapur Nehri’nin doğusundaki Little India’da da rengârenk evler ve otantik dükkânlar bulunuyor. Bu durum farklı kültürleri tanımak isteyen gezginlere keyifli anlar yaşatıyor.

5. Kampong Glam & Bugis

Bölge, nüfus yapısından dolayı Arap ve Müslüman kültürünün Singapur’daki merkezi olarak kabul ediliyor. Kampong Glam’daki otel ve hostel fiyatları çok ucuz olmasa da yıl boyunca diğer bölgelere nazaran gayet uygun seviyelerde seyrediyor.Singapur’da yaşayan Müslüman Araplar’ın en yoğun olduğu bölge konumundaki Kampong Glam, pazarlar arasında gezip gündelik hayatı gözlemlemek isteyen gezginler için ideal bir bölge.

6. Clarke Quay

Clarke Quay‘ye odaklanmanızı tavsiye ederim.Singapur Nehri’nin kıyısında yer alan bölge, kentin kalbinin attığı Orchard Road ve otantik atmosferi ile konuklarını büyüleyen Chinatown’ın komşusu konumunda. Clarke Quay’den bulvara ve Çin Mahallesi’ne yürüyerek birkaç dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Kentin diğer bölgelerine gitmek içinse metro seferlerinden faydalanabilirsiniz.

7. Sentosa Adası

Seyahat ettiğiniz şehirlerde sakin atmosfere sahip bölgelerde konaklamaktan hoşlanıyorsanız, “Singapur’da nerede kalınır?” araştırmanızda dikkatinizi Sentosa Adası bir harikai.İnsan yapısı Sentosa, tamamen eğlence ve konaklama amacı ön planda tutularak tasarlanmış. Konuklarına resort otelleri vasıtasıyla şehir merkezinden uzakta dinlenme olanağı sunan adadan ana karaya ulaşım ücretli bir köprü aracılığıyla sağlanıyor.

8. Geylang

Singapur’da nerede kalınır? sorusunun yanıtını ararken sizlere önereceğim bölge Geylang.Çünkü kentin bu kesiminde 20. yüzyılın başlarında geleneksel tarzda inşa edilmiş evler ve dükkânlar bulunuyor. Geylang ayrıca Singapur’daki gündelik yaşamı gözlemlemek ve yerel mutfağa özgü lezzetleri denemek isteyenlere cazip fırsatlar sunuyor.Ekonomik fiyatlı konaklama olanakları peşindeki gezginler, aradıkları fırsatlara Geylang sınırları içerisinde rahatlıkla erişebiliyor.

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar