Tiflis’te Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Tiflis Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Tiflis, Türkiye için vize istemeyen, hatta nüfus kağıdıyla girebileceğiniz, uçakla 2 saat mesafede bir şehir. Uçuş saatleri de çok uygun olduğu için dopdolu bir hafta sonu yaşayacak şekilde tatilinizi planlayabilirsiniz. Kafkasların gözbebeği Tiflis, kendine özgü mimarisi, tarihi mekanları, doğası ve lezzetli yemekleri ile bir hafta sonu gezisinden daha fazlasını hakediyor. Gürcistan’ın başkenti olan Tiflis, Kura ırmağının kıyısında kurulmuştur. M.Ö 4000’li yıllara uzanan köklü geçmişi ile dikkat çeken şehre ilk yerleşim Kral Varaz-Bakur devrinde gerçekleşmiştir. Pek çok kültüre ev sahipliği yapan ve çeşitli imparatorlukların egemenliği anlatına giren Tiflis, merkezi bir coğrafi konuma sahip olması sebebiylee Bizans, İran, Selçuklular ve Araplar gibi devletlerin ilgi odağı olmuştur.Tiflis gezi notlarımın ilerleye bölümlerinde de bahsedeceğim kısıtlı bütçesi olanlar ve vize işleriyle uğraşmak istemeyenler için Gürcistan Kafkasya rotası çok güzel bir seçenek.Tiflis merkezi bir coğrafi konuma sahip olması sebebiylee Bizans, İran, Selçuklular ve Araplar gibi devletlerin ilgi odağı olmuştur. Tiflis’te ılıman iklimin özellikleri görünmektedir. Nisan, mayıs, haziran, eylül ve ekim ayları Tiflis ziyareti için en ideal aylardır. Tiflis geziniz için 2-3 gün ayırmanız, şehri keşfetmeniz için yeterlidir.

Tiflis’te Mutlaka Gezilecek Yerler

Köklü bir geçmişe sahip olan tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile Tiflis’te gezilecek pek çok turistik yer bulunuyor. Bir efsaneden ismini alan şehir, Osmanlı ve Rusya egemenlikleri altında yüzyıllarca varlığını sürdürmüş. Çok sesli ve renkli bir kültüre sahip olan Tiflis’te nüfus Gürcü, Rum ve Ermenilerden oluşuyor.

Mtatsminda Park

Fünkiler sistemin varış durağında bulunan park, pek çok oyun parkurunun bulunduğu bir eğlence parkı. Özellikle devasa dönme dolabına mutlaka bir şans verin. Alan içinde ilginç küçük evler, çeşit çeşit bitkiler, oyun ve dinlenme alanlarının yanında festivaller de düzenleniyor. Parkı her gün 12.00-23.45 arası ziyaret edebilirsiniz.

St. Trinity Katedrali

Şehrin her köşesinden görebileceğiniz katedral, ülkenin en büyük Ortodoks Kilisesi unvanının hakkını veriyor. 13 metre yüksekliğindeki yapı ilginç mimarisiyle de dikkat çekiyor. Gece ayrı gündüz ayrı güzelliğe sahip katedrali saat 22.00’a kadar ziyaret etmelisiniz.

Metekhi Kilisesi

Kura Nehri kenarındaki kilisenin, St. Trinity’den sonra en dikkat çekici kilise olduğu söyleniyor. Metekhi Köprüsü’nden geçerek ulaştığınız kilisenin hemen yanında Tiflis’in kurucusu olan kralın da heykelini görebilirsiniz. Benzersiz bir manzaraya sahip olan bu tarihi kiliseye yolunuzu düşürmeye çalışın.

Anchiskhati Kilisesi

Kral Dachi Ujarmeli tarafından 6. yy’da yaptırılan kilise, Tiflis’te günümüze ulaşmış en eski tarihi yapı. Kilise mimarisinde Filistin ve Gürcistan geleneklerinin etkileri görülüyor.

Kashveti Kilisesi

1910 yılında inşası tamamlanan kilise, eski bir 11. yy kilisesinin kopyası olarak yapılmış. Kiliseye herhangi bir ücret ödemeden girebiliyorsunuz.

Tbilisi Old Town

Kentin en gözde turistik noktalarından bir tanesi Tblisi Old Town’dur. Tiflis Özgürlük Meydanı’ndan Barış Köprüsü’ne kadar olan alanı kapsayan bu bölgede bulunan tarihi evler oldukça büyüleyici ve nostaljiktir.

Sioni Katedrali

Oldukça eski bir yapı olan katedral, yenileme çalışmaları sonucunda 13.yy’dan kalma haliyle günümüze ulaşabilmiş. Bahçesi kadar içinin de güzel olduğu kiliseye, tıpkı Kashveti Kilisesi gibi ücret ödemeden girebilirsiniz.

Kartlis Deda Heykeli

Tiflis sokaklarında dolaşırken her yerden görebileceğiniz 20 metre yüksekliğindeki heykel, geleneksel Gürcü kadınını temsil ediyor. Bir elindeki şarap misafirperverliğini, diğer elindeki kılıç savaşçılığını simgeliyormuş. Tamamı alüminyumdan yapılan, anlamı “Gürcülerin Anası” olan heykel, mutlaka görülmesi gereken noktalardan biri.

Kaplumbağa Göl

Şehir merkezinden biraz yüksekte kalan göl, çok sayıda kaplumbağaya da ev olmuş. Bölge koruma altına alındıktan sonra ziyaretçilerin kaplumbağalara zarar vermeden vakit geçirmelerine olanak sağlanmış.Gölde yüzüp deniz bisikleti kiralayabiliyorsunuz. Ancak doğru mevsimdeyseniz… Kış aylarında gölün buz tuttuğu da oluyormuş.

Botanik Bahçesi

Kafkasya’nın en eski botanik bahçesine sahip Tiflis’te, yeşilliklerin içinde şelale eşliğinde, güzel bir gün geçirebilirsiniz. 1845 yılında kurulan botanik bahçesi binlerce çeşit canlıya ev sahipliği yapıyor. Bahçeyi her gün 9.00-18.30 arası ziyaret edebilirsiniz.

Sülfür Banyoları

Eski Tiflis’in yanında yer alan bölgede tarihi sülfür banyoları bulunuyor. Hoş bir koku sizi karşılamasa da sıcak banyolardan dönüşte yeniden doğmuş gibi olacaksınız. Soğuk iklime sahip ülkede kış aylarında bulunuyorsanız her gün açık olan bu banyolara, özellikle bir şans verin.

Rezo Gabriadze Tiyatrosu

Tiflis’teki tiyatro binası kule şeklinde inşa edilmiş, hayli ilginç bir kukla tiyatrosu. Açık olduğu dönemlerde, saat başı kuklalar çıkıp gösteri sergiliyorlar. Tiyatroyu ziyaretinizde, kafesinde bir şeyler de atıştırabilirsiniz.

Opera Binası

Etkileyici bir binası bulunan Tiflis Operası oldukça verimli ve aktif bir programa sahip. Bu tarz saat gösterilerine ilginiz varsa uğramak isteyebilirsiniz. Etkinlikleri hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için buraya bakabilirsiniz.

Özgürlük Meydanı

Şehrin en önemli caddesi olan Rustaveli’nin başlangıç noktası, Özgürlük Meydanı’nda Tiflis’in kalbi atıyor. Fas tarzı mimariyle inşa edilmiş meydan Gürcistan’ın bağımsızlık sembolü kabul ediliyor. Meydan çevresinde ilginizi çekebilecek mağazalar, restoranlar ve tarihi noktalar da bulabilirsiniz.

Parlamento Binası

Parlamento Binası, Özgürlük Meydanı’ndan çıkıp Rustaveli Caddesi boyunca yürüdüğünüzde karşılaşacağınız bir diğer önemli tarihi yapı. Bu bina şimdilerde kullanılmıyor ve giriş izni de yok. Ama bina görülmeye değer.

Gürcistan Ulusal Müzesi

Ülkenin kültürel mirasını koruyan ve sergileyen müze 2004 yılında kurulmuş. Müze bünyesinde çok sayıda farklı tarzda eser ve miras sergileniyor. Gürcistan tarihi hakkında öğrenmek istedikleriniz için gidebileceğiniz en iyi ve önemli müze. Hafta sonları dışında diğer günler 10.00-18.00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Tiflis Tarih Müzesi

Genel olarak arkeolojik eserlerin sergilendiği müze, eski bir kervansarayın içine açılmış. Tarihi kalıntılar yanında fotoğraf sergilerinin de olduğu müze, pazartesileri dışında her gün 9.00-18.00 arası hizmet veriyor. Etkinlikler hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Narikala Kalesi

Araplar tarafından yaptırılan kale, Tiflis kalesi olarak da biliniyor. İçinde St. Nicholas Kilisesi’nin de bulunduğu Narikala Kalesi, tüm şehri uzaktan izliyor. Yaşadığı deprem ve yıkımlara rağmen yine de, konumuyla gösterişini kaybetmemiş.Savunma amaçlı inşa edilen kaleye teleferik yardımıyla çıkabiliyorsunuz. Üstelik istediğiniz an gidebilirsiniz çünkü kale her gün 24 saat hizmet vermeye devam ediyor.

Barış Köprüsü

Şehrin ortasından geçen Kura Nehri’nin üstünde, iki yakayı birleştiren Barış Köprüsü 2010 yılında tamamlanmış. 150 metre uzunluğundaki köprü, özellikle geceleri ışıklarla aydınlatıldığında hoş bir manzara sunuyor.

Cuma Camii

Tiflis’teki en önemli camii olan Cuma Camii, Şah Abbas tarafından 1864 yılında yaptırılmış. Sonrasında yıkılıp yeniden yapılan camii Eski Tiflis’te yer alıyor. Dış cephesi tuğladan içi fresklerle bezeli camii, şehir turunuzda dikkatinizi çekecektir.

Finükiler

1905 yılında açılan füniküler, Mtatsminda’ya çıkmak için kullanacağınız bir ulaşım aracı, aslında. Gişelerden kart aldıktan sonra farklı bir yolculuk yaparak tepeye ulaşabiliyorsunuz. Yaklaşık 20 dakika sürüyor ve tüm Tiflis’i izleyerek gidiyorsunuz.

Tiflis’teki Festivaller

Tiflis’te yıl içinde yerli ve yabancı pek çok turistin katılım gösterdiği festivaller gerçekleştirilir. Siz de tatil planınızı festival tarihlerine göre ayarlayabilir ve çok daha eğlenceli bir tatil yapabilirsiniz.

-Tiflis Uluslararası Film Festivali (Temmuz)
-Tiflis Caz Festivali (Haziran)

Tiflis’te Nerede, Ne Yenir? Tiflis Yemekleri

Tiflis’in kendine has yemeklerinden oluşan zengin bir mutfağı bulunuyor. Hacupuri, chashushuli, khinkali gibi yöresel yemeklerine tatmadan dönmemelisiniz.

Khinkali: Marco Polo
Hacupuri: Shemokhede Genatsvale
Chashushuli: Kote Afkhazi
Yöresel kahvaltı: Tblisi Brunch

Tiflis’te Ne, Nereden Alınır? Tiflis Alışveriş

Tiflis’teki Old Town bölgesinde dünyaca ünlü ve büyük markaları görebilir ve ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda burada bulunan küçük butiklerden de alışveriş yapabilirsiniz.Kura Nehri’nin yanında Dry Bridge Pazarı bulunuyor. Bu pazarda hem yöresel ürünlere hem de antika ürünlere ulaşabilirsiniz.Tiflis’ten satın alabileceğiniz ürünler arasında çeşitli tatlılar, el işlemesi ve ahşap oyma hediyelik eşyalar, halı ve farklı taş türleri vardır.Şehir merkezinden 14 km uzakta yer alan ve 17 km2’lik alana sahip olan Lilo pazarı da yerli yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Bu bölgelerin dışında Kote Afkhazi’de yer alan mağaza ve butiklerden de tekstil ürünleri satın alınabilir.

Tiflis’te Gece Hayatı

Tiflis’te eğlenceli denildiği zaman akla Old Town bölgesi geliyor. Eğlence mekânları açısından oldukça zengin olan Old Town bölgesinin dışında Jan Shardeni Street ve Rkinis Rigi Street caddelerine giderek Tiflis’teki eğlencenin tadına varabilirsiniz. Safe Club, Dive Bar, Canudos Ehnic Bar gibi mekânlara gidebilir ve eğlenebilirsiniz.

Tiflis Ulaşım

Tiflis Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için havaalanının önünden hareket eden otobüsleri ya da taksileri kullanabilirsiniz. 17 kilometrelik bir mesafede bulunan havalimanından yaklaşık 40 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Şehirde 06.00 ve 23.59 saatleri arasında hizmet veren iki metro hattı bulunur. Metrodaki tüm yazılar İngilizce ve Gürcücedir. Bu nedenle eğer İngilizce biliyorsanız seyahatinizin oldukça rahat geçeceğini söylemek mümkün. Otobüs hat ve güzergâhları ise yalnızca otobüslerin üstünde ve Gürcüce yazar. Bu nedenle gideceğiniz güzergâh ve otobüs hattı hakkında önceden bilgi almalısınız. Tiflis halkı şehir içi ulaşım için otobüs, metro ve taksileri kullanır.

Tiflis’te Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Tiflis’e gittiğinizde konaklama bölgenizi seyahat beklentinize göre tercih edebilirsiniz. Old Tbilisi, Chugureti, Avlabari, Saburtalo ve Mtatsminda bölgelerinde konaklayabilirsiniz.Old Tbilisi şehrin en eski ve en çok ilgi gören bölgesidir. Bu bölgede ihtiyacınız ve bütçenize uygun otelleri bulabilirsiniz. Mtatsminda Bölgesi, Mtatsminda Dağı’nın eteklerinde kurulu olan bir bölgedir.Doğa ile iç içe olması ve şehir merkezine ulaşımın kolay olmasından dolayı, turistler tarafından tercih edilen bölgeler arasında yer alıyor.Chugureti bölgesi hem mimari yapısı hem de doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor. Bu bölge de turistlerin favori mekânları arasında yer alıyor.Avlabari bölgesi ise Kura Nehri’nin doğusunda konumlanıyor. Aynı zamanda nehrin batısında bulunan Saburtalo bölgesi ile benzer özelliklere sahip. Her iki bölge de konaklama için tercih edilebilir.

ibis Styles Tbilisi Center

Şehir merkezi 2.1 km mesafedeFreedom Square 200 m mesafede, Tiflis şehrinin merkezine yaklaşık 3 km uzaklıktaki bu otel, dağ manzarasına sahip 119 zevkli oda ve bünyesinde özel yüzme havuzu sunmaktadır.

Radisson Blu Iveria Hotel

Şehir merkezi 700 m mesafedeRose Revolution Square 200 m mesafede, Rustaveli metro istasyonundan 450 metre mesafede bulunan otelin konukları buharlı hamam, Türk hamamı, masaj gibi olanaklardan faydalanıp Ballroom’ı keşfedebilirler.

Iota Hotel Tbilisi

Şehir merkezi 2.2 km mesafedeFreedom Square 300 m mesafede, Holy Trinity Cathedral of Tbilisi’a sadece 1.4 km mesafede yer alan bu otel, 90 oda ve bünyesinde çatıdaki restoran sunmaktadır.

Hotel Tbilisi Tower

Şehir merkezi 7.5 km mesafede, The History of Georgia’nın yakınında, Temka #4 District’a sadece 2.8 km uzaklıkta yer alan bu otel, 87 oda ile birlikte çatı havuzu, bar sunmaktadır.

Tiflis Hotel

Şehir merkezi 500 m mesafedeMarjanishvili Theatre 400 m mesafede, Otel 2015 yılından beri Vake semtinde olup 31 klimalı oda ve lounge bar sunmaktadır.

Shota @ Rustaveli Boutique Hotel

Şehir merkezi 1.5 km mesafedeRustaveli ?inema 200 m mesafede, Şehir manzaralı 38 oda sunan otel, Chugureti semtinde, Rustaveli Theatre’a sadece birkaç adım mesafede yer almaktadır.

Hotel Opinion

Şehir merkezi 2.0 km mesafedeBridge of Peace 300 m mesafede, Casino IVERIA’dan kısa mesafede bulunan aile konaklama şehrin Mtatsminda semtinde yer alır.

Silver 34 Boutique

Şehir merkezi 1.9 km mesafedePushkin Park 200 m mesafede, Rose Revolution Square yakınında bulunurken çevresinde tesisten 550 metre mesafede Freedom Square metro istasyonu vardır.

Vazi Hotel

Şehir merkezi 2.7 km mesafedeMetekhi Church 200 m mesafede, Mtatsminda Pantheon yakınında bulunan otel, 9 odanın yanı sıra metro istasyonuna erişim imkanına sahiptir.

Fortune Palace Hotel

Şehir merkezi 7.2 km mesafede, Otobüs durağına ve Memorial History of Georgia’a yakın otelde özel yüzme havuzu vardır.

Fabrika Hostel & Suites

Şehir merkezi 900 m mesafedeMarjanishvili Theatre 700 m mesafede, Metro istasyonuna yakın olan Vake semtinde yer alan otel, bahçe manzarasına sahip 95 rahat oda sunmaktadır.

Rooms Hotel Tbilisi

Şehir merkezi 700 m mesafedeSamaia Garden 300 m mesafede, Bu otantik otelin konukları güzel bahçe manzaralarını seyredebilir ve Özgürlük Meydanı’a yakın mesafede olacaklardır.

Holiday Inn – Tbilisi, An Ihg Hotel

Şehir merkezi 1.6 km mesafedeTbilisi Sports Palace 200 m mesafede, Özgürlük Meydanı’a yakın mükemmel bir şekilde konumda yer alan otel, ses yalıtımlı odalar ve 24 saat açık restoran sunmaktadır.

City Center Hotel

Şehir merkezi 1.2 km mesafedeTbilisi Central Train Station 400 m mesafede, Iş otel, Tiflis şehrinin Blue Monastery ve Djansug Kakhidze Tbilisi Center for Music & Culture gibi görülmeye değer yerlerine gitmek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Tbilisi Marriott Hotel

Şehir merkezi 1.3 km mesafedeRustaveli Theatre 100 m mesafede, Mükemmel manzaralara hayran olabilir veya kapalı havuza dalabilirsiniz. Otel, Sioni Cathedral’a yakın turistik bir bölgede yer almaktadır.

Old Tbilisi Hotel

Şehir merkezi 3.2 km mesafedeMetekhi Church 700 m mesafede, Inanılmaz dağ manzarasına sahip olan otel, Avrupa menüsü ve 24 ses yalıtımlı oda sunmaktadır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar