Trabzon’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Trabzon Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Hem tarihi hem de doğal güzellikler sayesinde yıl boyunca milyonlarca insan bu tarihi şehir Trabzon‘u ziyaret etmektedir. En çok ziyaretçi çeken noktalar arasında Sümela Manastırı, Uzun Göl ve Trabzon Kalesi yer almaktadır. Doğa ile iç içe zaman geçirmek isteyenler için bölgede onlarca yayla bulunmaktadır. Bunların birçoğunda konaklama imkanı sunulmaktadır. Binlerce yıl önce kurulan şehre günümüze gelene kadar birçok medeniyet sahip olmayı başarmıştır. Onlardan kalan eserler insanların ilk uğrak noktaları olmaktadır.Anadolu’nun en eski ticaret şehirlerinden biri olan Trabzon, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olması ile de kayda değer bir kültürel mozaiğe sahip. Trabzon, Doğu Karadeniz’in en büyüğü ülkemizin ise en kalabalık yirmi dokuzuncu şehridir. 2012 yılında alınan meclis kararı ile büyükşehir ilan edilmiş olup, toplamda 800 bin nüfusa sahiptir. Merkez nüfusu bunların yarısını teşkil etmekle birlikte 18 farklı ilçe, çok sayıda köy ve yerleşke bulunmaktadır.Yeşilin her tonunu görebileceğiniz Karadeniz’de keyifli bir seyahat için rotanızı Trabzon’a çevirebilirsiniz.

Trabzon’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Gezginlere doğa, kültür, tarih ve gurme lezzetleri bir arada sunan Trabzon, gezilecek yerler açısından hayli zengin. Siz de 4000 yıllık geçmişe sahip olan kentte kapsamlı bir gezi planı oluşturarak keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. İşte, Trabzon’un görülmeye değer gezi durakları.

Sera Gölü

Bölgedeki en güzel tabiat alanlardan birisidir. 1950 yılında bir heyelan sonucunda oluşmuştur. Akçaabat sınırlarına dahil olan bu göl ilçeye 8, merkeze 12 km uzaklıktadır. Sera Gölü etrafında yürüyüş yapabilir, piknik alanlarını kullanabilir, deniz bisikletine binebilir ve balık yapan restoranlara giderek güzel lezzetleri deneyebilirsiniz. 2010 yılında alınan karar ile tabiat parkı olarak ilan edilen noktaya araç ile hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Boztepe

Trabzon sahil şeridini kuş bakışı izlemek ve şehir merkezinin harika manzarasının keyfine varmak için mutlaka görülmesi gereken bir noktadır. Merkezden dolmuşlara binerek 10 dakika içerisinde ulaşım sağlanmaktadır. Boztepe 250 metre yüksekliğe sahiptir. Çam ormanlarının arasında bulunan bu alanın içerisinde çay içilebilecek ve kahvaltı yapılabilecek mekanlar mevcuttur. Şehri ziyaret edenler genelde buraya güneşin doğuşunu ya da batışını izlemek için çıkmaktadır.

Hamsiköy

Trabzon’un hatta ülkemizin meşhur tatlılarından birisi olan Hamsiköy Sütlacı’nın yapıldığı nokta burasıdır. Denizden 1900 metre yükseklikte bulunan köy son yıllarda yapılan çalışmalar ile turizme kazandırılmıştır. Merkezden 60 kilometre uzaklıkta olan köye bir saate yakın bir araç yolcuğu ile ulaşmak mümkündür. Köye gelen misafirlerin konaklaması için bungalov evler yapılmıştır.

Sultan Murat Yaylası

Osmanlı Sultanı 4. Murat’ın İran seferinden dönüş sırasında kullandığı güzergah üzerinde bulunan bir noktadır. Sultan ve ordusu dönüş esnasında burada birkaç gün konaklamıştır. Çaykara sınırlarında yer alan yayla merkeze 106 kilometre uzaklıktadır. Yaylada her yıl belirli günlerde şenlikler düzenlenmektedir. Ayrıca yayla üzerinde bir de şehitlik bulunmaktadır. Bu alan Rus işgali sırasında vatanını savunurken şehit olan askerler anısına buraya yapılmıştır. Her yıl 23 Haziran tarihinde Şehitleri Anma Günü düzenlenmektedir. Sultan Murat Yaylası içerisinde otel, lokanta, kasap ve bakkal gibi birçok hizmet ziyaretçilere sunulmaktadır. Harika manzarası ve eşsiz doğası ile kamp kurmak isteyen birçok insan yıl boyunca yaylayı ziyaret etmektedir.

Trabzon Kalesi

Merkezde bulunan kale Trabzon’un en önemli tarihi eserlerinin başında gelmektedir. İlk olarak Roma Dönemi’nde milattan önce inşa edildiği rivayet edilen yapı üç bölümden oluşmaktadır. Bu üç bölümün kendine has özellikler mevcuttur. Yukarı, orta ve aşağı hisar olan bu bölümlerde surlar, iç kale bölümü ve farklı yapılar ya da kalıntıları vardır. Yukarı Hisar olarak isimlendirilen alanda yönetici ya da imparator ve ailesi yaşamıştır. Günümüzde iç kale olarak isimlendirilen alanda az sayıda kalıntı ayakta kalmıştır. Zağnos Vadisi üzerinde yer alan kale heybeti ve uzun surlarıyla şehri ziyaret edenlerin ilk uğradıkları noktadır.

Hıdırnebi Yaylası

Trabzon’un en gözde ve güzel yaylarından birisi Hıdırnebi Yaylası’dır. Akçaabat sınırları içerisinde yer alan yayla ilçe merkezine 34, Trabzon merkeze 44 kilometre uzaklıktadır. Yaylanın zirvesine kadar araç ile ulaşma şansınız bulunmaktadır.Yaylayı ziyaret eden doğaseverler için birçok hizmet sunulmaktadır. Konaklama noktaları ile birlikte lokanta, pansiyon, kahvehane, bakkal ve ekmek fırını bulunmaktadır. Doğa içerisinde vakit geçirmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir yayla olan Hıdırnebi, aynı zamanda bir doğa harikasıdır. Her yıl 20 Temmuz tarihinde geleneksel yayla şenliği düzenlenmektedir.

Trabzon Ayasofya Müzesi

Trabzon’da bulunan kiliselerden bir tanesidir. Trabzon’a 13. yüzyılda hakim olan Komnenos devlet başkanı tarafından inşa ettirilen yapının çan kulesi 1427 yılında eklenmiştir. Şehre batıdan giriş yapanların rahatlıkla görebileceği Ayasofya Müzesi, uzun yıllar kilise olarak hizmet vermiştir.Şehrin hakimiyetinin Osmanlı’ya geçmesinin ardından camiye dönüştürülmüştür. Uzun süre bu şekilde hizmet veren yapı 1944 yılında alınan karar ile müze hizmetine devam etmektedir. Dört sütundan oluşan yapının içerisinde çok sayıda fresk ve taş süslemeler yer almaktadır. Trabzon’da gezilecek yerler düşünüldüğünde hem tarihi yapısı hem de mimarisiyle kesinlikle gidip görülmesi gereken bir yer olan Ayasofya Müzesi, barındırdığı eserlerle de dünya tarihinde önemli bir yer alıyor. Bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğradığı bölgelerden olduğu ifade edilmektedir. Müzeye giriş ücreti ise 8 TL şeklinde belirlenmiştir.

Altındere Vadisi

Trabzon’un en büyük milli parkı Maçka’da bulunan Altındere Vadisi’dir. 4500 hektar alanda kurulu bu el değmemiş doğa alanı 1984 yılında alınan karar ile milli park ilan edilmiştir. Sümela Manastırı’nı da içerisinde bulunduran park 60 kilometreden fazla yürüyüş yoluna sahiptir.Altındere Vadisi merkeze 1 saat uzaklıktadır. Park içerisinde konaklama tesisleri bulunmaktadır. Parka giriş ücretlidir. Kişi başına 3 TL, araçların boyutlarına göre farklı ücretler alınmaktadır. Muhteşem bir doğaya ve güzelliğe sahip olan Altındere Vadisi, Trabzon gezilecek yerler listesinde de mutlaka olması gereken bölgeler arasındadır. Özellikle tertemiz havasıyla doğa ile iç içe olabileceğiniz güzel bir gün sizleri beklemektedir.Parkı ziyaret edenler doğa yürüyüşü, kamp kurmak, balık avlamak ve dağcılık gibi çok sayıda aktiviteyi yapma şansına sahip olmaktadır. Parkın içinde bulunan konaklama tesisinde kalabilmek için rezervasyon gereklidir.

Kuştul Manastırı

Maçka sınırları içerisinde bulunan manastırlardan birisidir. Yüksek bir konumda inşa edilen manastırdan günümüze büyük bir harabe kalmış olsa da sunduğu manzara ile ziyaretçilerine harika zaman geçirme şansı sunmaktadır.Manastırda son yaşayan insanlar 1923 yılında yapılan nüfus değişiminin ardından bölgeyi terk etmiştir. Bu özelliğinin de yanı sıra aynı zamanda oldukça eski bir şehir olan tarihi bölgenin de en esrarengiz yapılarından biri olduğu ifade edilmektedir. Görüşmesi gereken bir yer olup Maçka ilçesinde yer almaktadır.Maçka’ya ait Esiroğlu Beldesi sınırlarında bulunan yapıya araç ile 1 saatlik bir yolculuk ile ulaşmanız mümkündür. Ancak manastırın olduğu alana gitmek için biraz dağ yürüyüşü yapmanız gerekmektedir.

Bedesten

İlk olarak bölgeye hakim olan Cenevizliler tarafından 11. yüzyılda inşa edilen yapı Osmanlı hakimiyetinin ardından bedesten haline çevrilmiştir. Bedesten dört farklı fil ayağı üzerine oturtularak yapılmıştır. Toplam 48 odadan oluşan kapalı çarşı içerisinde alt katlarda ticaret yapılırken üst katlarda oturma noktaları yer almaktadır. Bir dönem marangozhane olarak kullanılan yapı ardından büyük bir restorasyon çalışması geçirerek günümüzdeki halini almıştır. Özellikle tarihi yapısı ve mimarisiyle Trabzon’da gezilecek yerler arasında bulunan Bedesten, ticari olarak kullanılan nadir tarihi yapılar arasında yer alıyor ve ziyaretçilerini de ağırlamaya devam ediyor. Sabah saat 10 gibi açılan bu alan gece 22-23 sularında kapılarını kapatmaktadır.

Küçük Ayvasıl Kilisesi

Bizans Dönemi’nden kalan en eski yapı olarak bilinen Küçük Ayvasıl Kilisesi merkezde yer almaktadır. Giriş kısmındaki yazıtlar Rumca yazılmış ve buradan yapının 1. Basit tarafından 884 ile 885 yılları arasında yapıldığı öğrenebilmektedir.Bir şatoyu andıran görüntüsü ile hemen dikkat çekmektedir. Bu da şehre gelen tüm turistlerin ilgisini üzerine toplamasına neden olmaktadır. Kilise günümüzde müze olarak kullanılmakla birlikte batı ve güney noktalarında iki farklı girişe sahiptir. Belli bir zamana kadar Trabzon Müzesi olarak kullanılması planlansa da tarihi bir yapı olması ve turistik açıdan da oldukça önemli bir yere sahip olması sebebiyle yapıda herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. Yeni çalışmalar yapmak yerine eski tarihi yerler düzeninde bırakılmasına karar verilen Küçük Ayvasıl Kilisesi, Trabzon gezilecek yerler arasında da oldukça popüler bir yere sahiptir.Kilise içerisinde en çok dikkat çeken noktalar duvarlarında ve kolonların üzerinde bulunan muhafız kabartmalar ve farklı çıkartmalardır. İçerisinde ziyarete açılmayan bir bölümde yer almaktadır. O alanın mezarlık olduğu söylenmektedir.

Şolma Yaylası

Maçka’ya 22, Trabzon’a 50 kilometre uzaklıkta yer alan bu güzel yaylaya araç ile ulaşmak mümkündür. Merkezden kalkan minibüsleri kullanarak da yaylaya gidilebilmektedir. Misafirlerin konaklaması için dinlenme tesisleri de mevcuttur.Şolma Yaylası içerisinde bulunan bu konaklama noktası sayesinde özellikle bahar aylarında doğada vakit geçirmek isteyenler son derece uygun bir ortam bulmaktadır. Özellikle Eylül sonrası için ideal olduğu ifade edilen bölge, Trabzon yaylaları arasında oldukça popüler bir yere sahiptir. Ayrıca buraya yakın birkaç tane daha yayla yer almaktadır. Şolma Yaylası, Trabzon gezilecek yerler düşünüldüğünde sessizlik ve tertemiz hava açısından muhteşem bir yer olmasıyla birlikte tarihiyle de oldukça özel bir noktada yer alıyor ve yerli yabancı tüm turistlerin de dikkatini çekmeye devam etmektedir.Karadeniz Ormanları içerisinden geçilerek ulaşılabilen yaylada bahar aylarında zifin çiçeği ve mor güller bulunmaktadır. Yaylanın denizden yüksekliği 1800 metredir. Kış aylarında ulaşım o nedenle zor yapılabilmektedir.

Orta Mahalle Evleri

Geleneksel evlerin yapımındaki estetik günümüzde de dikkat çekmektedir. Evler arasında yer alan yollara döşenen Arnavut kaldırımları bu bölgeye ayrı bir hava katmaktadır.Yüzyılı aşkın bir süredir ayakta kalan bu evlerle birlikte bölgede cami, kilise, okul, birçok farklı çiçek ve çeşmeler yer almaktadır. Özel olarak koruma altına alınan bu evlerin arasında yürümek ve harika ilçe manzarasını seyretmek özellikle bahar aylarında farklı bir keyif katmaktadır.Evler arasında gezerken %40’a yakın eğime dikkat etmek gerekmektedir. Günümüzde bazı evler restore edilerek konaklama noktası ve kafe olarak hizmet vermektedir.

Uzungöl

Trabzon sınırları içerisinde en yoğun turistin geldiği noktalardan birisidir. Uzungöl, orman içerisinde bulunan bir köy ve bu köyün yanında oluşan doğal göl ile eşsiz bir tatil fırsatı sunmaktadır. Bu göl yüzyıllar önce oluşmuş ve günümüzde koruma altındadır. Köy içerisinde ikamet eden insan sayısı 1500 olsa da turizm sezonunda bu sayı 10.000’in üzerine çıkmaktadır. Uzungöl merkezden 97 kilometre, Çaykara’dan 19 kilometre uzaklıktadır. Doğal güzellikleri ve manzarasıyla Trabzon’un en özel bölgelerinden biri olan Uzungöl, Trabzon gezilecek yerler planlamasında mutlaka bulunması gereken bölgelerden biridir.

Çal Mağarası

Düzköy sınırları içerisinde yer alan ve 8 kilometre uzunluğu ile dünyanın en derin mağaralarından birisi olan Çal Mağarası, tamamen olmasa da bir kısmıyla ziyarete açıktır. Turizm alanında yapılan çalışmalar neticesinde 500 metrelik kısmına yürüyüş yolu yapılmıştır.Bu sayede mağara içindeki dikit, sarkıt, su yolları, şelale ve göller görülebilmektedir. Mağaranın giriş alanında bulunan şelalede ayrı bir doğal güzelliktir. Sürekli olarak ziyaret edilebilen mağaranın merkeze uzaklığı 45 kilometredir. Gerçek anlamda görülmeye değer bir bölge olmasıyla birlikte Trabzon gezilecek yerler düşünüldüğünde de mutlaka gelip zaman geçirilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Çal Mağarası, dünyanın en uzun ikinci mağarası olma özelliğine de sahiptir.

Trabzon Günübirlik Gezilecek Yerler

Trabzon doğa ve tarih turizminin en gözde şehirlerinden biridir. Merkezine yakın konumda bulunan günübirlik gezi yerleriyle şehri keşfetmek mümkündür.

Atatürk Köşkü Müzesi

Kostantin Kabayanidis tarafından 1890 senesinde yaptırılan bu köşk, dönemin en güzel mimarileri arasında gösterilmektedir. Yazlık olarak düşünülerek yaptırılan bu köşk, Trabzon’un Ortahisar’a bağlı Soğuksu bölgesinde çam ormanları içerisinde bulunmaktadır.Atatürk Köşkü, Batı Rönesans ve Avrupa kültürüyle birlikte oldukça gösterişli bir mimari çalışma sonrası son halini almıştır. Bu köşke Atatürk toplamda 3 defa gelmiş olup, tüm varlığını milletine armağan ettiği vasiyetini de yine burada yazmıştır. Atatürk Köşkü, Trabzon gezilecek yerler planlamasında muhakkak bulunması gereken ve hemen herkesin gidip o tarihi köşkü görmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Atatürk bu köşkü ilk olarak 1924 senesinde dinlenmek için ziyaret etmiş, sonrasında ise 1930 ve 1937 senelerinde ikinci ve üçüncü ziyaretlerini yaparak bu süreci tamamlamış. Son gelişiyle birlikte Atatürk Köşkü de şahsına hediye edilmiştir.

Trabzon Kanuni Parkı

Kanuni Parkı, Trabzon’un tarihi merkezi Ortahisar’da yer almaktadır. Parkın içerisinde ayrıca “Kanuni Evi” müze olarak ziyaretçileri kabul etmektedir. Müze, 1495 yılında Trabzon’da dünyaya gelen Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın anısına inşa edilmiştir. Osmanlı tarihi ile ilgili resimlerin yer aldığı müzede; ayrıca Osmanlı padişahlarından Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman’ın balmumu heykelleri sergilenmektedir.Öte yandan parkın içerisinde “Muhibbi Edebiyat Müzesi” de bulunmaktadır. Müze adını, yine Kanuni Sultan Süleyman’ın meşhur şiirlerini yazarken kullandığı “Muhibbi” mahlasından almaktadır. Trabzon’da doğmuş veya yaşamış, Türk edebiyatına büyük katkıları olan yazarların eserleri ve eşyaları bu müzede sergilenmektedir. Ayrıca Karadeniz Bölgesini kaleme alan eserler de müzede edebiyat tutkunları ile buluşturulmaktadır.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı Trabzon’un merkezine yaklaşık 45 km uzaklıktadır. Sümela 365 – 395 yılları arasında inşa edilmiştir. Sarp kayalıklar üzerine kurulu olan yapı ihtişamıyla oldukça ilgi görmektedir.Kilisenin ilk kuruluşuyla manastır haline getirilmesi arasında yaklaşık bin yıllık bir süreç vardır ve bu süreç hakkında da pek bilgi bulunmamaktadır. Fatih Sultan Mehmet’in Sümela Manastırı ile ilgili fermanı da bulunmaktadır. Trabzon gezilecek yerler listesinde muhakkak ilk sıralara yazılan bu manastır, dünya üzerinde bu tarzda inşa edilmiş olan ve görüntüsüyle herkesi şaşkına çeviren nadir yapılardan biridir.

Erikbeli Yaylası

Erikbeli Yaylası Trabzon’un merkezine yaklaşık 70 km uzaklıktadır. Doğal et, süt ve yumurta bulunabilen, alt yapı ve dükkan vb. tarzı hizmetlerden uzakta doğanın kucağında zaman geçirmek isteyenlerin uğrak yeridir.Erikbeli Yaylası, hem doğayla iç içe hem de son derece huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için Trabzon’da gezilecek yerler planlamasına mutlaka eklenmesi gereken yaylalardan biridir.

Vazelon Manastırı

Trabzon şehir merkezine ortalama 40 km’lik bir mesafede yer alan Vazelon Manastırı, şehrin güneyinde yer almaktadır. 270 yılında inşa edilen bu manastır Yunanlılara aittir.Günümüze kadar çok kez tadilattan geçen Vazelon Manastırı, ilk onarımını 565 yılında İmparator 1. Justinianus’un talebi üzerine yapılmıştır. Bölgenin en önemli manastırı olarak ifade edilen Vazelon Manastırı, döneminin de en zengin manastırı olduğu bilinmektedir. Manastırın kaderi 1922 senesinde Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan kriz sonrası bölgedeki Rum nüfusunun sınır dışı edilmesiyle birlikte çizilmiştir. Bu süreçle birlikte 1923 senesinde manastır tamamen terk edilmiştir.

Gülbahar Hatun Camii

Gülbahar Hatun Camii Trabzon’un merkezine yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Mimarisi ve tarihi ile inanç turizmi yapanların oldukça ilgisini çekmektedir. Camii 1514 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından inşa ettirilmiştir.

Kızlar Manastırı

Sümela Manastırı Trabzon’un merkezine yaklaşık 45 km uzaklıktadır. Yapının ne zaman ve kimler tarafından inşa edildiği bilinmemektedir. Ancak bazı incelemelere göre taş bölümlerin Orta Çağ’dan kalmış olduğu düşünülmektedir.

Kaymaklı Manastırı

Kaymaklı Manastırı Trabzon’un merkezine yaklaşık 45 km uzaklıktadır. Tarihi yapı 1424 yılında Ermeniler tarafından Hz. İsa anısına yaptırılmıştır.

Trabzon’daki Festivaller

Karadeniz’in en renkli şehirlerinden biri olan Trabzon’da yıl boyunca şenlikler ve festivaller gerçekleşiyor. Trabzon seyahatinizi bu festivallere denk getirerek daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.Özellikle yaylalarıyla ünlü şehirdeki şenlikler ziyaretçilerine eğlenceli bir deneyim vadediyor. İşte, Trabzon’da öne çıkan bazı etkinlikler.

-Hıdırellez Bahar Bayramı (Mayıs)
-Mayıs Yedisi Yürüyüşü (Mayıs)
-Şalpazarı Ağasar Kültür Şenliği (Haziran)
-Çalkara Sultan Murat Yaylası (Haziran)
-Soğuksu Şenlikleri (Temmuz)
-Karadağ Yaylası Şenlikleri (Temmuz)
-Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali (Temmuz)
-Geleneksel Turnalı Yayla Şenlikleri (Ağustos)
-Tonya Tereyağı Kültür ve Sanat Festivali (Ağustos)

Trabzon’a Ne Zaman Gidilir?

Karadeniz ikliminin hüküm sürdüğü Trabzon’da yazlar yağmurlu geçerken kışın ise sert ve sisli bir hava hakim. Yaz aylarında 27 °C’ye kadar çıkan sıcaklıklar, kış aylarında 7 °C civarında seyrediyor.Oldukça nemli bir iklime sahip olan kentte yaz-kış yağmur yağması oldukça olağan bir durum. İlkbaharda yağmurlar daha da şiddetli hale gelebiliyor.Trabzon’u ziyaret etmek için en uygun aylar ise yaz ve sonbahar ayları. Bu aylarda sıcaklıklar daha ideal seviyede olurken yağışlar da nispeten azalıyor.

Trabzon’un Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Karadeniz mutfağının en özel lezzetlerini bir arada sunan Trabzon, tadını uzun süre unutamayacağınız yemekleri ile ünlü.Kendine özgü yemek kültürü ile aç kalmanızın imkansız olduğu kentte, onlarca lezzet tadılmayı bekliyor. İşte, Trabzon’un en meşhur yemekleri!

Trabzon Pidesi

İnce açılan hamur üzerine yöresel peynirin ilave edilmesi ile yapılan Trabzon pidesi, üzerine yumurta kırılıp bol tereyağı eklenerek servis ediliyor. Pek çok farklı malzeme ile yapılabilen bu pide, şehrin en sevilen lezzetleri arasında.

Kuymak

Kolot peyniri ve mısır unu ile yapılan kuymak, en meşhur yöresel tatlardan. Karadenizlilerin sık tükettiği kuymak denemesi gerekenler arasında.

Akçaabat Köftesi

Sarımsakla yapılan Akçaabat köfte, Trabzon’un Akçaabat ilçesine özgü bir lezzet. Yanında çeşitli garnitürlerle sunulan köfte, yumuşak kıvamı ile iştah kabartıyor.

Hamsi Tava

Trabzon’un meşhur lezzetlerinden hamsinin tavada mısır unu ile pişirilmesi olarak bilinen hamsi tava, Trabzon’un açık ara en ünlü yemeği.

Karalahana Çorbası

Karalahananın tereyağı, barbunya ve mısır unu ilave edilerek çorba kıvamına getirilmesi ile hazırlanan karalahana çorbası, şehrin özgün yemeklerinin başında geliyor.

Mısır Ekmeği

Şehirde her yemeğin yanında bolca tüketilen mısır ekmeği; tuz, sıcak su ve mısır ununun sacda pişirilmesi usulü ile yapılıyor.

Laz Böreği

Şehrin en bilindik tatlısı olan Laz böreği, kat kat hamurun üzerine şerbet dökülerek yapılıyor ve enfes tadı ile lezzet tutkunlarını kendine hayran bırakıyor.

Trabzon’da Ne, Nerede Yenir?

Geleneksel Karadeniz Yemekleri: Bordo Mavi Balık

Restaurant

Cemil Usta, Tarihi Kalkanoğlu Pilavı, Karpi Pide

Tatlı

Beton Helva, Saraylı Künefe, Şişmanoğlu Baklava

Kahveciler

Edward’s Coffee, Yemen Kahvesi, Cafe Bordo Mavi

Trabzon’da Ne Hediye Alınır, Nereden Alışveriş Yapılır?

Trabzon’dan alınabilecekler listesinin başında bakır ürünleri ile bal, fındık ve kaymak gibi lezzetler yer alıyor. Bedesten Çarşısı ve Semerciler Caddesi yöresel ürünleri ile nostaljik bir alışveriş için en uygun noktalardan.Şehir merkezinde kurulan Rus Pazarı ikinci el ürün arayışında olanlara sesleniyor. Kemeraltı Çarşısı ise bakır işçiliği ile nam salmış ustaların elinden çıkma kaliteli objeleri bulabileceğiniz bir adres.

Trabzon’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Şehir, yılın çoğu gününde yağmurlu olduğu için bavulunuza mutlaka şemsiye, yağmurluk ve yağmur botu koymanızda fayda var. Yaylaları ile farklı bir kültüre ev sahipliği yapan Trabzon’da mutlaka bir yaylada vakit geçirin.

Trabzon Gece Hayatı

Öğrenci kenti olması sebebiyle hareketli bir nüfusa ev sahipliği yapan Trabzon’da, yaz aylarında eğlence gece geç saatlere kadar sürüyor. Şehir merkezinde klasik eğlence anlayışının görülebileceği bar ve gece kulüpleri mevcut. Retto, Mey Bar ve Cıngıl Bar şehrin öne çıkan eğlence mekanları arasında. Marina Akçaabat şık akşam buluşmaları, iş yemekleri ve önemli günlerin aranan mekanlarından biri. Gençlerin sıklıkla tercih ettiği Barikat ise hafta sonu canlı müzik performansları ile dikkat çekiyor.

Trabzon Ulaşım

Karadeniz’in gözde turizm kentlerinden biri olan Trabzon’da, toplu ulaşım ağı yapılan altyapı çalışmaları ile her geçen gün gelişiyor. Yenilikçi şehir planlaması anlayışı ve hat düzenlemeleri ile kent konforlu ve rahat bir ulaşıma sahip.Dolmuş, otobüs ve taksilerin sıklıkla kullanıldığı şehirde, ilçelere ise minibüsler aracılığıyla ulaşmak mümkün. Şehir içinde pek çok noktaya ulaşım sağlayan dolmuşlar, 8 kişilik kapasiteleriyle rahat bir ulaşım aracı özelliği taşıyor.Toplam 36 hatta sahip olan otobüsler ise şehrin her noktasına erişim için bir diğer seçenek. Otobüslerde şehre özel TAKkart adlı bilet sistemi kullanılıyor.İlçeler için ulaşım ücretleri mesafeye göre değişiklik gösteriyor. Belediye otobüslerinin yanı sıra şehirde özel halk otobüslerine binmek de mümkün.Şehrin her köşesinde karşınıza çıkan taksiler şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz alternatiflerden biri.Trabzon Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım. Trabzon’da havalimanından şehir merkezine gitmek için minibüs, otobüs, HAVAŞ ve taksi gibi pek çok seçenek mevcut.

Minibüs

Trabzon Uluslararası Havalimanı yakınından kalkan minibüsler aracılığıyla şehir merkezindeki Meydan alanına ulaşabilirsiniz. Ayrıca merkezden kalkan dolmuş ve otobüslerle de şehrin pek çok bölgesine kolaylıkla gitmek mümkün.

Otobüs

Havalimanı çıkışında üst geçitteki duraktan binebileceğiniz belediye otobüsleri ile şehrin çeşitli yerlerine ulaşabilirsiniz. 06.50-19.30 saatleri arasında hizmet veren otobüslerde gidilecek mesafeye göre farklı ücretler uygulanıyor.

Havaş

Havalimanının hemen önünden halkan HAVAŞ otobüsleri ile şehir merkezi dahil birçok yere ulaşım sağlanıyor. Gidilecek yerin mesafesine göre fiyatlar değişiyor.

Taksi

Şehir merkezine ulaşım için taksi en rahat alternatiflerden. Havalimanı önünden kolaylıkla bulabileceğiniz taksilere binerek istediğiniz noktaya gidebilirsiniz.

Ayrıca transfer şirketlerinden ayarlayabileceğiniz özel araçlarla da sorunsuz bir şekilde havalimanından gitmek istediğiniz noktaya ulaşabilirsiniz.Trabzon’u ve çevre ilçeleri baştan sona gezmeyi düşünüyorsanız, Pegasus’un araç kiralama alternatiflerine de göz atmayı unutmayın.

Trabzon’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Trabzon’da şehir merkezi, ilçeler ve yaylalar olmak üzere farklı konaklama türlerinden dilediğinizi seçebilirsiniz.Şehir merkezinde yer alan konforlu otel seçeneklerini tercih ederek tarihi yerleri rahatlıkla gezebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. İlçelerde yer alan bütçe dostu otellerde ise doğal güzelliklerle baş başa bir tatil geçirmeniz mümkün.Doğa tutkunları içinse en uygun alternatif yaylalar. Yeşil alanların çevresinde bulunan bungalov evler ya da butik oteller doğa ile kucaklaşmak isteyenlerin favorisi.

Zorlu Grand Hotel Trabzon

Şehir merkezi 1.1 km mesafedeTrabzon Müzesi 200 m mesafede, Trabzon Şehir Merkezi semtindeki Trabzon Müzesi’nın yanında yer alan bu konforlu tesiste en-suite banyolu odalar ve sağlık merkezi, spa merkezi, tedavi odası bulunmaktadır.

Radisson Blu Hotel Trabzon

Şehir merkezi 1.1 km mesafedeTrabzon Müzesi 1000 m mesafede, Oteldeki konuklar mevsimlik açık havuz, güneş terası, kapalı havuz ile birlikte Ataturk Kosku’nın yakınında konumlanmış gastronomik restorandan yararlanabilir.

Funda

Şehir merkezi 1.1 km mesafedeBedesten Çarşısı 200 m mesafede, Büyüleyici otel, Trabzon şehrinin Ekopark ve Walls of Trabzon gibi görülmeye değer yerlerine gitmek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Aksular Hotel

Şehir merkezi 2.4 km mesafedeAyasofya Müzesi 700 m mesafede, Uluslararası yemekleri sunan otel, Trabzon Şehir Merkezi semtindeki Magic World’a yakındır.

Saylamlar Hotel

Şehir merkezi 10.4 km mesafedeTrabzon Cevahir AVM 500 m mesafede, Trabzon şehrinin merkezinde yer alan tesis, buhar banyoları, Türk hamamı, masaj gibi olanakların yanı sıra 66 modern oda sunmaktadır.

Fengo Hotel & Spa

Şehir merkezi 9.1 km mesafede,Trabzon Havaalanı yakınında yer alan bu otel, bahçe manzaralıdır ve 24 saat açık restorana sahiptir.

Nazar Hotel

Şehir merkezi 1.5 km mesafedeTrabzon Müzesi 600 m mesafede, Karadeniz Teknik Üniversitesi’a kısa bir mesafede yer alan bu otel, 41 modern oda ile modern konaklama sunmaktadır.

Horon Hotel

Şehir merkezi 1.4 km mesafedeTrabzon Müzesi 500 m mesafede, Atatürk Köşkü’ın yakınında yer alan tasarımcı otelde bölgesel yemekleri ve özel yüzme havuzu sunulmaktadır.

Panagia Suite Hotel

Şehir merkezi 2.6 km mesafedeAyasofya Müzesi 900 m mesafede, Trabzon Şehir Merkezi semtinde bulunan tasarımcı otelde kalırken, meze barını ve kapalı havuzu kullanabilirsiniz.

Doubletree By Hilton Trabzon

Şehir merkezi 8.7 km mesafede, Hüseyin Avni Aker Stadı’a 8 km uzaklıktaki iş bölgesinde yer alan tesis bünyesinde kapalı havuz vardır.

Usta Park Hotel

Şehir merkezi 1.3 km mesafedeTrabzon Müzesi 400 m mesafede, Konuklar, Trabzon Şehir Merkezi semtinde ideal bir konumda yer alan otelde 120 oda arasından seçim yapabilir, buharlı hamam, Türk hamamı, hamam gibi olanakların keyfini çıkarabilir.

Mora Hotel

Şehir merkezi 8.0 km mesafede, Otel 2009 yılında inşa edilmiş ve Trabzon şehrinin büyüleyici yerinde teknecilik, plaj voleybolu, masa tenisi sunar.

Sandal Otel

Şehir merkezi 12.9 km mesafede, Ayasofya Müzesi’a 15 km uzaklıktaki işlek bir bölgede yer alan tesis bünyesinde büyük havuz vardır.

Aselia Hotel Trabzon

Şehir merkezi 10.9 km mesafedeTrabzon Cevahir AVM 300 m mesafede, Bu 7 katlı otelde konuklar açık büfe kahvaltının tadını çıkarabilir ve kolayca ulaşılabilir bir yerde konumlanan Fatih Camii’ı ziyaret edebilirler.

Novotel Trabzon

Şehir merkezi 10.8 km mesafedeTrabzon Cevahir AVM 200 m mesafede, Lobi restoranı ve ısıtmalı kapalı havuza sahip olan bu otel, Kaymaklı Manastırı ve otobüs durağının yakınında yer almaktadır.

Ramada Plaza Hotel & Spa Trabzon

Şehir merkezi 8.6 km mesafede, Trabzon Havaalanı’dan sadece 2.6 km uzaklıkta yer alan bu benzersiz tesiste spor salonu, aqua fitness, aerobik dersleri bulunmaktadır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar