Tuzla’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Tuzla'da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Tuzla, İstanbul Anadolu yakasının en uç noktalarından biri. Bir dönem İstanbul’un yazlık yerlerinden birisiydi. Bölge, Osmanlı topraklarına, İstanbul’un fethinden önce 1400 yılında Yıldırım Beyazıd tarafından katılmıştır. Bosna-Hersek’te bulunan Tuzla şehri ile aynı ismi taşıyan ilçe; eski Yunan ve Osmanlı döneminde tarım ve balıkçılığın ön planda olduğu bir yerleşim yeridir. Cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra nüfus değişiminin yaşandığı bölgede, günümüze kadar ana nüfus Türk olarak kalmıştır. Günümüzde, hala belirgin bir balıkçılık endüstrisi olmaya devam eden ilçe; doğrudan denizden gelen deniz mahsulleri ve taze balıklar sunan balık restoranları ile ünlüdür. Ayrıca, muhteşem manzara sunan ve deniz havası alabileceğiniz dikkat çekici popüler marinaya da sahiptir.İstanbul şehir merkezine, toplu taşıma araçları ile yaklaşık 45 dakikalık uzaklıktaki Tuzla ilçesi; daha çok zengin ailelerin ve emeklilerin ikamet ettiği, İstanbul’a gelenler için keşfedilecek ve gezilecek yerler ile dolu, popüler bir bölgedir.Viaport Marina, ViaSea Temapark, Holografik Hayvanat Bahçesi, Planetaryum ve Gözlemevi ve Manastır Koyu, Tuzla gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Tuzla’da Mutlaka Görülecek Yerler

Planetaryum ve Gözlem Evi

Planetaryum ve Gözlem Evi, Tuzla’da Şelale Eğitim Parkı’nın içerisinde keşfedebileceğiniz ilginç yerlerden bir diğeridir. Özellikle çocuklu ailelerin yoğun ilgi gösterdiği yapı, astronomi bilgilerini geliştirmek ve evreni daha yakından tanıma fırsatı bulabileceğiniz bir yerdir. Sunduğu kültürel önemi ile Tuzla gezilecek yerler listesine bulunmalıdır. Planetaryum ve Gözlem Evi’ni; hafta sonları 10:00 ile 16:30 ve diğer günlerde 09:00 ile 16:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Evrenin derinliklerine yolculuk yapabileceğiniz Planetaryum ve Gözlem Evi’ni cüzi bir rakam ödeyerek keşfedebilirsiniz.

Viaport Marina

Tuzla’da Cami Mahallesi mevkiinde konumlandırılmış 2012 yılında açılan Viaport Marina; marinası, alışveriş adası ve ViaSea bölümü ile Tuzla’da huzurlu bir liman, daha fazla keyifli bir eğlence alanı sunmaktadır. Viaport Marina’daki alışveriş adasında; dünyaca ünlü markaların outlet mağazaları, sinema, bowling, oyun salonu, restoran ve kafeler bulunmaktadır. Alışveriş adasında gezilecek yerler arasında ayrıca akvaryum ve lunapark bölümleri de bulunmaktadır. Haftanın her günü 11:00 ile 23:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. İstanbul’daki günübirlik eğlenceleriniz için rahat konaklama hizmeti veren otelleri İstanbul otel sayfamızda listeledik.

ViaSea Temapark, Akvaryum, Aile Eğlence Merkezi

İstanbul ilinin en büyük temapark alanlarından biri olan ViaSea Aile Eğlence Merkezi; Cuma ve Cumartesi günleri 11:00-20:30 ve haftanın diğer günleri 11:00- 19:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. ViaSea Aile Eğlence Merkezi’ndeki akvaryum; farklı iklimlerde yaşayan deniz canlılarını gözlemleme olanağı sunmaktadır. On binden fazla farklı deniz canlısını yakından görebileceğiniz akvaryumda; dilerseniz balıkları besleyebilir, içerideyken rehberlerden balıklar hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Kendinizi suyun altında hissedeceğiniz şekilde tasarlanan bir su altı akvaryum tünelinde, su altı dünyasının kapılarını aralayabilirsiniz. ViaSea Akvaryum giriş ücreti; çocuklar için ortalama 60 TL ve yetişkinler için ortalama 70 TL’dir. ViaSea Aile Eğlence Merkezi’ndeki Temapark ise, lunaparktan beklediğiniz her şeyi karşılamaktadır. 30 farklı oyuncak ve eğlence ünitesi ile hizmet veren Temapark’ta; gondol, çarpışan arabalar, girdap ve atlı karınca gibi klasikleşen lunapark oyuncaklarının yanı sıra Dönence, Torpido, Sekiz, Orka, Ahtapot, Tornado Bot, Hürkuş, Deniz Salıncağı gibi farklı eğlence üniteleri de bulunmaktadır. Temapark giriş ücreti; çocuklar için ortalama 90 TL ve yetişkinler için ortalama 100 TL’dir.

HoloZoo Nuh’un Gemisi

Tuzla’da Aydıntepe Mahallesi mevkiindeki HoloZoo Nuh’un Gemisi, Tuzla Şelale Eğitim Parkı’nda yer almaktadır. Pazartesi günleri hariç 10:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz HoloZoo Nuh’un Gemisi; Türkiye üzeridenki ilk Hologram Hayvanat Bahçesi’dir. Adını aldığı Nuh’un Gemisi’nden ilham alınarak tasarlanan yapıda, nesli tükenen ve hala var olan ondan fazla farklı hayvan türü yer almaktadır. Hayvanların birebir boyutları ile tasarlandığı bu ilginç hayvanat bahçesini gezmek için herhangi ücret talep edilmemektedir.

Tuzla Manastır Koyu

Mercan Koyu olarak da bilinen Manastır Koyu, İstanbul ilindeki gizli kalmış koylardan biridir. Sahilinde günün her saati muhteşem manzarayı izlemenize olanak sunan Manastır Koyu; özellikle gün batımını izlemek isteyenler için harika bir yerdir. Sahile yerleştireceğiniz kamp sandalyeniz, elinizde çayınız ve kitabınız eşliğinde; önünüzde masmavi denizin ve arkanızda yeşilliklerin ortasında olmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Manastır Koyu, Tuzla Yat Kulübü’ne de oldukça yakın konumdadır. İstanbul ilinin en güney noktalarından birinde konumlanmış koyda; denizle huzurun birleştiği noktada, denize nazır kafa dinleyebilirsiniz. Tuzla’da aileniz ile birlikte güzel bir vakit geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Tuzla gezi rehberi sayfasını incelemeyi unutmayın.

Holografik Hayvanat Bahçesi

Türkiye üzerinde ilk ve tek holografik olma özelliğine sahip olan Holografik Hayvanat Bahçesi, Tuzla’da Şelale Eğitim Parkı’nın içerisindeki alanlardan biridir. 2016 yılında ziyarete açılmıştır. Nesli tükenmiş ve yaşamaya devam eden hayvanların, eş boyutlarda yapılarak sergilendiği hayvanat bahçesinde çocukların hayvanlar alemini yakından tanımasına da olanak sunmaktadır. Tuzla’da, özellikle de çocuklu aileler için gezilecek yerlerin başında gelen Holografik Hayvanat Bahçesi’ne kadar gelmişken; yine Şelale Eğitim Parkı’nın içerisindeki planetaryumu da gezmeyi ihmal etmeyin.

Tuzla Sahili

Tuzla Sahili, özellikle güzel havalarda ve yaz aylarında ilçenin en kalabalık bölgelerinden biridir. Marmara Denizi’nin kıyısındaki Tuzla’nın sahilinde, birbirine yakın çok sayıda restoran ve kafe seçeneğinin yanı sıra, sahildeki yürüyüş parkurunda yürüyüş yapma, bisiklete binme ve spor yapma olanağınız da bulunmaktadır. Muhteşem manzara eşliğinde dinlenmek ve huzuru bulmak için tercih edebileceğiniz kıyı şeridi, akşamüzeri güneşin batışını izlemek için de idealdir. Sahilinde; kıyıya demirlenmiş çok sayıda tekneyi ve sahilin tam karşısında Yalova’nın tepelerini de görebilirsiniz.

Tuzla Kaplıcaları

Şifalı suları bulunan Tuzla Kaplıcaları’nın, ilçede turistik yerlerin başında geldiği bilinmektedir. Şehir içinde konaklayabileceğiniz İçmeler Kaplıcası; mineralli sular ile doldurulmuş havuzları ile hem zihinsel hem de bedensel arınma sağlamaktadır. Günübirlik gezi için geldiğiniz Tuzla’da, şehir hayatının karmaşasından uzaklaşmak için sahilde geçireceğiniz günün sonunda, Tuzla’nın şifalı sularında arınabilir ve dilerseniz şifalı sulara sahip Tuzla otelleri içerisinde konaklayabilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı’na ortalama 15 km uzaklıktaki Tuzla Termal Kaplıcası’nda konaklama ücreti hakkında bilgi alabilirsiniz.Gezdikçe araştırdıkça yeni özelliklerini öğreneceğiniz bazı şehirler vardır. İşte bu nedenle İstanbul gezi rehberi sayfamızı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Tuzla Kent ve Mübadele Müzesi

Tuzla’da Cami Mahallesi mevkiinde konumlandırılmış Tuzla Kent ve Mübadele Müzesi, Cumhuriyetin ardından buradan giden ve buraya yerleşen Türk ve Rumların eşyalarının ve anılarının sergilendiği müzedir. Hasret, özlem ve gurbet teması ile ziyaretçilerini ağırlayan müze, hem yurtiçi hem de yurtdışından İstanbul iline gelenlerin ilgisini görmektedir. Tuzla’yı ziyaretinizde görmeniz gereken yerler arasındadır. Müzeyi, Pazartesi günleri hariç ziyaret edebilirsiniz.. Giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Mercan Antik Dalgakıran

Tuzla’da Postane Mahallesi mevkiinde konuma sahip Mercan Antik Dalgakıran, Tuzla’daki Mercan Koyu’nda bulunmaktadır. Tuzla’nın turistik yerlerinden biri olan koyun sahilinde otururken görebileceğiniz Mercan Antik Dalgakıran, limanın karşı tarafında yer almaktadır. Mercan Koyu ve bu koydaki Mercan Antik Dalgakıran, Tuzla’da görülmesi gereken yerler arasındadır. Doğal şifa ve huzurun merkezi olan termal otellerde keyifli vakitler geçirebileceğiniz otellerin listesi Tuzla termal oteller sayfasında yer almaktadır.

Küçük İçmeler Şifalı Sular Çeşmesi

Adını Osmanlı’nın tuz ihtiyacını karşılamasından alan ilçe, şifalı suları ile de ünlüdür. Termal otelleri ve ünlü Tuzla Kaplıcaları’nın yanı sıra, Tuzla’nın tarihi yerlerinden biri de Küçük İçmeler Şifalı Sular Çeşmesi’dir. Tuzla’da Evliya Çelebi mevkiindeki Küçük İçmeler Şifalı Sular Çeşmesi’nin suları, kayalıkların derinliklerinden gelmektedir. Yüzlerce, hatta binlerce yıldır kayalıkların aralarından gelen şifalı suların bulunduğu bu çeşme, iyi bir mineralli su kaynağıdır. Büyük İçmeler’e göre daha düşük tuz oranı olduğundan, bu suların içimi daha kolaydır.

Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı

Tuzla’da Aydınlı Mahallesi mevkiindeki Şelale Eğitim Parkı, Türkiye sınırlarındaki en fonksiyonel parkıdır. Amfi tiyatrosu, spa salonu, restoranları, planetaryumu, gözlem evi, lunaparkı, müzeleri, çarşısı, kafesi, havuzları, yeşil alanları ve süs havuzu ile İstanbullular için büyük bir yaşam alanı olan Şelale Eğitim Parkı’nda yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Şelale Eğitim Parkı’nın içerisinde; kadın ve erkekler için farklı havuz seçenekleri bulunmaktadır. Havuz bölümünde ayrıca; sauna, jakuzi, çocuk havuzu gibi olanaklar da mevcuttur. Türkiye üzerindeki ilk Holografik Hayvanat Bahçesi’de parkta yer almaktadır. Şelale Eğitim Parkı’nda bulunan sosyal tesislerde; restoran bölümlerinde dönerden ev yemeğine, tatlılardan kebap çeşitlerine kadar zengin yiyecek seçeneği sunulmaktadır. Parkıta bulunan Planetaryum ve Gözlem Evi de gökyüzü ve evrenin derinliklerine heyecanlı yolculuk yapmanıza olanak tanımaktadır. Gözlem Evi, çocukların astronomi ile ilgili bilgilerinin gelişmesine de olanak sunmaktadır.

Tuzla Yakınında Görülmesi Gereken Önemli Yerler

İstanbul Anadolu Yakası’nın denize kıyısı olan ilçelerinden biri olan Tuzla, çevresindeki doğal güzellikleri ve sahil şeridi ile dikkat çekmekte olan ilçedir. Gezilecek yerler, Tuzla ile sınırlı kalmamaktadır. Çevresinde görmek isteyeceğiniz pek çok nokta vardır.

Pendik Çarşı

İstanbul’un ilçesi Pendik’in merkezindeki geniş çarşısı, aradığınız her şeyi aynı noktada bulabileceğiniz geniş olanaklara sahiptir. Tuzla’nın Pendik Çarşısı’na uzaklığı yaklaşık olarak 15 km’dir. Tuzla’da merkezi noktalarda yakın, havuzlu ve jakuzili otellerin listesini Tuzla havuzlu oteller sayfamızda bulabilirsiniz.

Pendik Marintürk

Tuzla’nın komşu ilçesinde yer alan Marintürk, sıra sıra dizili yatların yanı sıra ziyaretçilerine kıyı kenarında yer alan restoranları ve kafeleri ile keyifli saatler geçirme imkanı sunmaktadır. Tuzla’nın Marintürk’e uzaklığı yaklaşık olarak 15 km’dir. Kaplıcaları ile tarihte önemli rol oynamış olan Tuzla, günümüzde alışveriş ve yeme içme mekânları ile öne çıkmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük tersanesine ev sahipliği yapmaktadır. 13 kilometre uzunluğunda sahil kesiminin önemli bir kısmı yürüyüş yapmak için müsaittir. Balıkçılarıyla ve köftecileriyle ünlü birkaç mekânı vardır. Genel olarak daha sakin bir yapıya sahip olan Tuzla, yürüyüş yapmak ve salaş kafelerinde vakit geçirmek için tercih edilebilir. Mercan bölgesi bir zamanlar Medcezir adlı dizinin çekiminin yapıldığı yer olarak biliniyor. Adriano kafe dizinin bazı sahnelerinin çekimi için kullanılan bir kafedir. Tuzla Balıkçısı balık yemek için en gözde mekânlar arasında sayılırken, daha salaş bir mekân isteyenler için Yıkıntı Balık öneriler arasına girebilir. Şu zamana kadar tek şubesi olan ve midyesiyle ün yapmış Midyeci Ahmet’in ikinci şubesi de Tuzla’da.

Tuzla’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Özellikle sahile kıyısı olması yönü ile misafirlerine birçok seçeneği aynı anda sunuyor. Kalabalık ve yoğun tempolu şehir hayatının yorgunluğunu atmanız için ideal bir seçenek olabilir. Konum açısından oldukça elverişli bir yerde bulunan Tuzla’da, denizin tadını da çıkarabilirsiniz. Marmara’nın ferah denizinde yüzerek keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Her beklentiye yönelik seçenekleri bulunan Tuzla’da birçok farklı otel bulunuyor. Bu seçeneklerden önceliği hangisine vereceğiniz ve otel ararken beklentinizin öncelikli olarak ne olduğuna karar verebilirsiniz. Tuzla konaklama seçenekleri arasında tercih edebileceğiniz birçok otel bulunuyor. o Tuzla termal otelleri hem tatil hem de tedavi ve rahatlama imkanını bir arada sunuyor. Otellerin şifalı suları, konaklama süreniz boyunca sağlığınızı düzelmesine yardımcı oluyor. Tuzla spa otelleri şifalı sular ile kendinize bakım yapmanız için özel seçenekler arasında bulunuyor. Otellerde bulunan spa merkezi ile vücudunuzu rahatlatabilir ve tatilinize dinlenmiş bir şekilde devam edebilirsiniz. o Tuzla apart otel seçenekleri kalabalık arkadaş gruplarınızla veya ailenizle rahat bir şekilde konaklayabileceğiniz oteller arasında bulunuyor. Genellikle yatak odası, salon, mutfak gibi alanları bulunan apart otellerde kendi evinizde gibi rahat hissedebilirsiniz. o Tuzla butik otelleri , kalabalık gruplardan hoşlanmayan tatilcilere hitap eden seçenekler arasında bulunuyor. Sıcak bir ortamı bulunan butik otellerin bazılarında ücretsiz internet bağlantısı, açık yüzme havuzu, yeme- içme düzeni gibi hizmetler bulunuyor. o Tuzla suit otel seçenekleri, iki odalı odalardan oluşuyor ve özellikle çocuklu aileler için elverişli olarak tasarlanıyor. Suit otellerin bazılarında araç kiralama gibi hizmetler de mevcut. Bu hizmetten yararlanarak keyifli bir İstanbul turu atabilirsiniz. Konaklamak istediğiniz otelden beklenti ve ihtiyaca yönelik olarak dilediğiniz oteli tercih edebilirsiniz.

Radisson Blu Hotel & Spa Istanbul Tuzla

Tesisin tüm odaları şık bir şekilde dekore edilmiş, ısıtma, düz ekran uydu TV, klima, kasa ve minibarla donatılmıştır. Duşlu özel banyolarda saç kurutma makinesi ve ücretsiz banyo malzemeleri temin edilmektedir.

Holiday Inn Istanbul – Tuzla Bay

oliday Inn İstanbul Tuzla Bay Hotel ’in tüm odaları, özel tasarlanmış yatak, klima, uydu bağlantılı LCD TV, dataport, kablosuz internet, elektronik kasa, çay/kahve makinesi, mini bar, ütü ve ütü masası, uluslararası aramaya açık telefon gibi

ibis Hotel Tuzla

Tuzla Limanı’na 650 metre mesafede bulunan ibi Hotel Tuzla, modern konaklama imkanı sunmaktadır. Zarif bir şekilde dekore edilmiş odalarda düz ekran TV, klima, dizüstü bilgisayar kasası ve elektrikli su ısıtıcısı bulunmaktadır.

Blanco Hotel

Blanco Hotel eşsiz konumu ve nefes kesen deniz manzaralı odalarıyla misafirlerine İstanbul’un tüm güzelliklerini doyasıya yaşama şansı veriyor.

Istanbul Medikal Termal

İstanbul Medikal Termal, Türkiye’deki ilk ve tek kaplıca kür kliniği yenilikçi yaklaşımıyla geleneksel kaplıca anlayışı ile modern fizik ve hidroterapi tedavilerini birlikte buluşturarak ülkemize bu alanda yeni bir vizyon getirmeyi hedeflemiştir.

Tuzla Garden Hotel & Spa

5 Standart deluxe oda, 5 junior suite ve 2 presidential suite’ den oluşan toplam 42 adet deniz ve şehir manzaralı odaları ile içinde olmaktan keyif alacağınız Tuzla Garden Hotel & Spa konumundan Tarihi Tuzla Sokakları içinde yürürken küçük kafeler.

Tuzla Araç Kiralama

Alışveriş yapmak ve hız trenine binmek için önerimiz Viaport Marina olacaktır. Alışveriş merkezi ve yat limanı olan Viaport Marina içerisinde birçok markanın bulunduğu, aynı zamanda yemek yemek için de fazlaca seçeneğin yer aldığı bir yerdir. Aynı zamanda ufak çaplı bir eğlence merkezine de sahip olan alışveriş merkezinde hız trenine binebilirsiniz. Hem eğlenmek hem de biraz alışveriş yapmak istiyorsanız Viaport Marina iyi bir seçenekmiş gibi görünüyor.

Tuzla Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sadece Tuzla’ya bağlı kalmak istemiyorsanız Tuzla civarında yer alan ilçelerde de vakit geçirebilirsiniz. En yakın seçenek olan Pendik, Tuzla’ya nazaran daha fazla kafe ve alışveriş için mağaza bulabileceğiniz bir ilçe. Tuzla gibi Pendik’te de bir adet Marina bulunmaktadır. Deniz kıyısında bulunan kafeleriyle manzara eşliğinde bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir marina. Alışveriş yapmak için Pendik’in sokaklarında dolaşmanız yeterlidir. Şayet içerisinde birçok butik mağaza bulunduran Pendik, zamanında birçok TV programında yer almış ve mağazaları tanıtılmıştır. Eğer Pendik’ten başka ilçelere geçiş yapmak istiyorsanız Kadıköy Tavşantepe arası sefer düzenleyen metro hattını kullanarak 40 dakika içerisinde trafiğe takılmadan Kadıköy’e geçiş yapabilirsiniz.

Tuzla Koyunu tercih edebilirsiniz. Bu küçük balıkçı köyü, şehrin sıkıntı ve stresini üzerinizden atmanız için birçok olanak sunar. Doğal güzelliğinin yanında eğlenebileceğiniz olanaklar sunan bu tatlı köy sakin bir gün geçirmek için eşsiz bir opsiyondur. Kuş gözlemciliği gibi oldukça sessiz ve sakin geçen aktivitelerin yanında 9 delikli kısa bir golf oyunu oynayabileceğiniz harika bir golf sahası sunan bu köy diğerlerine göre daha kalkınmıştır.Dar toprak yığıntısı ile denizden ayrılmış olan küçük de bir göl vardır. Buradaki sığ suda birçok çeşit kuş türünü ve yabani yaşamı doyasıya keşfedebilirsiniz. Gölün etrafında gezintiye çıkın ve dilediğin bir yerde harika bir piknik yapın yada şehre geri dönerek Arnavut kaldırımlı yolda bir yürüyüşe çıkın.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar