Van’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Van-Gezi-Rehberi - Lebego1.Com

Van şehrinin en dikkat çeken noktalarından biri olan Van Gölü ise, yine şehrin birçok noktası gibi hem tarihi gezilere hem de doğa gezilerine olanak sunan gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Bu iki bölgenin haricinde şehir, peribacaları, kedileri, kaleleri, şelaleleri ve köprüleri ile ziyaretçilerine oldukça farklı gezi seçenekleri sunmaktadır. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne göre; Büyük İskender, Vank adlı bir mabetten esinlenerek şehre Van ismini vermiştir.Van seyahatinizi sıcaklığın yükseldiği ilkbahar ve yaz ayları için planlayabilirsiniz. Birbirinden farklı pek çok değere sahip olan Van şehrinde, her ziyaretçinin ilgisini çekecek bir yer bulunuyor. Tarihi eserler, doğal güzellikler ve birbirinden değerli görsel şölenlere ulaşmak mümkün. Bu değerlere sahip olan Van şehrini yakından tanımak, ziyaretçilerine güzel duygular yaşatacaktır. Bu özellikleri ile Doğu Anadolu bölgesinin en kıymetli şehirlerinden biri olarak görülüyor.Türkiye’nin en fazla güneş alan şehirlerinden biri olan Van, her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi, doğal güzellikleri, farklı kültürel yapısı ve mutfağıyla renkli bir şehir olan Van’ı gezmek için 2-3 gününüzü ayırmanız yeterlidir. Van’ın gezileceği mevsim yazdır. Kışın oldukça soğuk ve ulaşım konusunda sıkıntı yaşama olanağı çok yüksek. Van şehrinde görülmeye değer pek çok nokta ile ziyaretçilere dolu dolu bir gezi sunuluyor. Van gezilecek yerler listesindeki her noktada, ziyaretçilerine keyifli vakit geçirme imkanı veriyor.Yüksek dağları, platoları ve vadileri bulunan Van’ın yüksek fiziki özelliği kışın sert geçmesini sağlar. Her ne kadar bölgenin en soğuk şehri olmasa da Türkiye’nin batısında yaşayan biri için üşümemek elde değil. Tarihi yapıların yanı sıra, şehirde doğal güzelliklerin de sayısı oldukça fazladır. Doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve kendine has özellikleri ile ziyaretçilere ev sahipliği yapan bu şehirde gezilecek yerler bir hayli fazla.

Van’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Gerek tarihi gerekse doğal güzellikleri ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Van, gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir şehirdir.Şehre gitmeden önce görülmesi gereken yerler hakkında bilgi sahibi olmak seyahat planınızı daha etkin yapmanıza yardımcı olur.

Abalı Kayak Merkezi

Şehre kışın gidenlerin mutlaka uğramaları gereken yerlerden biri de Abalı Kayak Merkezi. Kayak eğitimlerinin verildiği merkezin kar kalitesi ve pist uzunluğu ideal bir kayak merkezi haline dönüşmesini sağlıyor. Türkiye’nin değişik bölgelerinden misafirlerini ağırlayan kayak merkezi, Van merkeze 35 km uzaklıkta.

Edremit Sahil

Edremit Sahil şehrin en merkezi denilebilecek yerlerinden biri. Aşıkları, yalnız kalmak isteyenleri, hikaye yazanları ve daha birçok insan profiline burada rastlamanız mümkün. Van merkezden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilecek alanda restoran ve kafeler sırasıyla dizili. Restoranların en meşhur menüsü ise, İnci kefali.

Akdamar Adası

Van’daki ikinci büyük ada Akdamar… En eski yerleşim yerlerinden biri. Doğal bitki örtüsü nedeniyle ziyaret edilen popüler bir yer. Van Gölü’nden kalkan feribot ile adaya ulaşmak mümkün. Yeşilin mavi ile buluştuğu alanın koruma altında olduğunu da not edelim. Meşhur Ermeli kilisesi de bu adanın sınırları içerisinde.

Erek Dağı

Neredeyse yılın her ayı kar örtüsüne bürülü dağın küçüğü Erek Dağı, amatör tırmanıcılarını bekliyor. Yürüyüş alanlarına sahip dağın doğal bitki örtüsünü keşfetmek ve doğa gezintisi yaparak akciğerleri oksijenle depolamak için adrenalin dolu bir gezi. Van merkeze 10 km uzaklıkta yer alan Erek Dağı en çok ziyaret edilen milli park alanları arasında.Bu gezi yazımızda Van gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen ve görülmesini şiddetle önerdiğimiz yerleri bir listede toplamak istedik. Unuttuğumuzu düşündüğünüz yada eklenmesini istediğiniz yerler varsa bize mutlaka yorum olarak yazın. Başka bir gezi de görüşmek üzere, sağlıkla kalın.

Van Kalesi

Şehre gelenler tarafından en çok merak edilen yapılardan biri Urartularca inşa edilen Van Kalesi’dir. M.Ö 800’lü yıllara kadar dayanan tarihi ile şehrin en görkemli yapılarından birini oluşturan kalenin Van Gölü’nü ve Eski Van’ı görmesi de ortaya harika bir manzaranın çıkmasını sağlıyor. Restore edilen kaleye çıkmayı kolaylaştıran merdivenler sayesinde hiçbir zorluk yaşamadan kalenin bulunduğu tepeye çıkılıyor. Kale, Van merkezden 5 km kadar uzaklıkta bulunuyor.

Van Evleri

Van’ın Kalecik Mahallesi’nde yer alan tarihi Van Evleri, yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret eden mevkilerden biri. Bu alan 1915 Ermeni isyanları sonucunda bölgede yaşanan Ermenilerin yaktıkları evlerin yeniden inşa edilmesiyle oluşan bir mahalle. Koruma altında olan mahalleye çivi çakmak bile yasak. Oldukça şirin bir kasaba görünümü verilen yerin kerpiçten ve ahşaptan inşa edilen evleri bir veya iki katlı. Yatay mimariye hakim bölgenin görünümü modern mahallere göre çok daha rahatlatıcı.

Cumhuriyet Caddesi

Her şehrin yükünü taşıyan özel mi özel caddeleri bulunur. Van’daki Cumhuriyet Caddesi de hareketin ve eğlencenin olduğu caddeler arasında. Dükkanları, kafeleri, insan trafiği ve AVM’leri ile şehrin modern yönünü keşfetme ihtiyacı hissedenler tarafından gezilmesi gereken bir mekan. Ayrıca bu rotaya yakın Sanat Sokağı’da gezilecek yerlerden biri. Müze ve butik sanat sergileri yapılan mekanları bulunan sokağın havası oldukça güzel.

Van Müzesi

Van’ın tarihini merak edenler ve az çok bilgi sahibi olmak isteyenler tarafından ziyaret edilen müzenin geçmişi 1932’ye kadar dayanıyor. Bu dönemde başlatılan kazılar sonucunda Urartu, Karakoyun ve Akkoyunlular’dan kalma eserler gün yüzüne çıkarılıyor. Çıkarılan eserler sergileniyor ancak Van Müzesi’nin günümüzdeki modern ve kurumsal niteliğini kazanması 1972’de gerçekleşiyor. İki katlı müzede birçok esere rastlamak mümkündür.

Akdamar Kilisesi

Van’ın Gevaş ilçesi sınırlarında yer alan Akdamar Adası üzerine Ermeni Kralı tarafından bir keşişe inşa ettirilen kilisenin geçmişi oldukça eskidir. Ermeniler tarafından önemsenen kilise belli bir döneme kadar kapalıyken günümüzde ayin günlerinde açık olan ve ziyaret edilen bir yer. Küf taş kullanılarak inşa edilen kilisenin dış cephesindeki taş kabartma örnekleri çok değerlidir. Mimari yapısı bakımından haç planına uygun inşa edilen kilisenin dış cephesindeki taşların Tevrat’taki günlük yaşamı yansıtıyor.

Erciş Kaplıcaları

Bölgenin volkanik araziye sahip olmasından kaynaklı zengin bir termal altyapısına sahip olduğunu ifade edelim. Van’ı ziyaret etmişken yorgunluk ve stres atmak için Erciş’te yer alan kaplıcalar ziyaret edilebilir. Stresi alan, vücudu dinlendiren ve deri hastalıklarına karşı koruyucu kaplıca sularında şifa bulabilir ve kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Van Kedisi Evi

Van’da bulunan Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından kurulan Van Kedisi Evi, ziyaret planınız arasında bulunması gereken bir yer. Van kedisinin neslini korumak amacıyla açılan evde hem hastalanan Van kedileri tedavi ediliyor, hem de üremeleri için uygun ortam hazırlanarak, yeni doğan Van kedi yavruları özenle bakılıyor. Değişik göz renklerine sahip, bembeyaz tüyleri ile dünyaca tanınan Van kedilerini daha yakından görmek büyük bir heyecan yaratıyor.

Vanadokya

Van’ın Başkale ilçesindeki Yavuzlar Köyü sınırlarında yer alan Vanadokya, Yiğit Dağı’nın püskürttüğü lavların rüzgarla aşınması sonucu oluşan Peri Bacaları’nın en iyi örneklerine sahip. Koruma altına alınan bölgeye yabancı ve yerli turistler ilgili gösteriyor ve alanın Türkiye turizmine kazandırılmasına yönelik önemli projeler var. Henüz yeteri kadar bilinmeyen alanın tanıtımı ile kısa sürede yüksek ziyaret sayısına ulaşması önemli bir turizm potansiyelinin kanıtı gibi.

Erciş Balık Bendi

Van’da hiçbir şey olmasa ve sadece İnci kefalinin mücadele yolculuğuna şahitlik edilecek mucize görüntü bulunsa, Van’a gelmek için başka sebep aramaya gerek kalmaz. Erciş Bendi, İnci kefalinin göç yoludur, daha doğrusu Van Gölü’nün sodalı suyunda yumurtlama yapmayan İnci kefalinin Deli Çayı’nı geçerek tatlı suya ulaşma hikayesine tanıklık edilen yerdir. Deli Çayı’nın şiddetli akıntısının aksine yüzmeye çalışan kefallerin oluşturduğu görüntü ve ortaya çıkan mücadele görülmeye değer bir doğa olayıdır.

Van Atatürk Kültür Parkı

İpekyolu ilçesinde bulunan kültür parkı yazın en çok tercih edilen piknik alanlarından biri. Yöre halkının şehrin kalabalığından uzaklaştığı ve dinlenmek için sığındığı bir alan denilebilecek parkın Van Kalesi manzarası ve başarılı yeşillendirme projeleri nedeniyle gayet nezih bir ortam sunuyor. Doğa içinde gezmek ve temiz hava almak için tercih edilecek bir yürüyüş parkuru da var.

Van Kurtuluş Parkı

Van’ın merkezinde yer alan Kurtuluş Parkı, genci yaşlısı herkese hitap eden ve endemik çiçeklere sahip ekolojik açıdan zengin bir alan. Yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, ahşap köprüleri ve süs havuzları gibi alanı zenginleştiren peyzaj çalışmalarıyla çok iyi bir ortam yaratılmış. Van’ın merkezini keşfetmek isteyenler tarafından mutlaka gezilmesi gereken rotalardan biri.

Van Gölü

Türkiye’nin en büyük gölü Van Gölü, suyu sodalıdır ve nadir bir tür olan inci kefaline ev sahipliği de yapar. Üzerinde feribot seferleri yapılan tek göl olma unvanına sahiptir. Bitlis ve Van arası vapur seferleri söz konusudur. Su seviyesi mevsimden mevsime farklılık gösterir, 120 km uzunluğuna sahip gölün görüntüsü denizi andırır. Volkanik set gölü özelliğine sahiptir.

Erçek Gölü

Van Gölü’nden sonra Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Erçek, kuş cenneti olarak da bilinir. Mutlaka görülmesi gereken bir yer çünkü Türkiye’deki 450 kuş türünün hemen hemen yarından fazlası burada yer alır. Ayrıca konargöçer kuş türünün de uğrak alanları arasında bulunur. Flamingo, yaz ördeği, batağan ve cilbit gibi her yerde karşılaşılması mümkün olmayacak kuşları yakından görme deneyimini yaşayabilirsiniz.

Muradiye Şelalesi

Van’ın doğal güzellikleriyle yakından ilgilenmek isteyenler tarafından görülmesi gereken alanların başında Muradiye Şelalesi geliyor. Osmanlı Padişahı IV. Murat’tan ismini alan şelalenin bulunduğu alanda doğa yürüyüşleri oldukça popüler. Kuş seslerine karşılan şelalenin şırıltıları, bol oksijen ve temiz hava dinlenmeniz ve yenilenmeniz için fırsat sunuyor.

Van Gölü Adaları

Van Gölü üzerinde irili ufaklı birden fazla ada var. Doğal güzelliklere sahip adalardan biri de Adır Adası. Bu adanın özelliği çok eski bir yerleşim yeri özelliği göstermesi. Günümüzde yerleşim alanı olarak kullanılmasa da eskiden kalma manastır ve kiliseler, köy evleri halen korunuyor. Doğal güzelliğinin bozulmaması adına turizme açılmayan adanın gezilmesi için Van Gölü’nden vapur seferleri düzenleniyor. Van’ın doğal zenginliklerini merak edenler tarafından gezilebilecek bir ada.

Çağdaş Aquapark

Van’ın merkezinde kurulu su parkı eğlenmek ve yazın bunaltıcı sıcağında serinlemek için en ideal yerlerden biri. Van’da tek su parkı Çağdaş Aquapark’tır ve sahip olduğu su kayakları ve havuzları ile misafirlerine eğlenceli bir su parkı deneyimi yaşatır.

Van’daki Festivaller

Van seyahatinizi planlamadan önce şehirdeki festivaller hakkında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden bilgi alabilirsiniz.Festivallerin olduğu tarihlerde seyahatinizi planlamanız daha eğlenceli bir tatil geçirmenizi sağlayabilir. İşte Van’daki festivaller ve etkinlikler

-Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali (Haziran)
-Erçek Gölü Flamingo Göçü Festivali (Eylül)
-Akdamar Adası Ayin Törenleri (Eylül)
-Emrah ile Selvi Kültür Sanat Festivali (Haziran)
-Kanispi Bal, Ceviz ve Doğa Festivali (Mayıs)

Van’da Ne, Nerede Yenir?

Van mutfağı zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Özellikle kahvaltısı, kebapları, çorbaları ve ciğeri ile ünlü olan Van; otlu peyniri, inci kefali ve birbirinden güzel et yemekleri ile akıllara kazınan lezzet bırakır.

Van Kahvaltısı: Sütçü Fevzi, Sütçü Kenan
Pide ve Lahmacun: İkizler Lahmacun
Saç Kavurma: Birkoç Sac Kavurma, Sultan Sarayı, Merkez Et Lokantası
Kebap: Mevlâna Kebap Salonu, Hanedan Sofrası, Kervansaray
Yöresel Yemekler: Halil İbrahim Sofrası, Anatolia Kaburga Evi, Aşiyan Ev Yemekleri

Van’da Ne, Nereden Alınır?

Van’ın iki büyük caddesi olan Cumhuriyet Caddesi ve Maraş Caddesi’nde de birçok mağaza bulunmaktadır. Cumhuriyet Caddesinde Van’a özgü bir kuyumculuk sanatı olan savat işlemeli gümüşün beğeniye sunulduğu mağazalar bulunur. Yine bu cadde üzerinde Van’a özgü kilim ve halılara da rastlamak mümkündür. Rusların ve İranlıların bavul ticareti ile getirdiği ürünlerin sergilendiği Rus Pazarı ise oldukça dikkat çekicidir.

Van’da Gece Hayatı

Türkiye’nin önemli üniversitelerinden biri olan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi sayesinde Van gece hayatı oldukça hareketlidir.Van eğlence hayatının büyük kısmını türkü barlar oluşturur. Şehrin en eski türkü barlarından biri olan Halay yöresel ezgiler sevenlerin uğrak yeridir.Daha soft müziklerin dinlenilebileceği Niçe Bar ise jazz ve bluesdan hoşlananlara hitap eder.Duvarlarını dünyaca ünlü yazarların fotoğrafları ile süsleyen Niçe Bar’da 90’lar gecesine katılabilirsiniz.Gece kulübü için en sık tercih edilen mekanlar ise One Club ve Urartu Disko’dur. Şehir içinde taksi de kullanabilirsiniz. Van ilçelerine de belirli saatlerde minibüs seferleri de bulunur.

Van Ulaşım

Van şehir merkezinde toplu ulaşım; minibüs ve otobüsler ile sağlanmaktadır. Belediye otobüslerinden yararlanmak isterseniz Belvan otobüs kartı temin edebilir ve şehir içi ulaşımınızı daha avantajlı hale getirebilirsiniz. Dilerseniz şehir içinde taksi de kullanabilirsiniz. Van ilçelerine de belirli saatlerde minibüs seferleri de bulunur.

Van’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Van, en çok ziyaret edilen Doğu Anadolu illerinden birisidir. Kahvaltısı, kendisine has lezzetleri, doğal güzellikleri, kültürel yapısı ve köklü tarihi ile birçok turistin ilgi odağıdır. Şehir aynı zamanda zengin konaklama özellikleri ile de dikkat çekicidir.Şehir merkezinde Maraş Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer alan oteller daha çok tercih edilmektedir. Bu caddeler üzerinde yer alan Büyük Urartu Hotel ve Elite World Van Otel en lüks Van otelleri arasındadır.Van Gölü etrafında da birçok alternatif otel seçeneği mevcuttur. Van Gölüne yakın konaklamak isteyenler için ise Edremit ilçesinde yer alan Double Tree by Hilton Otel önerilir.

Royal Berk Hotel

Şehir merkezi 1.6 km mesafedeVan Museum 200 m mesafede, Tuşpa’a kısa bir mesafede yer alan bu otel, 43 modern oda ile modern konaklama sunmaktadır.

Hotel Fuat

Şehir merkezi 1.5 km mesafedeVan Museum 200 m mesafede, 24 saat açık restoran ve açık havuza sahip olan bu otel, Husrev Pasa Cami ve otobüs durağının yakınında yer almaktadır.

Taht Palace Hotel

Şehir merkezi 1.6 km mesafedeVan Museum 200 m mesafede, Hüsrev Paşa Cami’a 4.7 km mesafede yer alan bu otel, 24 saat açık restoran ve açık büfe kahvaltı sunmaktadır.

Dimet Park Hotel

Şehir merkezi 2.2 km mesafedeVan Museum 600 m mesafede, Dağ manzaralı 49 oda sunan otel, İpekyolu semtinde, Van Cat House’a sadece birkaç adım mesafede yer almaktadır.

Toprak Hotel

Şehir merkezi 1.6 km mesafedeVan Museum 500 m mesafede, Bütçeye uygun otel, Van şehrinin Tuşpa ve Van Müzesi gibi görülmeye değer yerlerine gitmek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Corner Hotel Van

Şehir merkezi 1.1 km mesafedeVan Museum 700 m mesafede, Ataturk Kultur Parki’dan kısa mesafede bulunan bütçeye uygun konaklama şehrin İpekyolu semtinde yer alır.

Comfort Suite Hotel Van

Şehir merkezi 1.9 km mesafedeVan Museum 300 m mesafede, Aile otel, Van şehrinin VAN CAT HOUSE ve Lobby Terrace gibi görülmeye değer yerlerine gitmek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Rönesans Lıfe Hotel

Şehir merkezi 800 m mesafedeVan Museum 1.0 km mesafede, Çavuştepe Antik Urartı bölgesi’dan sadece 1.1 km uzaklıktaki otel çocuklar için çocuk yemekleri, özel menü ve 66 oda içermektedir.

Mevan Otel

Şehir merkezi 1.9 km mesafedeVan Museum 200 m mesafede, VAN CAT HOUSE’a kolayca ulaşabileceğiniz bu otel, özel bir banyo ile 20 odadan oluşmaktadır.

Caspian Suite Hotel

Şehir merkezi 1.3 km mesafedeVan Museum 600 m mesafede, Otelin yakınında otobüs durağı olup konuklar çok uzak olmayan otel rezervasyonu bizim için çocuk oyuncağı ve tamamen tadını çıkaracaksın.

Doubletree By Hilton Van

Şehir merkezi 7.1 km mesafede, Van şehir merkezine 9 km mesafede yer alan bu konaklama biriminde kapalı havuz ve açık hava barı bulunmaktadır.

Elite World Van Hotel

Şehir merkezi 900 m mesafedeVan Museum 900 m mesafede, Aydin Periham AVM yakınındaki bu otelin konukları özel yüzme havuzunda yüzebilir veya gece kulübü, kapalı havuz gibi olanakların tadını çıkarabilir.

Hotel Dosco

Şehir merkezi 1.5 km mesafedeVan Bus Station 1000 m mesafede, Şehir merkezine 30 dakikalık yürüme mesafesinde, turistik bir bölgede yer alan bu otel, 48 oda sunmakta ve ortak dinlenme salonuna, kütüphaneye sahiptir.

Resmina Otel

Şehir merkezi 1.4 km mesafedeVan Museum 700 m mesafede, Van Devlet Tiyatrosu’a birkaç adım mesafede yer alan otel, şehir manzarasına sahip 69 oda sunmaktadır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.