Zaporizhia’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Zaporizhia Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Zaporizhia yaklaşık 745 bin nüfusa ve 331 kilometrekarelik bir alana sahip. Zaporozhye’nin kuruluş tarihi ise Aleksandrovsk Kalesi’nin kurulduğu yıl olan 1770 olarak kabul ediliyor. Zaporizhia, ilkbaharın ilk günlerinden sonbaharın son günlerine dek turist alan bir bölgedir. Bunaltıcı sıcağın hiç yaşanmadığı Zaporizhia’da, yazın Dinyeper Nehri’nin kıyısında güneşlenebilir, nehrin sularına kendinizi atabilirsiniz. Outdoor sporlar ile ilgileniyorsanız, Khortitsa Adası etkinlikleri de yazın yapılmaktadır.Kışların oldukça çetin geçtiği Doğu Avrupa’nın soğuk ve puslu havasında, kar manzaralı bir tatil isterseniz aralık ve ocak aylarında gideceğiniz Zaporizhia’da. Şehir, hafta sonu değişiklik yapmak isteyen gezginler için de idealdir. 2-3 günlük bir seyahat planıyla şehri rahatlıkla keşfedebilirsiniz.Çeşitli turizm faaliyetlerinin yanında gelişmiş demiryolu merkezi ve nehir limanına sahip olan şehirde, pek çok Türk toplumunun izleri görülüyor. Zaporijya gezilecek yerler listesinde, size hem yakın hem de uzak gelecek tarihi noktalar ve bozulmamış doğal alanlar sunuyor.

Zaporizhia’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Tarihi ve kültürel yapısını korumuş Khortytsya Adası, Zaporizhia’nın en çok ziyaret edilen rotası olarak bilinir. Araba yapımı ile de öne çıkan şehirdeki araba müzesi ve hidroelektrik istasyonu, şehrin sanayileşme sürecini görmek için gezilebilir.

Preobrazhenskiy Köprüsü

1952 yılında yapılan 550 metre uzunluğundaki köprünün yapımı, kimi kesimlerce imkânsız olarak değerlendirilmiş. Bu nedenle mimari açıdan başyapıt sayılan Preobrazhenskiy Köprüsü, dört kemerden oluşuyor. İki kartı bulunan köprünün üst katı demir yolu hattına, alt kat ise yaya ve özel kamyonlara ayrılmış.

Antika Araba Müzesi

30 ve 60’lı yıllar arasında üretilmiş araçların yanına daha yeni modellerin de yer aldığı Antika Araba Müzesi bünyesinde 22 sergi bulunuyor. Tüm araçların çalışır durumda olduğu müzede sergilenen parçalar, zaman zaman yarışlara da katılıyormuş. Antika eserlere ilginiz varsa bu müze sizin için cazip bir durak olacaktır.

Binicilik Tiyatrosu

Kazakların yeteneklerini gösterdiği bir platformdan doğan Binicilik Tiyatrosu’nda; aktörler geleneksel Kazak kostümleri giyiyor ve at üzerinde can alıcı şovlar yapıyor. Şehrin en turistik yerlerinden biri kabul edilen açık hava tiyatrosunda siz de atlarla kısa bir tur atabiliyorsunuz. Ayrıca isteğinize göre hızlandırılmış binicilik dersleri de alabilirsiniz.

Dinyeper Hidroelektrik İstasyonu

1927-1939 yılları arasında yapılan istasyon, 20. yüzyılda SSCB’nin en büyük hidroelektrik santrali özelliğini taşıyordu. İstasyon aynı zamanda iki kara parçasını birbirine bağlayan bir köprü görevi görmektedir.

Aziz Andrew Katedrali

Bağışlar yardımıyla 2001 yılında inşa edilen Aziz Andrew Katedrali, barok ve modern mimarinin harmanlanmasıyla yapılmış. Şehirde en çok ziyaretçi ağırlayan ibadet yeri olan katedral, anıt olarak da kabul ediliyor.

Kutsal Bakire Koruma Katedrali

36 metre gibi görkemli bir uzunluğa sahip katedral, şehir simgelerinden biri haline gelmiş. Yapımı 1778 yılına dayansa da 1886 yılında yeniden taş kullanılarak inşa edilmiş. Son yenileme çalışmalarıyla 2011 yılında günümüzdeki görünüme ulaşan Kutsal Bakire Koruma Katedrali, ziyaret etmek isteyeceğiniz noktalardan biri olabilir.

Silah Tarihi Müzesi

Silah Tarihi Müzesi içinde sergilenen parçalar, V. Shlayfer’ın kişisel koleksiyonundan ve Taş Devrinden II. Dünya Savaşı’na kadar kullanılmış silahlardan oluşuyor. Müzede makineli tüfekler, av tabancaları, kılıçlar ve daha pek çok farklı yüzyıla ait tarihi silahlar sergiliyor. Avrupa‘nın en büyük silah müzelerinden biri olan müze, haftanın her günü 10.00-19.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Voznesenskiy Parkları

Seyahatiniz esnasında biraz soluklanıp temiz hava almak isterseniz Voznesenskiy Parkları’na rotanızı çevirebilirsiniz. Şelaleler ve yemyeşil ağaçların arasında yapacağınız kısa bir yürüyüş, size tüm yorgunluğunuzu unutturacak.

Khortytsya Adası

Ukrayna Kazaklarının kalesi olarak nam salmış adada, çevreye dağılmış hayli yaşlı meşe ağaçları ve muhteşem doğal alanlarla bambaşka bir dünyaya adım atıyorsunuz. Keyifli yürüyüşler ve bisiklet turları yapabileceğiniz Khortytsya Adası Kazak tarihi açısından da zengin kültürel miraslar barındırıyor. Ada aynı zamanda Polonya ve Rusya kontrolünün dışında bulunmasıyla önemli bir stratejik konuma sahip.

Zaporijya Siçi

16. ile 18. yüzyıllar arasında var olmuş askeri yerleşmeler grubu olan Zaporijya Siçi, Sovyet döneminde barajların inşa edilmesinden sular altında kalmış. Şimdi, Ukrayna için tarihi öneminin yanında, yeni evlenen çiftlerin törenden önce gelerek başlattıkları bir geleneğe de ev sahipliği yapıyor. Güzel kareler yakalayacağınız ve etkileyici havaya sahip bir alan.

Dinyeper Nehri

Oldukça geniş bir yatağı bulunan Dinyeper Nehri, Zaporijya için yaşam ve huzuru temsil ediyor. Şehrin su ve enerji ihtiyaçlarını karşılayan nehrin günün her saatinde mükemmel bir manzaraya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Nehir üzerine kurulmuş, aynı zamanda karayolu olarak kullanılan Dinyeper Hidroelektrik İstasyonu’nu da görmelisiniz.

Zaporizhia’da Ne, Nerede Yenir?

Slav mutfağına zenginlik kazandıran Ukrayna mutfağında, et çeşitlerinin yanı sıra patates, pancar ve lahana da sıklıkla kullanılmaktadır.Süt ürünleri bakımından da zengin olan bu mutfakta “Smetana” isimli krema öğünlerin başrolündedir. Pek çok kültürün etkisini mutfak kimliğinde birleştiren Zaporizhia’da; Slav ve Ukrayna mutfağının en seçkin lezzetlerini deneyimleyebilirsiniz.

Geleneksel Slav yemekleri: Traktir U Kamina.
Geleneksel mutfak: Paradiz na Troitskoi
Ukrayna yerel mutfak: Korchma

Zaporizhia’da Nereden Alışveriş Yapılır?

Zaporizhia şehrinde Sobornyi Ave üzerinde birçok mağaza bulunur. Büyük alışveriş merkezi olarak ise Fortuna ve Avrora dikkat çeker.Saat 10.00’da açılan alışveriş merkezleri, saat 22.00’de kapanır. Bu alışveriş merkezlerinde ihtiyacınız olan pek çok şeyi bulabilirsiniz. Avrora’ya yakın bir diğer alışveriş merkezi de TPK City Mall’dür.Eğer hediyelik eşya ve yerel ürünlerden satın almak isterseniz Gorkogo Caddesi üzerinde bulunan dükkanlar ve sanat galerilerini ziyaret edebilirsiniz. Novokuznetska vul. 41 numarada bulunan Svo? Krashte de hediyelik eşya satın almak için ideal rotalar arasındadır.

Gece Hayatı

Ukrayna’nın gece hayatı, meraklı olmayanları tarafından bile bilinecek kadar meşhurdur. Şehirde özellikle çarşamba, cuma ve cumartesi günleri gece kulüpleri oldukça kalabalıktır.Dans ve müzik ile dolu bir gece eğlencesi tercih ediyorsanız Sovetsky’de bulunan 2000’i tercih edebilirsiniz. Geniş iç mekâna sahip kulüpte lazer gösterileri de yapılmaktadır.Mekân içinde bilardo ve havuz da bulunur. Tematik partilerin düzenlendiği ve şehrin ünlü isimleri ile aynı ortamı paylaşabileceğiniz rotalar ise Sova Club ve Naberezhnaya’dır.

Zaporizhia Ulaşım

Bu bölgeden şehir merkezine 30 dakikada bir araç kalkmaktadır. Şehir merkezine servis ya da Marşrutka ile gitmek isterseniz 45 dakikalık bir sürede merkeze ulaşabilirsiniz. Zaporizhia Havalimanı ile Dnipro kentine de gitmek mümkündür. Bu bölgeye giden servislerin bilgisi, havalimanı içindeki bilgilendirme panosundan alınabilir. Şehir merkezine ulaşımda en sık tercih edilen seçenek havalimanı servisleridir. Havalimanının hemen dışında yer alan duraklardan binebileceğiniz, Marşrutka olarak bilinen dolmuşlar da 22.00’a kadar hizmet vermektedir.Zaporizhia’da şehir içi ulaşım, tüm Ukrayna’da olduğu gibi en çok tramvaylar ile sağlanır. Bilet fiyatları diğer turistik rotalara kıyasla oldukça uygundur. Tramvayın yanı sıra, saat 22.00’ye kadar hizmet veren ve Marşrutka olarak bilinen dolmuşlar da şehir içi ulaşımda aktif olarak kullanılır. Eğer kalabalıksanız veya daha konforlu bir ulaşım aracı arıyorsanız fiyatların makul olduğu şehirde taksileri de tercih edebilirsiniz.

Zaporizhia’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Her bütçeye uygun konaklama imkanının bulunduğu Zaporizhia’ya gezme amacıyla gelenler genellikle şehir içindeki otelleri tercih ediyor. İş için gelenler ise şehir merkezinden daha uzak otelleri tercih ediyor.Zaporizhia’da 5 yıldızlı otel bulunmuyor. Kalış süresine ve gelen grubun kalabalıklığına göre kimi zaman otel yerine daire ve apartlar tercih ediliyor.Zaporizhia içinde ulaşım çok büyük sıkıntı olmadığı için merkezden nispeten uzak oteller de rağbet görüyor. Yine de şehrin merkezi noktalarında konaklamak isteyenlerin önceden rezervasyon yaptırması gerekiyor. Oteller hijyenik ve çalışanlar konuksever olduğundan, ziyaretçiler lüks otel ihtiyacı hissetmiyor.4 yıldızlı seçenekler arasında; Shevchenka Bulvarı’ndaki Khortitsa Palace Otel ve Lenin Caddesi üzerindeki Intourist Hotel bulunuyor.Troitskaya’da bulunan Teatralniy Hotel ve Leonova Caddesi’ndeki Platinum Hotel ise 3 yıldızlı oteller arasında. Butik otelde konaklamayı tercih edenler ise Nizhnedneprovskaya’daki Venecia Hotel&SPA ve Pravdy’deki Slava Hotel’i tercih ediyorlar.Daha makul fiyatlarda konaklama seçenekleri arasında ise Minskaya’daki Dion Hotel, Admirala Nakhimova’daki Kristina Hotel ve Stolyarna Caddesi’ndeki Rooms in Mini-Hotel bulunuyor.

Apartment – Sobornyi Prospekt 97

Avrora Alışveriş Merkezi 700 m mesafede, Ploshcha Festyval’na’a 2.1 km uzaklıkta bulunan dairede tam donanımlı mutfak ve özel bir banyo bulunmaktadır.

Sunrise Park

Şehir merkezi 4.1 km mesafedeAvrora Alışveriş Merkezi 1.7 km mesafede, Holy Protection Cathedral’a kolayca ulaşabileceğiniz bu otel, özel bir banyo ile 28 odadan oluşmaktadır.

Hotel Sem

Şehir merkezi 1.8 km mesafedeAvrora Alışveriş Merkezi 1.1 km mesafede, Holy Protection Cathedral’a birkaç adım mesafede yer alan otel, deniz manzarasına sahip 6 oda sunmaktadır.

Platinum Hotel

Şehir merkezi 4.8 km mesafede, The Historical and Cultural Complex Zaporizhian Sich’nın yanında yer alan otel, deniz manzaralı 6 odadan oluşuyor.

Khortitsa Palace

Şehir merkezi 2.8 km mesafedeŞehir Merkezi 2.8 km mesafede, Şehir merkezinden 30 dakika mesafede Dnieper Nehri’a yakın kalırken açık havuz ve Avrupa mutfağının tadını çıkarabilirsiniz.

Apartment On Sobornyi Avenue 143 Near Intourist Hotel

Şehir merkezi 500 m mesafedeŞehir Merkezi 500 m mesafede, Faeton museum’a 4 km mesafede yer alan bu dairede, 1 ayrı yatak odası ve mutfak bulunmaktadır.

Intourist Hotel

Şehir merkezi 200 m mesafedeŞehir Merkezi 200 m mesafede, Alışveriş bölgesinde Rainbow Fountains Cascade yakınında yer alan otel, gece kulübü, casino içeren 136 oda sunmaktadır.

Teatralny Hotel

Şehir merkezi 4.3 km mesafedeAvrora Alışveriş Merkezi 1.6 km mesafede, Escape Quest’nın yanında yer alan otel, deniz manzaralı 109 odadan oluşuyor.

Venecia Hotel & Spa

Şehir merkezi 2.6 km mesafedeŞehir Merkezi 2.6 km mesafede, Rainbow Fountains Cascade’ın hemen yakınında, Zaporizhia şehrindeki bu tesis 18 odaya ek olarak güzellik tedavileri, yüz bakımı, Türk hamamı sunmaktadır.

Soborniy Hotel

Şehir merkezi 4.8 km mesafedeAvrora Alışveriş Merkezi 2.1 km mesafede, Otel konukları Zaporizhia şehrinin merkezinde ağırlıyor ve Avrupa yemeklerinden birini seçme ve inanılmaz manzaralara bakarken yüzme havuzunun kenarında dinlenme imkanı sunar.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.