Zürih’te Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Zürih’te Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

İsviçre’nin en popüler şehri olan Zürih’e geldiğinizde refah seviyesi yüksek kent yaşamını ve lüksün en net halini görebilirsiniz. Dünya üzerindeki en pahalı şehirlerden biri olarak kabul edilen Zürih konum itibariyle Alp Dağları’nın yakınında yer alıyor. Güzel bir gölde ve dağların yakınında kurulduğundan, Zürih‘i ziyaret ettiğinizde birçok doğa temelli aktivite de yapabilirsiniz. Gölde açılan, parklarda oturan ve göl kenarında bir bira içen tarihi merkezi seviyorum. Şehir ayrıca çok gösterişli ve sokak sanatı ve sergilerle dolu. Dünyaca ünlü saat markaları, leziz çikolataları, ünü Avrupa sınırlarını aşan müzeleri ve şehrin içinde korunmayı başarmış doğal yaşam alanlarıyla Zürih turistlerin kalbini fethediyor. Sonsuz bar ve restoranlarla dolu, hareketli bir gece hayatı ile bu kozmopolit şehir, hareketlilikle doludur.Şehrin tüm bankaları sayesinde çok pahalı olsa da, bu Zürih seyahat rehberi şehri bütçeyle ziyaret etmenize ve zamanınızı doldurmanıza yardımcı olabilir. Oldukça canlı bir cadde yolu olan Niederdorf halk arasında Dörfli olarak anılıyor. Bu cadde üzerinde birbiri ardına sıralanan çok sayıda kafe, restoran ve butikleri görebilirsiniz.

Zürih’te Mutlaka Gezilecek Yerler

1.İsviçre Çikolatasını Tadın

Yemek turu yapmak istiyorsanız, ziyaret ettiğiniz her az bilinen pastanede özel bir ikramın sizi bekleyeceği Sweet Zurich Tour’u deneyin.Ayrıca, Zürih’in çikolata trendlerini öğrenirken çok sayıda çikolata, benzersiz aromalı yer mantarı, bar, dondurma ve sıcak çikolatanın tadına bakacaksınız. Küçük turlar (2-10 kişi) Salı’dan Cuma’ya öğleden sonraları (14: 00’da) 2,5 saat çalışır ve kişi başı 85 CHF (91 USD) tutarındadır.

2.Zürih’in Canlı Gece Hayatını Keşfedin

Zürih gündüzleri dinlendirici bir şehir olabilir, ancak geceleri barlar, restoranlar, müzik salonları dahil olmak üzere 500’ün üzerinde gece hayatı mekanıyla canlanıyor.Zürih’te açık konteyner yasaları olmadığı için, barlara ve kulüplere gitmeden önce gecenize Limmat nehri kıyısında ucuz içeceklerle başlayın. Kasabaya gitmeye hazır olduğunuzda, Zürih’teki en iyi kulüp ve barlardan bazılarını görmek için Eski Şehir’deki Neiderdorf’a veya hemen yakındaki Langstrasse’ye gidin. Cinchona Bar ve Olé-Olé-Bar iki eğlenceli seçenektir.

3.Blindekuh Zurich’te Karanlıkta Yemek Yiyin

Blindekuh restoranda (Almanca’da “Kör Adamın Buffı” anlamına gelir) karanlıkta yemek yersiniz. 1999 yılında kurulan bu restoran, dünyada görme engelli personel çalıştıran ilk karanlık restoran oldu.Burada 5 duyudan sadece 4’ü ile yemek yiyin ve bir mutfak macerası yaşayın! Üç çeşit yemek için yaklaşık 49-80 CHF (53-96 USD) ödemeyi bekleyin.

4.Göl Gezinti Yolunda Yürüyün

Zürih Gölü gezinti yeri 1800 civarında oluşturuldu ve tüm gölün etrafını sarıyor. Bellevue’den, tahta kaldırım göl boyunca Tiefenbrunnen’e doğru yaklaşık iki mil (üç kilometre) kadar gider ve yürüyüşçüler, bisikletçiler ve patencilerle her zaman meşguldür.Yaklaşık yarı yolda, Bürkliplatz’da güneşli bir günde dinlenmek için huzurlu bir çayırın yanı sıra manzaralı bir teras bulacaksınız. Yerel halkla kaynaşmayı tercih ediyorsanız, durun ve bazı mücevher satıcıları veya sokak sanatçılarıyla sohbet edin.

5.Kayak Yapmaya Gidin

Flumserberg, en yakın büyük kayak merkezidir. Gerisi meşgul olursa tesisin sağ tarafına çekilin. Kros kayağı ve gece pistlerinin yanı sıra kızak pisti mevcuttur.Bir günlük geçiş 56-67 CHF (60-72 USD) tutarındadır, ancak günün ilerleyen saatlerinde giderseniz veya yalnızca belirli asansörleri kullanırsanız indirimli geçişler mevcuttur (32 CHF / 34 USD kadar düşük). Sattel-Hochstuckli ve Amden gibi yakındaki başka kayak merkezleri de var, ancak Flumserberg en yakın olanı.

6.Beyer Zurich Saat ve Saat Müzesi’ni Ziyaret Edin

İsviçre, saatçiliği ile ünlüdür. Müze, dünyanın en iyi koleksiyonlarından birine sahip ve MÖ 1400’den günümüze kadar olan zaman işleyiş tarihini anlatıyor.Bu iyi tasarlanmış müzede yer alan tüm saatlere bir göz atın ve türünün tek örneği, nadir ve antika saatlere dikkat ettiğinizden emin olun. Giriş sadece 10 CHF’dir (10.70 USD).

7.İsviçre Ulusal Gününü Kutlayın

1 Ağustos’ta olursanız, İsviçre Ulusal Günü, 1291’de İsviçre Konfederasyonu’nun kuruluşunu kutlar ve akşamları şenlikler yapılır ve geceleri havai fişekler atılır. Onları gölün üzerinde izleyin veya havai fişekleri kendiniz (güvenli bir şekilde) fırlatmak konusunda deneyiminiz varsa, onları ulusal bayramdan önceki günlerde satın alabilirsiniz.Ren Şelalesi üzerindeki ekran (S-Bahn ile bir saat uzaklıkta) de son derece popüler. Şehrin neresinde olursanız olun, İsviçre bayrağıyla kaplı evler ve binalar ve diğer renkli kirazkuşları bulacaksınız; aileler ve arkadaşlar, barbekü ve piknikler için parklarda ve kamusal alanlarda bir araya gelmek için tatilden faydalanır.

8.Tekne Turuna Çıkın

Zürih Gölü’nde bir tekne turuna çıkın. 10 CHF (10 USD) gibi düşük bir fiyata turlar bulabilir ve Bahnhofstrasse’deki iskelede rezervasyon yapılabilir.Turlar gemi yolculukları, peynir fondü gezisi, folklor gezisi, brunch gezisi ve hatta kendi burgerinizi inşa et gibi çeşitli temalarla buradan daha ayrıntılı hale gelir. Bu yolculuklar kişi başı 25-85 CHF (27-91 USD) arasındadır.

9. Rietberg Müzesi’ne Göz Atın

Uluslararası sanatla dolu bir gün geçirmek için Asya, Afrika ve Okyanusya dahil dünyanın dört bir yanından koleksiyonları içeren Rietberg Müzesi’ne gidin.Meiyintang koleksiyonundan Hint minyatür resimlerine, İsviçre maskelerine ve seramiklerine hayran kalın. Diğer önemli noktalar arasında şaman kartal maskesi ve İran duvar süsleri sayılabilir. Müze her gün (Pazartesi hariç) 10: 00-17: 00 arası ve Çarşamba günleri uzatılmış saatlerle açıktır. Giriş 18 CHF (19.25 USD).

10. Rosenhof Pazarı

Eski Kent’in Niederdorf kısmındaki bir meydanda gizli görünen bu pazar, küçük hediyelik eşyalar ve biblolar almak için mükemmeldir.Tütsü, mücevher, el işi ve bohem tarzı kıyafetler gibi ilgi çekici ürünler satan dükkanlara göz atmak için buraya gidin.Buradayken, birçok lezzetli yemek tezgahından birinden uluslararası yiyecekler aldığınızdan emin olun. Mart’tan Eylül’e kadar Perşembe günleri (10: 00-20: 00) ve Cumartesi (10: 00-17: 00) arası açık.

11. Bir Limmat Gezisine Çıkın

Nisan ayından Ekim ayına kadar, küçük bir tekneyle şehrin ana nehri boyunca gezebilir ve yeni bir perspektiften Zürih’in Eski Kenti’ne gidebilirsiniz.Tekneler, Zürih’in yedi şehir köprüsünün altında gezinmek için özel olarak tasarlanmıştır ve tarihi lonca evleri ve Belediye Binası gibi turistik yerleri göreceksiniz. Biletler sadece 5 CHF (5 USD).

12. Bahnhofstrasse’de Dolaşın

Bahnhofstrasse, metrekare başına dünyanın en pahalı alışveriş caddelerinden biri olmasıyla ünlüdür ve tüm güzergah, uluslararası lüks markaların yer aldığı üst düzey mağaza cephelerinde kaplıdır.Sırt çantasıyla seyahat ediyorsanız, muhtemelen bu yaya caddesinde alışveriş yapmıyorsunuzdur ancak diğer tarafın nasıl yaşadığını izlemek ve görmek insanlar için eğlencelidir. Aralık ayında buradaysanız, tüm alanı aydınlatan ayrıntılı Noel süslerini mutlaka kontrol edin.

13. Yemek Turuna Çıkın

Bir şehri deneyimlemenin en iyi yollarından biri, yemek sahnesidir! Swiss Food Tours, en ünlü İsviçre yemeklerinden bazılarını öğreneceğiniz hem brunch hem de akşam yemeği deneyimleri sunar. Kruvasan, et, peynir ve tabii ki bazı fıçı biraları deneyeceksiniz. Fiyatlar 89 CHF’den (92 USD) başlıyor.İyi eğlenceler dileriz.

Zürih’te Nerede Kalınır ? Otel Tavsiyeleri

Zürih şehir merkezine yakın olmak istiyor, fakat tam aksiyonun ortasında olmak istemiyorsanız Niederdorf, kalınacak en iyi yer olabilir. Çok sayıda otel, daire ve diğer konaklama birimine ev sahipliği yapan bu bölgedeki konaklama birimlerinin büyük bir bölümünden şehirdeki turistik noktaların çoğuna yürüyerek gidebilirsiniz, ayrıca şehir merkezi ve Bahnhofstrasse de bu bölgeye yakın bir yerde bulunuyor.Dolambaçlı sokaklar ve küçük meydanlarla dolu olan Niederdorf’un en güzel yanı ise yaya dostu bir semt olması. Ayrıca bu bölgenin bazı bölümleri tarihi şehir merkezi sınırlarıyla kesiştiğinden en az Altstadt Old Town kadar merkezi bir bölgedir.Şehir merkezine ve Bahnhofstrasse’ye nazaran daha ekonomik bir konaklama sunan bu bölge, gündüzleri aile dostu bir bölge olsa da, geceleri oldukça hareketli oluyor, özellikle Zürih’i hafta sonu ziyaret ediyorsanız, bu bölgedeki mekanların çoğunda partileri de bulabilirsiniz.Nehrin doğusunda Merkez Meydan ile Bellevue Meydanı arasında yer alan Eski Kent’in bir bölümünü kaplayan Niederdorf bölgesi, birçok cafe, restoran ve alışveriş spotlarına ev sahipliği yapmasıyla da dikkat çekiyor. Herkese göre bir şeylerin olduğu bu bölge, Zürih Eski Şehir Merkezi’ne alternatif olabilecek en ideal semt.

Bahnhofstrasse

Bahnhofstrasse, Zürih’in kalbinde, dünyanın en pahalı ve en seçkin alışveriş caddelerinden biri. Burası, Zürih’te nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevap olsa da, bu caddede bulunan veya caddeye birkaç dakika yürüme mesafesinde olan otellerin şehrin en pahalı otelleri olduğunu unutmayın.Zürih’te lüks bir konaklama birimi arıyor ve tam aksiyonun ortasında olmak istiyorsanız Bahnhofstrasse adlı bu caddedeki veya yakınındaki otellere göz atabilirsiniz.Bahnhofstrasse, şehir merkezinin yarısını oluşturur. Yani burası da Zürih Eski Şehir Merkezi sınırları içerisinde yer alıyor, fakat bu caddeden ayrıca bahsetmekte yarar var, çünkü şehir merkezinin tamamı bu caddedeki oteller kadar pahalı ve lüks değil.

Zürih Eski Şehir Merkezi

Altstadt veya Old Town olarak da bilinen Zürih Eski Şehir Merkezi, Bahnhofstrasse caddesini de içine alan oldukça büyük bir semt.Bölgenin tarihi ve kültürüyle ilgilenen herkes için burası şüphesiz kalınacak en iyi bölge. Yukarıda bahsettiğim Bahnhofstrasse caddesine yakın olan otellere nazaran bu bölgenin genelinde daha uygun fiyatlı otelleri bulabilirsiniz. İster 2-3 yıldızlı butik oteller isterseniz de daha uygun fiyatlı 4-5 yıldızlı otelleri burada bulmak mümkün.Zürih’in tarihi kısmı tam olarak burası. Bu yüzden Zürih gezilecek yerler listesindeki en önemli ve en popüler cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü de burada bulunuyor. Ayrıca şehrin en hareketli ve en iyi bağlantıya sahip olan bölgesi de burası.Bu bölgede, Bahnhofstrasse adlı dünyaca ünlü caddenin yanı sıra, Belediye Binası (Rathaus), Paradeplatz (Zürih’in en ünlü meydanı), Fraumünster ve Grossmünster adlı kiliseler, St. Peter Kilisesi, Eski Botanik Bahçesi, Zürih’in oyuncak müzesi olan Zürcher Spielzeugmuseum, Geiserbrunnen, Centralhof Monument, Museum Bärengasse, Predigerkirche, şehir kütüphanesi Zentralbibliothek, Helmhaus Sanat Müzesi ve Cabaret Voltaire de görülebilir.

Aussersihl

Kreis 4 (4. Bölge) olarak da bilinen Aussersihl, eski şehir merkezinin doğusunda, 18. yüzyılda geliştirilmeden önce geleneksel olarak tarla ve mera olan arazilerde yer alıyor. Langstrasse bölgesinin komşusu olan bu bölge de, tıpkı komşusu gibi daha çok gece hayatı ve daire konseptindeki konaklama birimleriyle öne çıkıyor.Bu bölgede her bütçeye ve zevke uygun otel, daire veya konukevi tarzında hizmet veren tesisleri bulabiliyorsunuz, hem de Zürih şehir merkezine nazaran biraz daha uygun fiyatlara.Bu bölge, eskiden Red Light District’e ev sahipliği yapıyormuş, fakat günümüzde biraz daha aile dostu bir gece hayatına sahip diyebiliriz. Zürih’in en iyi ve en ünlü barlarından ve gece kulüplerinden bazılarını bu bölgede bulabilirsiniz. Ayrıca semt, restoran ve cafe konusunda da şehrin en fazla seçeneğine sahip olan bölgelerinden biri.Ayrıca bu bölgede yıl boyunca karnavallar, film ve Latin festivalleri de dahil olmak üzere çok sayıda festival de düzenleniyor. Festivallerden birine denk gelecek olursanız, geceleri olduğu kadar gündüzleri de bu bölgede parti yapabilirsiniz.

Langstrasse

District 4, yani 4. bölgenin bir parçası olan Langstrasse, daha çok gece hayatı ile öne çıkan konaklama bölgelerinden biri olsa da, her turistin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bir yer diyebilirim. Çünkü Langstrasse, Zürih’te en uygun fiyatlı otellere ev sahipliği yapmasının yanı sıra, şehirdeki en çok rezervasyon alan konaklama birimlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor.Langstrasse bölgesi teknik olarak Aussersihl bölgesinin bir parçası olarak kabul ediliyor olsa da, burası Aussersihl’e komşu olan oldukça canlı ve hareketli bir bölge. Aussersihl kadar olmasa da, bu bölgede oldukça popüler konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor.

Seefeld

Seefeld, Zürih Gölü’nün doğusunda, göl kenarındaki gezinti yolu ile Zürih’in en sakin bölgelerinden biri olarak kabul edilir. Daha çok turist trafiğinden uzakta bir daire arayan çocuklu ailelerin tercih ettiği bir bölge olsa da, burada herkese göre bir konaklama birimi bulmak mümkün.Zeefeld, ayrıca Zürih’teki en romantik semtlerden biri olarak da biliniyor, bu yüzden de bölge, çiftler arasında da oldukça popüler. Bu bölgede konaklamasanız dahi, Seefeld’i mutlaka Zürih gezilecek yerler listenize ekleyin derim, özellikle nehir kenarında yürüyüş yapmayı planlıyorsanız.Turistlerin yanı sıra yerel halkın da popüler gezi duraklarından biri olan Zeefeld, ayrıca Zürih yerel yaşamını görebileceğiniz en iyi semtlerden bir tanesi.

Savoy Baur en Ville

Zürih’in en lüks otelleri arasında olan Savoy Baur en Ville adlı otel, şehrin tam merkezinde, turistik yerlere çok yakın bir konumda bulunuyor. Çok sayıda cafe, restoran ve barlarla çevrili olan otelin en güzel yanı ise, erken rezervasyon fırsat indirimlerine sahip olması. 3-4 ay öncesinden rezervasyon yapacak olursanız bu otelde %15’e varan fırsat indirimlerinden yararlanabilirsiniz.2 restorana sahip olan tesis, Zürih’in kalbinin attığı yerlerden biri olan Paradeplatz’da bulunuyor. Konum olarak şüphesiz şehirdeki en iyi otellerden biri. Ayrıca otel, Zürih’in alışveriş ve finans bölgelerine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Merkez tren istasyonu ise otele sadece 1 km uzaklıkta.

Boutique Hotel Wellenberg

Zürih’in tarihi kent merkezinde yer alan Boutique Hotel Wellenberg; ortak salonu, kütüphanesi ve muhteşem güzellikteki avlusuyla hizmet veriyor. Şık ve modern odaları, merkezi konumu ve yüksek konuk değerlendirme puanıyla turistlerin ilgisi çeken bu otelden, Paradeplatz ve Bahnhofstrasse’ye yürüyerek 5 dakikada ulaşabilirsiniz.

Sorell Hotel St. Peter

Daha çok çiftlerin favori oteli olarak bilinen Sorell Hotel, adından da anlaşılacağı üzere St Petere Kilisesi’nin hemen yakınında yer alıyor. Bahnhofstrasse ve Paradeplatz ise otel sadece 3-5 dakika yürüme mesafesinde.Mükemmel konumuyla öne çıkan otelin geniş aile odaları, fitness merkezi ve 9+ konuk değerlendirme puanı bulunuyor.

Best Western Plus Hotel Zürcherhof

Zürih Merkez Tren İstasyonu‘na 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu orta bütçeli otel, Zürih’teki en fazla rezervasyon alan otellerden biri. Hem merkezi konumu hem de fiyatı ve modern odalarıyla öne çıkan tesisin havaalanı servisi, restoranı ve aile odaları da var.

Hotel Rössli

Limmat Nehri kıyılarına sadece 100 metre uzaklıkta yer alan Hotel Rössli, Zürih’teki en ekonomik romantik otellerden biri.Zürih’in Eski Şehir Merkezi’nde Zürih Gölü’ne ve Opera Binası’na 5 dakikalık yürüme mesafesinde olan otel, Il Gattopardo adında şehrin en iyi restoranlarından birine de ev sahipliği yapıyor.

Hotel Alexander Zurich Old Town

Zürih’in en merkezi otelleri arasında yer alan Hotel Alexander Zurich Old Town, adından da anlaşılacağı üzere tarihi şehir merkezinde yer alıyor. Merkezi konumu ve modern odalarıyla öne çıkan otel, şehirdeki en fazla rezervasyon alan 3 yıldızlı otellerden biri.Ünlü Bahnhofstrasse alışveriş caddesine ve merkez tren istasyonuna yürüme mesafesinde olan otelin 8+ konuk değerlendirme puanı bulunuyor.

Hotel Marta

Zürih tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan, Zürih’in en ucuz otelleri arasında olan Hotel Marta, şık ve modern odalarıyla öne çıkıyor. Konum olarak merkez istasyonuna 5 dakika yürüme mesafesinde ve şehirdeki önemli çekim merkezlerinin büyük bir bölümüne de yakın.

Zürih, Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden bir tanesi, bu yüzden de uygun fiyatlı otel sayısı oldukça sınırlı. Fakat konaklayacağınız semti şehir merkezine yerine, biraz daha dış kısımlarda tercih edecek olursanız daha uygun fiyatlı otelleri ve diğer konaklama birimlerini de bulabilirsiniz.Zürih’te konaklama için tercih edilebilecek çok sayıda semt/mahalle bulunuyor olsa da, bunlar arasında hem en popüler hem de en iyi konumlu olanlar ; Zürih Eski Şehir Merkezi (District 1), Bahnhofstrasse, Langstrasse, Seefeld, Niederdorf ve Aussersihl’tir.

Zürih Gezisi’nde Gezilmesi Gereken Müzeler

İsviçre Ulusal Müzesi (Landesmuseum)

İsviçre’nin tarihi ve kültürel özelliklerini gözler önüne seren bu müze konum olarak Limmat Nehri ile Merkez Tren İstasyonu arasında bulunuyor.Ülke tarihini yansıyan en geniş koleksiyona ev sahipliği bu müzenin 1898 senesinde kurulduğu biliniyor.Müzede heykeller, tablolar, el yapımı eşyalar ve İsviçre’de halkın günlük yaşamda kullandığı eşyalar 4 ana gruba ayrılarak sergileniyor.Dışarıdan bakıldığında şatoyu andıran bir görünüme sahip olan müze binasında bir adet de “Simply Zurich” adı altında daimi sergi ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.Müzeye giriş yapabilmek için 10 Chf gibi (yaklaşık 60 TL) gibi bir ücret ödenmesi gerekiyor. Akşam saat 17.00’ye kadar müzenin ziyarete açık olduğunu belirtmekte yarar var.

Zürih Sanat Evi (Kunsthaus Zürich)

1910 senesinde Karl Moser’in tasarladığı binada faaliyet gösteren Zürih Sanat Evi’nde Avrupa’nın en değerli sanat eserlerini bulabilirsiniz.Kunsthaus için yalnızca İsviçre değil tüm Avrupa’nın en iyi sanat müzesi dersek yanılmış olmayız.1787 yılında kurulan fakat 1910 yılında toplumun ziyaretine açılan bu müzenin Zürih Sanat Topluluğu tarafından kurulduğu biliniyor. Dönem dönem çeşitli konserlerin ve eğitsel aktivitelerin tertip edildiği Zürih Sanat Evi’ndeki etkinlik takvimini Zürih seyahatinizi planlarken kontrol etmenizde yarar var.Rodin’in heykeli, Monet ve Van Gogh’un bazı önemli eserleri de burada sergilenen parçalar arasında yer alıyor.26 Chf (yaklaşık 160 TL) tutarında bir bilet alarak Zürih Sanat Evi’ne giriş yapabilirsiniz. Pazartesi günleri haricinde haftanın 6 günü müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Opernhaus Zürich (Zürih Opera Binası)

Zürih için hem İsviçre’nin hem de Avrupa’nın kültür başkenti dersek yanılmış olmayız. Çok sayıda tarihi kilise ve müzeye ev sahipliği yapan Zürih’te görmeniz gereken çok sayıda yere bir de opera binası ekleniyor.1834 yılından beri kente hizmet veren Opernhaus Zürich’te ilk başlarda yalnızca tiyatro oyunlarının sergilendiği biliniyor.Oldukça zarif bir mimari tasarıma sahip olan opera binasına halk arasına 1964 yılına kadar Stadttheater adı veriliyordu.Konum olarak Zürih Gölü yakınında yer alan Opernhaus Zürich’i mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Rietberg Müzesi

Rietberg Müzesi konum olarak Zürih’teki en sevilen parklardan biri olan Rieter’in içerisinde yer alıyor.Bu müzede Zürih’te yer alan diğer müzelerin aksine Avrupa dışında üretilen sanat eserlerini bulabilirsiniz. 1952 yılından beri hizmet veren Rietberg Müzesi sanatseverlere oldukça zengin bir koleksiyon sunuyor.Dünyanın pek çok yerinden gelen sanat eserlerini burada görebilirsiniz. Müzede toplamda 37 bin adet fotoğraf ve 23 bin adet nesnenin sergilendiği biliniyor. Hangi eserin dünyanın neresinden geldiği de sergileme esnasında izleyicilerin bilgisine sunuluyor. Eğer isterseniz müze girişinden bir adet rehberli tur temin ederek burada sergilenen sanat eserleri hakkında daha derin bilgi sahibi olabilirsiniz.25 Chf (yaklaşık 150 TL) giriş ücreti ödeyerek Rietberg Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Müzenin saat 10.00 ile 17.00 arasında ziyarete açık olduğu biliniyor.

Tasarım Müzesi (Museum für Gestaltung)

Tasarımda son derece gelişmiş bir ülke olan İsviçre’nin ruhunu yansıtan bir diğer müze olarak Tasarım Müzesi karşımıza çıkıyor. Burada poster, grafik ve endüstriyel tasarım olmak üzere üç ayrı ana bölümü görebilirsiniz.Tasarıma ait en güncel eserleri bulabileceğiniz bu müzede birbirinden ilginç ve özgün yapıtlarla karşılaşacaksınız.Dünya çapında bilinirliğe sahip olan Tasarım Müzesi pazartesi günleri ziyarete kapalı. Pazartesi dışındaki diğer günler de sabah saat 10.00’dan akşam 17.00’ye müzeye giriş yapabilirsiniz.

FIFA Dünya Futbol Müzesi

Eğer bir futbol tutkunuysanız bu müzeyi görmeden Zürih’ten ayrılmayacağınıza eminiz. Zürih FIFA’nın genel merkezine ev sahipliği yaptığı için Dünya Futbol Müzesi’nin de bu kente kurulmuş olmasına şaşırmamak gerek.2016 yılından beri faaliyette olan müzede futbolla ilgili her şeyi bulabilirsiniz. Futbolla ilgisi olan yüzlerce eşya, 1.400 adetten fazla fotoğraf ve 4.000 adet yazılı belgeyi FIFA Dünya Futbol Müzesi’nde görebilirsiniz.Dönem dönem dünyaca ünlü futbol yıldızlarının da etkinlikler yaptığı bu müzenin etkinlik takvimini Zürih seyahatinizi planlarken kontrol etmenizi öneriyoruz.Dünya kupasının da sergilendiği müzeye giriş yapabilmek için 24 Chf (yaklaşık 140 TL) ebir ücret ödemeniz gerekiyor. Müzeyi akşam saat 18.00’e dek ziyaret edebilirsiniz.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar